OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
HIM vždy patrili medzi kapely, do ktorých sa ľahko strieľalo. Romantické témy, množstvo nežného pohlavia v prvých radoch koncertov, prerazenie do najvyšších možných sfér popularity, častý výskyt v médiách... Mnoho kritiky možno zožali oprávnene, albumy „Deep Shadows And Brilliant Highlights“, či predposledný „Dark Light“ sa vyznačovali kĺzaním po povrchu, ilúziou teplého bezpečia a jasnou myšlienkou „sme tam, stačí málo“. Avšak tak, ako po prvom menovanom prišiel v mnohých smeroch skvelý „Love Metal“, novinka „Venus Doom“ je opäť návratom do reality, pokusom o ideálny stret komerčne úspešného a hudobne výnimočného albumu, teda čohosi, čo bolo naplno dosiahnuté iba u debutu „Greatest Lovesongs Vol. 666“. Celá nasledujúca existencia HIM bola iba menej či viac podvedomou snahou o déjà vu.
Najťažšia cesta, ako naplniť tento ideál, je trafiť sa doň jednoduchou a chytľavou hitovkou. Že to ide, svojho času dokázala bohužiaľ iba novodobá sirota, lovemetalová „Sacrament“. Jednoduchší spôsob je vytvoriť košatejšie dielo s využitím pokročilejších skladateľských a aranžérskych znalostí a citlivej produkcie, ktorá namiesto napravovania chýb pozná mieru a pomáha presne tam, kde je treba. HIM v roku 2007 razia druhú cestu. Prúd nových skladieb sa rozvinul a rozšíril do viacerých ramien, raziacich si cestu poslucháčovými ušami. Skladby ako keby si uvedomovali, že čo do chytľavých šípov priamo do srdca neprinášajú až tak veľa nového, a tak sa snažia maskovať to aspoň trojrozmernou aranžérskou nadstavbou. Čo je zrejme najväčším osviežením, je vstup do svedomia samotného Villeho. Za štúdiovým mikrofónom sa naozaj snažil a jeho spev patrí medzi najväčšie plusy nového albumu. Inými slovami, spieva pre širšie publikum než zamilované fanynky, nechýba mu nasadenie a vášeň, celkovo prináša zrejme najlepší spevácky výkon v diskografii skupiny. S avizovaným pritvrdením to naopak až tak horúce nieje. Novinka je hlbšia a podladenejšia, jednoznačne tvrdšia ako americký teleshopping „Dark Light“, pokiaľ však tou tvrdosťou tvorcovia nemali na mysli častý výskyt doom metalových vsuviek, evokujúcich starú tvorbu BLACK SABBATH, či skôr iný, odveký a nenápadný vzor, TYPE O NEGATIVE, ich snahu sa do drážok albumu prepašovať nepodarilo. Mimochodom, TYPE O NEGATIVE... najmä na začiatku albumu sa stáva, že rozbehnutá svižná skladba odrazu spomalí do ťažkopádneho hlbokého riffu, hlas Villeho Vala ako keby zostúpil až niekam k pankreasu, v „Passion’s Killing Floor“ do toho dokonca ešte zaznejú aj zvony. Odpusťte malú bloggerskú vsuvku, no osobne sa neviem rozhodnúť, či sa mi to páči alebo nie. Miestami to znie veľmi... vtipne, na druhej strane to akýmsi zvláštnym spôsobom lichotí.
„Venus Doom“ je jedno z najpríjemnejších prekvapení tohto roku. HIM zostáva HIMom, množstvo imaginárnej lásky, ktorú Ville vyznáva svojim poslucháčkam, zostáva zachované, no deje sa tak na hudobnej pôde, o ktorú bolo dobre postarané. Nepamätám sa, kedy som od týchto fínskych novogotikov počúval novinku s takýmto záujmom a najmä, kedy sa mi naposledy stalo, aby bolo čo objavovať aj pri niekoľkonásobnom posluchu. Jediná úloha, ktorá splnená nebola, je prítomnosť aspoň jednej-dvoch nosných skladieb, ktoré by okamžite vliezli pod kožu a fungovali. Pokiaľ však vyslúžilé a úspechom rozmaznané veľskupiny nemajú na svojom šiestom albume prekonať všetko, čo v časoch svojho akokoľvek skorého vrcholu vytvorili, nech to teda znie aspoň takto.
Ako hodnotím predchádzajúce albumy?
Greatest Lovesongs Vol.666 [1997] - 10/10
Razorblade Romance [2000] - 7,5/10
Deep Shadows And Brilliant Highlights [2001] - 6/10
Love Metal [2003] - 7,5/10
Dark Light [2005] - 5,5/10
Pokiaľ vyslúžilé a úspechom rozmaznané veľskupiny nemajú na svojom šiestom albume prekonať všetko, čo v časoch svojho akokoľvek skorého vrcholu vytvorili, nech to znie aspoň takto.
7,5 / 10
Ville Valo
- spev
Mikko "Linde" Lindström
- gitara
Mikko "Migé" Paananen
- basa
Janne "Burton" Puurtinen
- klávesy
Mika "Gas" Karppinen
- bicie
1. Venus Doom
2. Live In Cold Blood
3. Passion's Killing Floor
4. The Kiss Of Dawn
5. Sleepwalking Past Hope
6. Dead Lover's Lane
7. Songs Or Suicide
8. Bleed Well
9. Cyanide Sun
Screamworks: Love In Theory And Practice (2010)
Digital Versatile Doom (DVD) (2008)
Venus Doom (2007)
Dark Light (2005)
And Love Said No - The Greatest Hits 1997-2004 (2004)
Love Metal (2003)
Deep Shadows And Briliant Highlights (2001)
Razorblade Romance (2000)
Greatest Love Songs Vol. 666 (1997)
666 Ways To Love: Prologue (EP) (1996)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Sire Records
Stopáž: 48:01
Produkce: Tim Palmer, Hiili Hiilesmaa
Naozaj príjemné prekvapenie!
Pocta BLACK SABBATH a TYPE 0 NEGATIVE na podklade všetkých tradičných hudobných znakov svojej tvorby - HIM na "Venus Doom" miestami priam šokujú. Nečakal som veru, že táto partička niekedy zloží 10-minútovú skladbu. A už vôbec nie, že ma tá skladba nebude ani náhodou nudiť!
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.