OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vzpomínáte si ještě na švédské GARDENIAN? Kapela okolo kytaristy Niclase Engelina byla jednou z mála, které se podařilo rozčeřit vody poměrně standardizované gothenburské produkce konce devadesátých let, a to především díky representativnímu epitafu „Sindustries“ (2000). Kombinace chytlavých refrénů, špetky dobového thrash/death metalu a překvapivých flashbacků na starý US power metal v podání METAL CHURCH nebo SANCTUARY vynesla nadějné kvarteto z Göteborgu do popředí zájmu nejednoho hledače netradičních skandinávských receptur. Velká škoda, že jsme se již nedočkali dalších pokračování, GARDENIAN nejprve zasahují problémy s vydavatelem (Nuclear Blast) a následně i se sestavou. Kapela se definitivně rozpadá o čtyři roky později, v průběhu tvorby jejich čtvrtého řadového alba.
Niclas Engelin ale nezahořkl, shromáždil kolem sebe nové zkušené hráče (v sestavě probleskují ex-členové kapel jako EVERGREY, THE FORSAKEN, THE CROWN, LORD BELIAL atd.) a jal se znovu vstoupit do téže řeky. Kdo však očekával, že ENGEL plynule navážou na odkaz GARDENIAN, odejde zklamán stejně jako autor tohoto článku, neb materiál na „Absolute Design“ nemá se svěží a podnikavou tvorbou Engelinovy předešlé kapely byť jediného společného jmenovatele. ENGEL debutují překvapivě nepůvodní deskou, pokusy o různé experimenty jsou minulostí a úspěšnou snahu odlišit se střídá okatá sázka na jistotu. Novinka žánrově zapadá přesně mezi současné IN FLAMES (model „Come Clarity“), SCAR SYMMETRY nebo SOILWORK (v tomto případě je řeč o aktuální, neslané nemastné tvorbě pod visačkou „Sworn To A Great Divide“). Opět jsou tedy na pořadu dne rádiové melodie, v refrénech exhibující čisté vokály a aby se neřeklo, že je to příliš „listener-friendly“, sem tam zlověstně zarachotí šestistrunka. Další chybu hledejme v osobě Anderse Fridéna, který již tak nevýraznou desku ještě více potopil plochou a zcela bezkonfliktní produkcí. Ke cti ENGEL je nutno připočíst, že dobře známé a obehrané motivy (refrén „Casket Closing“ je snad na trestní oznámení ze strany SOILWORK, to samé pak platí o „The Hurricane Season“, kde by zase mohli úřadovat IN FLAMES) občas zvládnou naředit i méně předvídatelnou myšlenkou, za všechny pak uveďme emotivnější záležitosti typu „Next Closed Door“ nebo „Scythe“.
„Absolute Design“ zcela zapadá do současné moderní severské melo-thrash/deathové produkce s metalcorovým odleskem. Švédové natočili průhlednou, příliš uhlazenou a 100% standardizovanou desku. Jistě, nikoho neurazí, zejména pak příznivci žánru disponující koňskou dávkou tolerance vůči nepůvodnosti budou dozajista spokojeni, já si však místo stokrát vyluhovaného čajového pytlíku raději dopřeji plnohodnotný koncentrát, třeba v podání IN FLAMES, SOILWORK nebo i dalších, o poznání přesvědčivějších kapel. Podprůměr a velké zklamání k tomu, první deska ENGEL v žádném případě nenaplnila vysoká očekávání, které jsem do ní, vzhledem k účasti jednoho z mozků GARDENIAN, celkem oprávněně vkládal.
Podprůměr a velké zklamání k tomu, první deska ENGEL v žádném případě nenaplnila vysoká očekávání, které jsem do ní, vzhledem k účasti jednoho z mozků GARDENIAN, celkem oprávněně vkládal.
4,5 / 10
Mangan Klavborn
- zpěv
Niclas Engelin
- kytara
Marcus Sunesson
- kytara
Michael Håkansson
- baskytara
Daniel Moilanen
- bicí
hosté:
Jonas Kapla
- klávesy, samply
1. In Splendour
2. Casket Closing
3. Next Closed Door
4. The Hurricane Season
5. Propaganda
6. The Paraclete
7. Scythe
8. Descend
9. Trial And Error
10. I Am The One
11. Calling Out
12. Seven Ends
Absolute Design (2007)
Demo 2006 (demo) (2006)
Demo 2005 (demo) (2005)
Vydáno: 2007
Vydavatel: SPV
Stopáž: 46:36
Produkce: Anders Fridén
Studio: Dug-Out Studios (Uppsala, Sweden)
Mix: Daniel Bergstrand and Anders Fridén
Mastering: The Cuttingroom by Björn Engelmann
taky se mi to nezdá být až tak špatné. Slyšel jsem už lepší, ale i tak je to pro mě hodně slušný nadprůměr. A například takovou poslední desku SOILWORK překonávájí ENGEL hravě. I když zase ... těžko říct, jestli je tohle vůbec nějaká pochvala při víc než pochybných kvalitách poslední tvorby SOILWORK ?? P.S. asi jsem ten "příznivec žánru disponující koňskou dávkou tolerance vůči nepůvodnosti".
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.