OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Monumentálne. HEAVEN SHALL BURN sa svojím aktuálnym počinom defitívne zaraďujú na absolútnu špičku (nielen) európskej metalovej scény. Je priam symptomatické, že práve nemecká kapela dokázala takýmto fantastickým spôsobom zosumarizovať do drážok jedného jediného strieborného disku všetky poznávacie znamenia, všetky krásne nuansy a čarovné zákutia jedného zo žánrov moderného metalu z obdobia posledných pár rokov, pridať k nim šokujúco ťaživú apokalyptickú atmosféru a spôsobiť tak absolútne hypnotizované počúvanie celého diela striedané s nesmiernou chuťou k nadmernej fyzickej aktivite. Minimálne k skákaniu po izbe a simulovaniu besného mošpitu.
Kým predchádzajúci vynikajúci zásek "Deaf To Our Prayers" bol riadne rýchly, tvrdý, brutálny a rozsekal všetko, čo mu stálo v ceste, novinka "Iconoclast" je oveľa členitejšia, ide viac do hĺbky poslucháčových emócií, je výrazne melodickejšia a v konečnom dôsledku zaujímavejšia. Dokonalosť v hudobnom výraze HEAVEN SHALL BURN jednoducho prišla až v roku 2008 spolu s Iconoclasts, bojovníkmi, ktorí idú pomstiť vraždu Boha. Nosná náboženská téma zmiešaná v jednotlivých skladbách so sondami do problémov všedných dní sa odráža aj vo výbere hudobných výrazových prostiedkov. Intro "Awoken" ako dokonalé ticho pred búrkou (letná noc, bzukot cvrčkov, romantické sláčiky) nasledované najlepšou metalovou skladbou, akú som v roku 2008 zatiaľ počul - "Endzeit" s hlavným sloganom "We Are The Final Ones. We Are The Final Resistance.", famózne revaným skvelým Marcusom Bischoffom, je hymnou, aká sa rodí raz za niekoľko rokov - už za úvodné minúty svojej novinky si HEAVEN SHALL BURN zaslúžia mohutné ovácie. A fantastické metalové momenty sa nekončia. Zaujmú tanečné bicie citlivo zakomponované v úvode "Murderers Of All Murderers", ktoré iba zvýrazňujú jej dravosť a našliapanosť. Pomalšie tempo celého albumu dáva vyniknúť záľube HEAVEN SHALL BURN v mohutných riffoch slovutných deathmetalových žoldnierov BOLT THROWER. Úchvatné kúsky "Forlorn Skies" a "Quest For Resistance" nech sú najjagavejším dôkazovým materiálom.
HEAVEN SHALL BURN dávajú na svojom novom albume ušľachtilý význam slovu metalcore. Hrajú ho v jeho najčistejšej, najdokonalejšej podobe. HC vplyvy, ktoré na koncertoch bez problémov roznesú na kopytách každého fanúšika HATEBREED, melodika gitár ako vystrihnutá zo severskej školy, najviac evokujúca IN FLAMES - s čerešničkou na torte v podobe úžasného coveru "Black Tears" od EDGE OF SANITY, deathmetalová nekompromisnosť a brutalita... nech to celé preberám z hociktorej strany, album "Iconoclast" nemohol byť nahratý dokonalejšie. O mixáži a masteringu v podaní Tue Madsena, Dána na roztrhanie, ani nehovorím. Zostávajú už iba rôzne variácie na "keby". Keby celý album nenavrieskal božský Marcus Bischoff, ktorému na päty šliape snáď len Randy Blythe z LAMB OF GOD... lenže, na žiadne keby sa nehrá, takže...
... takže ma dostali. Moja prvá tohtoročná desiatka letí do nemeckého Saalfeldu. Klaniam sa v hlbokej úcte, páni.
Monumentálne.
10 / 10
Marcus Bischoff
- spev
Maik Weichert
- gitara
Alexander Dietz
- gitara
Eric Bischoff
- basgitara
Matthias Voigt
- bicie
1. Awoken (Intro)
2. Endzeit
3. Like A Thousand Suns
4. Murderers Of All Murderers
5. Forlorn Skies
6. A Dying Ember
7. Joel
8. Quest For Resistance
9. Black Tears
10. The Bombs Of My Saviours
11. Against All Lies
12. The Disease
13. Equinox (Outro)
14. Atonement
Veto (2013)
Invictus (2010)
Bildersturm – Iconoclast II (The Visual Resistance) (DVD) (2009)
Bildersturm – Iconoclast II (The Visual Resistance) (live) (2009)
Iconoclast (2008)
Deaf To Our Prayers (2006)
Caliban vs. Heaven Shall Burn, The Split Program II (2005)
Antigone (2004)
In Battle... (reedice) (2002)
Whatever It May Take (2002)
Caliban vs. Heaven Shall Burn, The Split Program (2000)
Asunder (2000)
split LP s FALL OF SERENITY (1999)
In Battle There Is No Law (MCD) (1998)
Datum vydání: Pondělí, 28. ledna 2008
Vydavatel: Century Media Records
Stopáž: 58:17
Produkce: Maik Weichert & Alexander Dietz
Studio: Rape Of Harmonies Studios
Antigone 8/10 Deaf To Our Prayers 6/10 Iconolast 10/10 Invictus 7/10 Veto 8/10 Wanderer 7,5 Of Truth and Sacrifice 8,5/10
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.