OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Zdá se, že uječeným Švédům z HARDCORE SUPERSTAR začaly v tomto období jejich kariéry opět zlaté časy. Jednak se konečně vyhrabali z problémů s vydavatelstvím, které je zastihly úplně nepřipravené a prakticky zazdily jejich druhé i třetí řadové album a za další jim dorostla početná generace nových příznivců zajímajících se o křiklavý glam metal a rock´n´roll, který slavil nemalé úspěchy v Americe osmdesátých let a jehož jsou právě HARDCORE SUPERSTAR velkými uctívači. Navíc nám jej přinášejí ve špičkové kvalitě a se současným zvukem. Od bezejmenné čtyřky, která se velmi povedla, jsou však jejich trable definitivně pryč. Album „Hardcore Superstar“ (2005) sklidilo zejména ve Skandinávii mnoho úspěchů a kapela na jeho podporu dva roky vydatně koncertovala jak v Evropě, Spojených státech tak i v Japonsku. Na podzim loňského roku nadešel tedy čas na následovníka, o kterém můžu s půlročním zpožděním říci, že na vítězné tažení svého předchůdce víc než dobře navazuje. Album „Dreamin´ In The Casket“ (2007) tedy splňuje všechny předpoklady stát se jejich dalším povedeným zápisem.
Prakticky zůstalo vše při starém. Chytlavé skladby s hitovými ambicemi jsou opatřeny metalovou energií, výbornými hráčskými výkony a výraznými refrény ve stylu velkých vzorů z americké produkce konce osmdesátých let. Celá kapela šlape jako výtečně seřízený stroj a znovu velmi věrohodně navozuje atmosféru dávno zašlých časů. Album obsahuje velké množství atraktivních skladeb, ale i moderní sound poplatný době svého vzniku, takže bohudík nedojde k nějakému nárazu do vrat dvacet let zaprášených katakomb. Na to HARDCORE SUPERSTAR až příliš dokonale přetavují hudbu svých vzorů do světa dnešních zvukových technologií. Starý tak zůstává jen způsob vyjadřování, naopak mladý je zvuk a energie s jakou skupina operuje. Ke skladbám samotným by se dalo říct asi toto. Ať už mám na mysli výtečnou titulní položku nebo třeba „Medicate Me“ a „Silence For The Peacefully“, všechny zmíněné songy přesně zapadají do koncepce hudby, která už před dvaceti lety žala obrovské úspěchy, ale zároveň může oslovit i současnou generaci, což lze přičíst snadno zapamatovatelným zpěvům, tvrdému modernímu zvuku, ale i dnešnímu boomu všeho, co vizuálně nějak připomene pestrobarevná osmdesátá léta.
HARDCORE SUPERSTAR nahráli desku, na kterou čekala spousta jejich fanoušků. Znovu velmi dobře zvládnutý rock´n´roll oslavující odkaz hair metalové scény samotného konce osmdesátých let. Skupina dokázala, že i s takovými vzory jako jsou SKID ROW nebo BULLET BOYS lze v dnešní době znít moderně a poměrně atraktivně.
Znovu velmi dobře zvládnutý rock´n´roll oslavující odkaz americké hair metalové scény samotného konce osmdesátých let.
8 / 10
Joakim Berg
- zpěv
Thomas Silver
- kytara
Martin Sandvick
- baskytara
Magnus Andreasson
- bicí
1. Need No Company
2. Medicate Me
3. Dreamin' In A Casket
4. Silence For The Peacefully
5. Sophisticated Ladies
6. Wake Up Dead In A Garbagecan
7. Spreadin' The News
8. This Is For The Mentally Damaged
9. Sensitive To The Light
10. Lesson In Violence
11. Sorry For The Shape I'm In
12. No Resistance
Split Your Lip (2010)
Beg For It (2009)
Dreamin´In The Casket (2007)
Hardcore Superstar (2005)
No Regrets (2003)
Thank You (For Letting Us Be Ourselves) (2001)
Bad Sneakers And A Piňa Colada (2000)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Gain Records
Stopáž: 51:07
Produkce: Hardcore Superstar
Asi takhle..
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.