PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Členovia PINK FLOYD to majú radi. Veľkolepé koncerty so symbolickým podtónom: Roger Waters si to vyskúšal už v skorých rokoch deväťdesiatych pri berlínskom megapredstavení „The Wall“, David Gilmour s (tak trochu v tieni sa skrývajúcim) Richardom Wrightom sa v roku 2006 ukázali na oslavách výročia založenia Solidarnosći.
To, čo na vlastné oči videlo 50-tisíc divákov priamo v areáli gdaňských lodeníc, si dva roky po spektákli môžete vychutnať doma. Na výber sú pritom štyri možnosti (bez zarátania päťplatňového boxu): od „štandardného“ dvojcédé cez troj- a štvordiskovú verziu až po komplet, okrem piatich kotúčikov obsahujúci o.i. repliky lístku z koncertu, backstage passu a trsátko. Zlatou strednou cestou je recenzovaná varianta – bez obrazu je totiž zážitok ani nie polovičný a „deluxe“ balenia obsahujú materiál, ktorý so samotným gdaňským koncertom prakticky nesúvisí.
Kvalita výstupu čohokoľvek, čo súvisí s PINK FLOYD je už roky konštantne precízna – minimálne po technickej stránke veci. „Live In Gdańsk“ je presne tým, čo sa dalo čakať: počúvať túto až sterilne dokonalú nahrávku z CD je v podstate zbytočné, aj keď príjemné. Rola orchestra (dirigovaného Kieślowského sountrackárom Zbigniewom Preisnerom) je vo výslednom zvuku upozadená a väčšina skladieb – aj tých z dielne PINK FLOYD – nie je dramaticky odlišná od štúdiových verzií. Výnimkou je snáď záverečná „Comfortably Numb“ s civilným spevom Ricka Wrighta, ktorého nečakaný skon sa trpko prekryl s vydaním tejto nahrávky...
Tých, čo nevideli Gilmourov živák „Remember The Night“ z toho istého turné, môže viac než interpretácia prekvapiť výber skladieb. Okrem post-watersovských „A Great Day For Freedom“ (ktorá priznane korešponduje s príležitosťou, pri ktorej sa koncert odohral) a „High Hopes“, nádhernou hymnou človeka v strednom veku, sa siaha pomerne hlboko do histórie. „Astronomy Domine“ sa nachádza aj na „Pulse“, rovnako ako obligátna „Breathe“, „Shine On You Crazy Diamond“ či „Wish You Were Here“, ktoré bohužiaľ vypadli z DVD zostrihu show. Menej som čakal zaradenie „Fat Old Sun“ (opäť len na CD) a hlavne „Echoes“ s neoklamanou stopážou takmer dvadsaťšesť minút. „Wot’s... Uh The Deal?“ znejúca za titulkami a dostupná v rámci bonusového obsahu, je ďalším sympatickým návratom.
Okrem toho David Gilmour odohrá celý album „On An Island“, príjemne pesničkovú, i keď až možno príliš „dospelú“ dosku, ktorá mu priniesla opätovný návrat na výslnie. Tu sa prekvapenia nekonajú. Očakávane (ne)štylizovaný, sympaticky a skromne pôsobiaci Gilmour, ktorého na pódiu neuvidíte inak, než v čiernom tričku a jeho rovnako nenápadní spoluhráči (nechýba dlhoročný súputník Jon Carin) sú sprevádzaní len decentnou svetelnou show, ktorej dominuje šesť panelov umiestnených vysoko nad pódiom. Fantastický obraz a síce konzervatívny, ale zvládnutý strih umožňujú vychutnať si koncert bez akéhokoľvek rušenia – možno ním pre niekoho bude prestrih na pôvodné zábery z demonštrácií rozohnaných pred takmer tromi desaťročiami komunistickou políciou alebo psychedelická zmes, podfarbujúca divokú a strhujúcu „Astronomy Domine“, jeden z vrcholov večera.
Aj keď v hodnotení tvorby pred či po rozpade PINK FLOYD som vždy ostával na Watersovej strane, treba uznať, že „Live In Gdańsk“ je viac než dôstojným súperom Rogerovmu záznamu „In The Flesh“ z roku 2000. Absolútne bezchybný záznam je podčiarknutý sympatickým pripomenutím udalostí, do ktorých by Gilmourovi nemuselo nič byť. Miesto toho im venuje aj bonusový dokument, miešajúci dobové zábery, obrázky dnešného Gdaňsku a stopáž z príprav na koncert a koncertu samotného.
Remeselne perfektný živák, ktorému paradoxne možno vytknúť len jeho dokonalosť. Veľmi príjemné a ničím nerušené pozeranie i počúvanie.
8 / 10
David Gilmour
- gitary, saxofón a spev
Richard Wright
- klávesy a spev
Phil Manzanera
- gitary a spev
Jon Carin
- klávesy, steel guitar, programovanie, spev
Guy Pratt
- basgitara, gitara a spev
Steve DiStanislao
- bicie a spev
Dick Parry
- saxofón a klávesy
+
Baltský filharmonický orchester
- dirigent: Zbigniew Preisner
- aranžmá pre orchester: Z. Preisner, M. Kamen
+ špeciálny hosť
Leszek Mozdzer
- piano
1. Speak To Me
2. Breathe (In The Air)
3. Time
4. Breathe (In The Air) (reprise)
5. Castellorizon*
6. On An Island*
7. The Blue*
8. Red Sky At Night*
9. This Heaven*
10. Then I Close My Eyes*
11. Smile*
12. Take A Breath*
13. A Pocketful Of Stones*
14. Where We Start*
15. Shine On You Crazy Diamond
16. Astronomy Domine*
17. Fat Old Sun
18. High Hopes*
19. Echoes*
20. Wish You Were Here
21. A Great Day For Freedom*
22. Comfortably Numb*
Live In Gdańsk (CD/DVD) (2008)
Remember The Night (DVD) (2007)
On An Island (2006)
David Gilmour in Concert (DVD) (2002)
About Face (1984)
David Gilmour (1978)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Columbia/EMI
Stopáž: 149 min/11
Produkce: David Gilmour & Phil Manzanera
Studio: Nahraté naživo 26. augusta 2006 v Gdańsku
Skladby označené hviezdičkou sa nachádzajú aj na DVD disku.
DVD bonusy: Gdańsk Diary (dokument), ďalší obsah dostupný cez internet
Zatím viděno jen fragmentovitě na gilmourově youtube profilu, nicméně nejlepší možná reklama na koupi originálu. Body za přímo uchu lahodící aranže. Také jako památka na R. Wrighta téměř maximální hodnocení.
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Atmosférický black metal / post-metal. Hodně odlehčená produkce plná vybrnkávaček, náladových pasáží a košatých atmosférických vsuvek. Zuby se moc necení, možná občas mléčné jedničky. Příjemný poslech, vyloženou hitovku však na "Succumb" nenajdete.
Šíleně plodný oneman projekt, Aaron Edge se utrhl ze řetězu s sází jednu desku za druhou. "Agglomeration" je třetí z letošních již pěti alb. A překvapivě to drží slušnou kvalitu. Pokud tedy máte rádi dusivý sludge doom s výbuchy disonantního šílenství.
Hulváti z Jura sú takí naši DARKTHRONE: o pol generácie mladší a s koreňmi v grinde miesto blacku, no doživotne verní metalovej klasike (s čoraz hrubším zvukom). „Kromaňon“ a „Abeceda nenávistí“ sa zapíšu do zlatého fondu. Zbytok asi nie, čo vôbec nevadí.
Oproti EP "God Made Me An Animal" ubral Greg Puciato (ex-THE DILLINGER ESCAPE PLAN), ale i skupina jako celek, na nekompromisnosti, objevují se více i zpěvné a melodické polohy, nicméně je to stále hodně nasraný a uřvaný post-hardcore té nejvyšší kvality.
Strhující rozsáhlé kompozice, které buď zcela pohltí, nebo unudí. Já se hlásím k první možnosti. Je to jako snové divadlo severského death metalu. Za mě je to zatím rozhodně jedna z nejzajímavějších desek letošního roku.
Singl „Winter Storm Vigilantes“ je povedená záležitost, která byla slibnou návnadou na nové album. Velká očekávání byla nakonec zbytečná. S trochou dobré vůle se na albu najdou dvě další slušné skladby, jinak je to stále ten samý a nenápaditý kolovrátek.