OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Spolu s MY DYING BRIDE pro mě byli ISOLE nejočekávanější doomovou novinkou začátku roku 2009. Není divu, ohlédněme se pár let zpátky – album „Throne Of Void“ dostalo čtveřici Švédů do širokého povědomí. Následující „Bliss Of Solitude“ mu více než obstojně sekundovalo. ISOLE se s ním zařadili mezi nejlepší doomové desky roku 2008 a potvrdili tak, že skutečně patří mezi špičku svého žánru. Ani jsme se nenadáli a do rukou se nám po roce(!) dostává jejich nový počin „Silent Ruins“.
Časová prodleva mezi dvěma posledními alby je doslova šibeniční. Není proto divu, že se neodbytně nabízí otázka, je-li jediný rok dostatečná doba na to, aby ISOLE byli schopni vytvořit desku, která by se alespoň beze studu zařadila k těm předchozím. A i kdyby ano, dokázali by se za takovou krátkou dobu hudebně i myšlenkově posunout natolik, aby „Silent Ruins“ obsahovala i nové nápady a nebyla jen obstojným kopírováním předchozích úspěchů?
Album je celkově rychlejší, než předchozí deska. Obecně se vše posunulo do drsnější roviny, více se využívá agresivního zpěvu/řevu, ale ani o jemnější polohy, pro ISOLE ostatně již typické, nebudeme ochuzeni. Přesvědčí nás o tom hned první „From The Dark“ – jedenáctiminutová skladba, která plynule ukazuje velkou část poloh alba – přes melancholické pomalé části, samotné kytarové vyhrávky, až po agresivní úseky s growlingem, často kombinované a podkládané zpěvem Daniela Bryntse. O následující „Forlorn“ by se bezpochyby dalo říct, že patřím k tomu nejlepšímu, co na desce najdeme. Skvělá doomová skladba, pojmenovaná podle původního názvu skupiny, pod kterým působila do roku 2004. Ve vysokém standardu pokračujeme – „Nightfall“ vás svou nezaměnitelnou náladou do sebe vtáhne, pohltí. Balancování na vkusné hraně melancholie, skepse a stísněných pocitů. Pravděpodobně spolu s „Peccatum“ má nejoblíbenější skladba na novince. „Peccatum“ ukazuje, že ani na ryze pomalé skladby s táhlým vokálem, jak jsme tomu byli zvyklí na „Bliss Of Solitude“, ISOLE nezanevřeli. Vyvolá zapomenuté vzpomínky, které se vám před očima budou přehrávat jako černobílý film a vy zatím spočinete v jakési podivné apatii. Naopak mě příliš nezaujala například poslední „Dark Clouds“. Nelíbí se mi využití elektrické kytary v první části skladby. Ve srovnání s výše jmenovanými vše vyznívá tak nějak hluše, bez napádu.
Přímé srovnávání a sestavování pomyslného žebříčku není obecně nic příjemného. Obavy z odbyté práce, propadu, či kroku vedle se naštěstí nenaplnily. ISOLE dokázali vytvořit album, které je, jak jsem již zmiňovala, obecně rychlejší, drsnější. To ale neznamená, že by „Silent Ruins“ postrádalo posmutnělou náladu nebo plno drobných odkazů, kterých si všimnete až po několika posleších. Ničeho světoborného, překvapivého a „nového“ se, pravda, nedočkáme, přesto nahrávka nepůsobí nudně. Tak, jako existují knížky, které jsou jako stvořené pro „čtení potichu, v sobě“, protože si je jinak neužijete, je rovnež lepší, si i tuto desku vychutnat „v sobě“, bez žádných vedlejších činností. Nechat se jí vtáhnout. V tom případě máte totiž postaráno o dobře strávenou hodinu.
ISOLE dokázali vytvořit album, které je obecně rychlejší, drsnější. To ale neznamená, že by „Silent Ruins“ postrádalo posmutnělou náladu. Ničeho světaborného, překvapivého a „nového“ se, pravda, nedočkáme, přesto nahrávka nepůsobí nudně - naopak.
7,5 / 10
Daniel Bryntse
- vokál, kytara
Crister Olsson
- kytara, 2.vokál
Henrik Lindenmo
- baskytara, řev
Jonas Lindström
- bicí
1. From The Dark
2. Forlorn
3. Nightfall
4. Hollow Shrine
5. Soulscarred
6. Peccatum
7. Dark Clouds
Born From Shadows (2011)
Silent Ruins (2009)
Bliss Of Solitude (2008)
Throne Of Void (2006)
The Beyond (EP) (2006)
Forevermore (2005)
Tento způsob doom metalu zdá se mi být skutečně podmanivým. Neznám starší tvorbu švédských ISOLE, ale „Silent Ruins“ je každopádně albem, které mě dostalo. Nad nijak přelomovým obsahem tady jednoznačně vítězí forma, která je opravdu precizní a špičková. Křišťálový a exaktně vražedný zvuk kytar, k šílenství dohánějící čistý vokál Daniel Bryntseho a to vše slyšitelně v tom nejlepším duchu dávných doomových šlechticů CANDLEMASS. Už zatraceně dlouho jsem neslyšel takhle poctivý doom a je mu jen ke cti, že si tohle konstatování na jeho adresu neschovávám jen pro největší tutovky „Forlorn“, „Nightfall“ a „Hollow Shrine“.
Potvrdenie pozicie doomovej jednotky v mojich usiach...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.