OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dr(n)azí bratři a (s)lepé děvy, kdo věrným jest, pln bázně či s netrpělivostí pěchovanou po okraj, žíznící po hudební maně božské, by svým ušiskům nenechavým dobře posloužil, chvilka ta nejslavnější právě kotví v přístavu chrabrých srdcí všech bojovníků světa. Schovejte si slepice a dcery, „jediní králové pravého metalu - sdružení pro zvýšení celosvětové porodnosti, s. r. o.“ jsou zpět a žádné pozérské skety zde trpěti nehodlají. Meče taseny opět sviští vzduchem, křivka jejich lačně po krvi prahne a jestli na stařečky nebudete hodní (možná dorazí i barbar Cohen?), čeká vás osud nebohého šéfa z Metal Blade Briana Slagela. „Die, Die, Die, Into the House of Death“! Bojim, bojim…
Po sérii koncertních reportů se tedy konečně scházíme nad důkladným rozborem novinkového disku. Ale jako při všech pitvách, nebude to příliš radostná práce. MANOWAR sami sebe v průběhu času totiž povýšili nad všechno ostatní. Mezi každou následující deskou je minimálně čtyřletý odstup a čím více času skupina na přípravu má, tím méně toho nakonec výsledný produkt přinese. Aby se kasička nepřestala plnit a „true heavy metalová“ břicha měla za co vypouštět tuk v posilovně, vymyslel někdo chytrý jednoduchý recept - každý rok živák! Když ne na CD, tak alespoň veselé DVD, koza (čti fanoušek) se nažere, ortodoxní budou chrochtat blahem nad DeMaiovým (Adamsovým, Loganovým, Columbusovým - doplň dle libosti) uměním a peníze pod koly Harley Davidsonů alespoň nezasmrádnou. Jak prosté, jak účinné!
Celou nahrávku avizoval singl "Warriors Of The World United", doprovázen stejnojmenným klipem. S odstupem času nutno přiznat, že ač je toto video opravdu úsměvné a plné metalových póz, samotnou skladbou se skupině podařil zásek do živého. Byť instrumentálně prostá, disponuje správně nakažlivou melodií v refrénu a není těžké si ji představit jako koncertní tutovku. Bohužel, je pohříchu také jediná. Možná ještě úvodní "Call To Arms", i když atmosférou a aranží na dálku smrdí po hitech z "Hail To England" nebo "Sign Of The Hammer", ale tím to skutečně hasne. "The Fight For Freedom" je unylá polobalada s bezkrevnou melodií, "Nessum Dorma" předělaná árie od Pucciniho - opravdu příšerný pokus, který nezachrání ani závěrečný Adamsův jekot - následná "Valhalla" pouze kratičké intro. Další balada o "Mečích ve větru" je věnována severským národům a melodie připomíná dávné hymny souboru, byť ty byly mnohem povedenější. Když se v druhé předělávce "An American Trilogy", objevilo „Glory, Glory, Halelujah“ v budovatelském tempu, nevěřil jsem vlastním uším. Snad jedině přidat, že „černý muž pod bičem otrokáře žil“, pak uhasit pionýrský táborák a Večerka. Věnováno Elvisovým fanouškům z Německa? No, proboha živého! Dále tam máme něco pro zakladatele heavy metalu Richarda Wagnera. Orchestr ladí, smyčce (zřejmě z kláves) předou, spíše však další intro nebo intermezzo, chcete-li. Singlovku jsme už probrali, takže zbývají pouze tři poslední kompozice, všechno svižné kusy, zjednodušené na kost, s motivy značně vykradenými z minulosti. Vezmeme-li celé snažení jako komplet, opravdu nechápu, kdo se podepsal pod dramaturgii. Díky řazení skladeb od pomalých po rychlé (nic mezi tím) úplně ztrácí na dynamice, překvapení, začátek působí ospale, rychlý konec vyšumí. Vlastně celá nahrávka je takový značně prošlý šumák - bublinek spousta, chuť žádná.
Naprosto si uvědomuji, že skalní budou mít na věc přesně opačný názor. Jenomže přijít po pětileté odmlce s něčím tak plytkým, jako jsou "(všichni) Bojovníci světa (spojte se)", hraničí až s výsměchem fanouškům. Dva povedené refrény na padesát minut, zmiňovaný časový odstup od poslední regulérní fošny a v neposlední řadě naprosto zcestné řazení písniček - opravdu vám to stačí? Mně tedy ne!
Jedna povedená píseň a zbytek velké a holé nic (stejné jako De Mayova holá zadnice). Velkohubé kecy a spousta směšných póz ještě neznamenají povedený hudební obsah. A upřímně, mám pocit, že čím více řečí MANOWAR vedou, tím větší hudební slabotu se snaží zakrýt!
3 / 10
Eric Adams
- zpěv
Joey DeMaio
- basy, klávesy
Karl Logan
- kytary, klávesy
Scott Columbus
- bicí
1. Call To Arms
2. The Fight For Freedom
3. Nessum Dorma
4. Valhalla
5. Swords In The Wind
6. An American Trilogy
7. The March
8. Warriors Of The World United
9. Hand Of Doom
10. House Of Death
11. Fight Until We Die
The Lord Of Steel (2012)
Battle Hymns MMXI (2010)
Thunder In The Sky (EP) (2009)
Gods Of War Live (2007)
Gods Of War (2007)
The Sons Of Odin (EP) (2006)
The Dawn Of Battle (single) (2002)
Warriors Of The World (2002)
Hell On Stage (Live) (1999)
Hell On Wheels (Live) (1997)
Louder Than Hell (1996)
The Triumph Of Steel (1992)
Kings Of Metal (1988)
Fighting The World (1986)
Sign Of The Hammer (1984)
Hail To England (1984)
Into Glory Ride (1983)
Battle Hymns (1982)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 48:16
Produkce: Manowar
Studio: Hell, Galaxy Studios
Kdyby se měla vybrat skupina s nejomezenějšími fanoušky, tak by Manowar bez problémů vyhráli. I kdyby už vydali jen reedice starších desek a alba, na kterých by bylo pouze mluvené slovo (např. povídání o motorkách, o pivu, o píchání holek po koncertech atd.), tak bych se vůbec nedivil, kdyby je fanoušci opět skupovali po statisícíh. Takže je vlastně jedno, že je to opravdu otřesný materiál...
Je to sračka:) Ale wotw je dost chytlavá věc.. bodík navíc! edit: ještě se mi líbí Hand of doom, fajn refrén.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.