OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„No Place For Disgrace“ pro mne představuje první setkání s tvorbou těchto arizonských thrashers. Nekompromisní a ultrarychlý materiál je možné brát jako názornou ukázku stavu věcí v metalové hudbě druhé poloviny osmdesátých let minulého století, tak, jak jí viděly podobně stylově zaměřené kapely ve Spojených státech. Tedy řada z dnešních legend, jejichž tvorba vycházela z toho, s čím na svých prvních dílech přišla METALLICA. Model metalové muziky, který za krátký čas (nejpozději zkraje devadesátých let) nadobro vymřel, ať už to bylo logickým přenesením zájmu posluchačstva k novějším stylům tvrdé hudby (power metal, death metal, crossover) nebo nezastavitelným rozvojem samotných muzikantů, kteří čím dál tím víc tíhli k středním tempům a větším hrátkám s aranžemi. Třeba zrovna FLOTSAM AND JETSAM prodělali po druhém řadovém albu znatelný evoluční vývoj. Ale teď zpět právě k této nahrávce, jež ve své době nepoznala žádného zostuzení.
„No Place For Disgrace“ přímo navazuje na debut „Doomsday For The Deceiver“ a posouvá jej k ještě větším extrémům co se týče rychlosti, tvrdosti nebo vypjatého vokálu Erica A.K. Vše zde bylo dohnáno do krajnosti. Jde jednoduše o materiál, který u pravověrných dokázal ještě snadněji zvedat hladinu adrenalinu, než tomu bylo v případě archaického debutu, což myslím opravdu v tom nejlepším slova smyslu. Náhradníkem za (krátce předtím k METALLICE odešlého) baskytaristu Jasona Newsteda, jenž měl prsty ve většině skladeb na „Doomsday For The Deceiver“ a ještě po něm nějaké pro albovou dvojku zbyly, se stal Troy Gregory (později na krátký čas také PRONG). Zbytek kapely setrval na svých místech a k vybroušeným přebytkům z éry Newsteda (jde zejména o stěžejní songy jako „No Place For Disgrace“, „N.E.Terror“ a „I Live You Die“) přispěl ještě několika novějšími vály (asi nejpovedenějším z nich je brutální thrashový výplach „Dreams Of Death“, ale také epická kompozice „Escape From Within“, začínající akusticky, avšak posléze nezastavitelně gradující) a také jednou zajímavou předělávkou hitu Eltona Johna „Saturday´s Night Alright For Fighting“.
Přestože se „No Place For Disgrace“ drží ortodoxního speed/thrash výraziva příznačného pro tehdejší dobu, z některých jeho pasáží už je možné vytušit určitou touhu kapely po vývoji trochu jiným směrem, která se projevila již na bezprostředních následnících alba. Důkazem toho budiž např. nádherné zvolnění v prostřední pasáži titulní skladby, ozdobené krátkým klavírním intermezzem, ostře kontrastujícím s jinak ortodoxně thrashovou smrští, nebo již výše zmíněná vrstevnatá skladba „Escape From Within“, procházející mnoha fázemi od úvodní akustické až po bleskurychlá sóla v její úplném závěru. Také „Dreams Of Death“ a „N.E.Terror“ jsou nekompromisní thrash hymny, kde kytarové duo Gilbert/Carlson z toho množství ultrarychlých riffů doslova potí krev, aby si našlo čas i na nějaké to chaotické sólíčko. Nad celým tím blitzkriegem se pak vznáší čistý a úsečný vokál frontmana Erica A.K., největší dlouholeté akvizice FLOTSAM AND JETSAM.
Ačkoliv tedy album z dnešního pohledu nezapře jistou archaičnost a za vrchol tvorby FLOTSAM AND JETSAM většina z nás považuje spíše jejich power metalové zářezy z let devadesátých let „Cuatro“ (1992) a „Drift“ (1995), kde si zralejší kapela přeci jen více vyhrála se skladbami a jejich aranžováním, pozici klasiky, vycházející z odkazu o pár let staršího milníku „Ride The Lightning“, mu již nikdo nevezme. „No Place For Disgrace“ totiž oplývá podobným kouzlem a určitou panoramatičností zvuku jako vzpomínaný mistrovský kus, což bude patrně dáno prací Billa Metoyera, specialisty na podobnou hudbu té doby. Takže u mne: klasika!
Ultrarychlá thrash metalová klasika, která z dnešního pohledu působí jako pomník doby vzniku. FLOTSAM AND JETSAM to však se svojí budoucností viděli trochu jinak a vývoj směrem k středním power metalovým tempům a důslednější práci s aranžemi jim prospěl.
Eric A.K.
- zpěv
Edward Carlson
- kytara
Michael Gilbert
- kytara
Troy Gregory
- baskytara
Kelly David-Smith
- bicí
1. No Place For Disgrace
2. Dreams Of Death
3. N.E.Terror
4. Escape From Within
5. Saturday Night´s Alright For Fighting
6. Hard On You
7. I Live You Die
8. Misguided Fortune
9. P.A.A.B.
10. The Jones
Blood In The Water (2021)
The End Of Chaos (2019)
Flotsam And Jetsam (2016)
Ugly Noise (2012)
The Cold (2010)
Once In A Deathtime (DVD) (2008)
Live In Japan (DVD) (2005)
Dreams Of Death (2005)
Live In Phoenix (DVD) (2003)
My God (2001)
Unnatural Selection (1999)
High (1997)
Drift (1995)
Cuatro (1992)
When The Storm Comes Down (1990)
No Place For Disgrace (1988)
Doomsday For The Deceiver (1986)
Datum vydání: Pátek, 20. května 1988
Vydavatel: Elektra Records
Stopáž: 54:29
Produkce: Bill Metoyer
Jenom ten zpěv je takovej kníkavej.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.