OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
SHADOW GALLERY se dostali do nezávidění hodné situace. V říjnu roku 2008 jejich frontman Mike Baker - jeden z nejlepších zpěváků ve svém žánru, chlapík s úžasně charismatickým hlasem - ve svých pětačtyřiceti letech zemřel na srdeční infarkt. Nejde tak ani o to, že by za něj Gary Wehrkamp a spol. nedokázali najít kvalitní náhradu, na to má tahle kapela dostatečně dobrou reputaci. Ostatně s některými potenciálními nástupci už pracovali na svých bočních projektech. Jenže Baker byl pro kapelu charakteristický a nepochybně je velikou ztrátou. Byla zde i obava, zda po podařeném projektu AMARAN´S PLIGHT zbyl Wehrkampovi ještě dostatek nových nápadů. Avšak SHADOW GALLERY nejsou kapelou o jednom autorovi hudby a na komponování se více méně rovnoměrně podílí trojice Wehrkamp, Cadden-James a Allman. V podstatě jde o spolek multiinstrumentalistů, studiových hudebníků, kteří jako kapela vůbec na živo nevystupují. Od toho mají své další kapely. Obavy se naštěstí nepotvrdili a „Digital Ghosts“ dopadlo velice, velice dobře.
Už od první skladby dávají na srozuměnou, že „Digital Ghosts“ bude klasické album SHADOW GALLERY bez žánrových přehmatů. Opět se soustředí na střední tempo, proplétající se motivy klavíru a kytar a charakteristické vícehlasy, na které se kapela nyní o poznání více zaměřila. „Digital Ghosts“ je sice pokračování ve starém duchu, ale i tak je to svěží materiál plný zajímavých témat a nálad. Na rozdíl od předchozích počinů „Digital Ghosts“ nespojuje společný příběh a v porovnání s „Room V“ je zde citelný i návrat k progresivnějšímu pojetí hudby. Písně postupně gradují a i přes svojí značnou délku jsou záživné a nerozsypávají se v bezpočtu samoúčelných sól, jak to u progresivních kapel bývá časté. Rovněž je album o poznání ponurejší a i přes některé veselé motivy a zpěvné refrény jej halí temnější atmosféra.
Baker zemřel během prací na tomto albu a svůj zpěv tak vtisknout nestačil. Jeho hlas si mohou naposled poslechnout majitelé speciální edice ve skladbách „Two Shadows” a „World Of Fantasy”. Pro „Digital Ghosts“ jej nahradil Brian Ashland, který se ukázal jako dobrá volba, technicky i barvou svého hlasu je bezesporu kvalitní Bakerův nástupce. Kapela s ním zpočátku nepočítala a naverbovala jej až na poslední chvíli. A tak je na „Digital Ghosts“ pěvecký post rozházen mezi vícero hostů. Na „Strong“ se představí Ralf Scheepers (PRIMAL FEAR), na „Venom” Clay Barton (SUSPYRE).
Přestože oproti „Room V“ album nespojuje epický rámec, je hudebně více ucelené. Předchozí album svým záměrem navázat na „Tyranny“ trpělo a místy byla snaha o provázání celku trochu křečovitá. „Digital Ghosts“ je mnohem uvolněnější, zřejmě ne jejich nejlepší album, od toho je tu „Tyranny“, přesto velmi podařené a plné zajímavých okamžiků. SHADOW GALLERY jsou ve skvělé formě, opět mají širokou škálu vícehlasých sborů, kytarových a klavírních motivů. „Digital Ghosts“ je podařené album a je i poslední vzpomínkou na jeden metalový hlas.
SHADOW GALLERY práci na novém albu neuspěchali a svůj čas využili naplno. Výsledkem je vynikající album, které si nezadá s tím nejlepším, co z jejich dílny dosud vzešlo.
9 / 10
Brian Ashland
- zpěv, kytara
Gary Wehrkamp
- zpěv, kytara, basa, klávesy, bicí
Brendt Allman
- zpěv, kytara, basa, klávesy
Carl Cadden-James
- zpěv, basa, flétna
Joe Nevolo
- bicí
Hosté:
Ralf Scheepers
- zpěv
Clay Barton
- zpěv
Srdjan Brankovic
- kytara
Vivien Lau
- klávesy
1. With Honor
2. Venom
3. Pain
4. Gold Dust
5. Strong
6. Digital Ghost
7. Haunted
8. Two Shadows (bonus)
9. Gold Dust (demo; bonus)
10. In Your Window (bonus)
11. World Of Fantasy (demo; bonus)
Digital Ghosts (2009)
Prime Cuts (2007)
Room V (2005)
Legacy (2001)
Tyranny (1998)
Carved In Stone (1995)
Shadow Gallery (1992)
Vydáno: 2009
Vydavatel: InsideOut Music
Stopáž: 55:29
Produkce: Gary Wehrkamp
Studio: New Horizon Music Studios
Zas a znova budu omílat, jaká je škoda, že Mike Baker už „Digital Ghosts“ nestihl nazpívat. Novic Brian Ashland je určitě v pohodě, ovšem svým hlasem se tlačí do Geoffa Tatea z QUEENSRŸCHE více, než by bylo záhodno. Naštěstí to je (snad ještě společně s nesedícím hostováním Ralfa Scheeperse) jediné negativum téhle kolekce, neboť se osazenstvu podařilo sesbírat skutečně reprezentativní vzorek materiálu. Skvělá a členitá „With Honor“, asi nejtvrdší položka v dějinách SHADOW GALLERY „Venom“, pomalejší „Pain“ s typickou harmonií v refrénu... atd. atp. Každému, co hrdlo ráčí. Připočtěme vkusný zvukový kabátek a máme před sebou jednu z nejsilnějších nahrávek SG. Jen je škoda, že už bez Mikea, ale to jsme zase na začátku.
Po umrti Bakera som si velmi nevedel predstavit ineho frontmana za mikrofonom Shadow Gallery ale Ashland tam celkom zapadol. Aj ked...Celkovo vsak musim povedat ze sa mi vobec nepaci produkcia albumu. Zvuk proste je viac menej cudny-hlavne zvuk bicich. Lepsi zvuk by tento album urcite posunul o stupienok vyssie. Som vsak velmi rad ze moja oblubena kapela pokracuje dalej a dokonca zacne hrat aj live.....povodne som chcel dat 7 bodov ale kvoli sympatiam a hlavne kvoli skladbam Gold dust a Digital ghosts davam 8.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.