OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ak existuje nejaký dôvod, pre ktorý by BLACK SABBATH mali vydať ešte aspoň jednu štúdiovú nahrávku, tak je to napríklad skutočnosť, že „Forbidden“ by rozhodne nemal byť historicky posledným albumom tejto legendy všetkých legiend. Jednoducho nemôže. Veľká škoda, že na konci deväťdesiatych rokov zostalo v rámci slávneho reunionu s Ozzym iba pri nesmelých bonusových pokusoch. "Psycho Man" a "Selling My Soul" vôbec nezneli márne.
Vráťme sa však do roku 1995. Ak aj návrat Cozyho Powella za batériu bicích a tým v podstate kompletizácia rytmickej sekcie značky WHITESNAKE (Neil Murray nahradil unaveného, pohádaného Geezera) predznamenávali optimizmus v radoch verných fanúšikov, veľmi rýchlo prišlo vytriezvenie. Pod najhorším obalom v histórii kapely (áno, aj legendárny čertík z „Born Again“, pri ktorom sa Ian Gillan povracal, je lepší ako táto smiešna komiksová smrtka) sa skrýva nielen najhoršia nahrávka BLACK SABBATH s Tonym Martinom, ale s najväčšou pravdepodobnosťou aj najslabší článok reťaze, ktorej ohnivká počnúc piatkom 13. februára 1970 znamenajú heavy metal. Najstrašnejšie na tom je, že na tomto fakte sa objektívne zhodne drvivá väčšina fanúšikovskej obce.
Produkcia tohto albumu sa zrejme zapíše do dejín rockovej hudby ako jeden z najväčších omylov – Ernie C z BODY COUNT bol taký „profík“, že niektorí fajnšmekri si pri počúvaní dosky povšimli zvukové výkyvy a ďalšie fatálne nedostatky pri práci v štúdiu a záverečnom mixe. Jeho parťák Ice-T rapujúci v úvodnej skladbe „Illusion Of Power“ ako vôbec prvý hosťujúci vokalista v histórii BLACK SABBATH je potom už len bodkou za nápadom, ktorý sa v angličtine tak krásne s hlavou v dlaniach opisuje ako „what the hell were we thinking?“. Možno bol Tony Iommi úplne mimo formu a na rozdiel od svojej tvorby v osemdesiatych rokoch nedokázal už ani vkusne reagovať na hudobné dianie okolo seba (keď už nebol sám tým dizajnérom celého jedného žánru ako v rokoch sedemdesiatych), možno je to práca tvorivého kolektívu okolo neho (WHITESNAKE syndróm), tak či onak – pri niektorých skladbách poslucháč po rokoch jednoducho nechápe, ako sa mohli dostať na album BLACK SABBATH. Divotvorná balada „I Won´t Cry For You“ je iba začiatkom, nepodarky typu „Shaking Off The Chains“, „Sick And Tired“ či záverečný prazvláštny pokus o progresívne postupy a košaté aranžmány s príznačným názvom „Kiss Of Death“ strhávajú kapelu do šokujúcej staromódnosti a za každým ošúchaným gitarovým riffom číhajúcej nudy. Famózny hlas Tonyho Martina dokáže mnohé zachrániť, ale až priveľa momentov na „Forbidden“ je proste nad jeho sily.
Paradoxom a typickým znakom mocného fenoménu hudby potom zostáva fakt, že aj v súvislosti s takýmto albumom môžu v človeku prevládať naskutku pozitívne pocity. V rámci turné k „Forbidden“ zavítali BLACK SABBATH po prvýkrát na Slovensko a napriek všetkým možným hlasným protestom cirkevných a politických hodnostárov urobili v septembri 1995 veľkú radosť natrieskanému amfiteátru na Búdkovej ceste v Bratislave. Predskakujúci švédsky klenot TIAMAT, ktorý odohral v daždi takmer celý, vtedy aktuálny monolit „Wildhoney“, niektorým z nás možno ešte väčšiu ako hlavné hviezdy. Vždy, keď sa doma pozriem na ukoristenú bubenícku paličku s nápisom Bobby Rondinelli - Black Sabbath, s láskou spomínam na tento nezabudnuteľný večer. Takže ten „Forbidden“ nakoniec nie je až taký zlý album!
Nie vždy platí staré známe "to najlepšie nakoniec".
Tony Martin
- spev
Tony Iommi
- gitara
Neil Murray
- basgitara
Cozy Powell
- bicie
Geoff Nicholls
- klávesy
1. The Illusion Of Power
2. Get A Grip
3. Can´t Get Close Enough
4. Shaking Off The Chains
5. I Won´t Cry For You
6. Guilty As Hell
7. Sick And Tired
8. Rusty Angels
9. Forbidden
10. Kiss Of Death
Forbidden (2024 Remix) (2024)
13 (2013)
The Dio Years (Best Of) (2007)
Greatest Hits (1970-1978) (2006)
The Best Of (2005)
Black Box: The Complete Original (1970-1978) (2004)
Megalomania Architect (2004)
The Sabbath Stones (Best Of) (1996)
Forbidden (1995)
Cross Purposes Live (1995)
Cross Purposes (1994)
Dehumanizer (1992)
Tyr (1990)
Headless Cross (1989)
The Eternal Idol (1987)
Seventh Star (1986)
Born Again (1983)
Live Evil (1982)
Mob Rules (1981)
Heaven And Hell (1980)
Never Say Die! (1978)
Technical Ecstasy (1976)
We Sold Our Soul for Rock & Roll (Best Of) (1975)
Sabotage (1975)
Sabbath Bloody Sabbath (1973)
Volume 4 (1972)
Master of Reality (1971)
Paranoid (1970)
Black Sabbath (1970)
Datum vydání: Úterý, 20. června 1995
Vydavatel: I.R.S.
Stopáž: 42:00
Produkce: Ernie C
Studio: Parr Street Studios, Liverpool & Devonshire Studios, Los Angeles
I já tuhle desku můžu. Illusion of power je super song, kde krátká rap vsuvka ani moc nevadí, i když by tam nechyběla. Kiss of death a I won´t cry for you jsou megakusy hodné Sabbathů. Možná nejde o nejvyrovnanější album, ale rozhodně jde o - na dlouhou dobu - důstojné zakončení etapy.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.