OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Je tomu pěkná řada let, kdy THROES OF DAWN (dále jen ToD) vypustili na svět „Quicksilver Clouds“, počin poněkud zvláštní. Protože už v kontextu diskografie se jednalo o značné, nikoliv však úplné odproštění od klávesově blackových kořenů, v rámci, dejme tomu, goticko metalové scény, pak o jednu z těch příjemnějších a poslouchatelnějších nahrávek.
A po dlouhé době tito finští náladotvůrci přicházejí s deskou, která není ničím jiným, než logickým pokračovatelem jejich hudebního směřování. Atributy, které činí tuto skupinu v záplavě jiných, zdánlivě podobných kapel (rozuměj, povětšinou synťákových kýčařů) alespoň trochu zapamatovatelnou, zůstaly v různé míře zachovány. Dočkáme se mnohých, leč střídmě pokládaných vrstev různorodého klávesového rejstříku, kytar, které střídavě doprovázejí, nebo táhnou skladbu svým melodickým trylkováním a v neposlední řadě i nepateticky melancholických vokálů mísených se skřehotem. To vše zabalené do podivně chemické produkce.
Nic, co bychom na předchůdci neslyšeli? Ale kdeže, věc se má jinak, posun byl zřejmě za tu dlouhou dobu nevyhnutelný. Album celkově je jaksi měkčí, uvolněnější, subtilnější a osobitější, dále se vzdává návazností na své archaické předky a z blacku se zachoval nanejvýš právě ten skřehot, byť ve stále menší míře a lehce uvadající kvalitě. Záměr navodit povznášející atmosféru je dalece promyšlenější, vše do sebe více zapadá, není problém se přenést přes ojedinělá (a ne špatně zamaskovaná) hluchá místa.
ToD nejsou, ani nikdy nebyli průkopníky či zvěstovateli velkých převratů. Metal, dá-li se ještě o současné desce takto mluvit, v jejich podání se prakticky poslouchá sám, plyne hladce, příjemně, je i do jisté míry osobitý, a když už se zdá, že z těch rozvláčně snivých nálad zabředne do řvavosti, daří se mu udržet si jakous takous decentnost. A že to při vyprávění o šepotech syntetického slunce není nic lehkého.
Kdysi se, tuším, u předchozí desky Marigold rozplýval nad poetikou tehdejších „Rtuťových mračen“. To mně přijde přesné. Kde jsem byl trochu rozmrzelý nad jejich okatostí a nesourodostí, nemám dnes výtek. Současná velká flotila ozvěn je mi sympatičtější pro svou vyzrálost, ucelenost, jistou nenápadnost, a hlavně... žádné hlavně mě, tentokrát naštěstí, nenapadá, že nic nevybočuje, je v tomto případě pozitivní jev (Mimo jiné, ty názvy jejich alb jsou docela nomen omen).
„The Great Fleet Of Echoes“ je tedy poměrně dospělé, lehounké album, ke kterému se opakovaně nevracíte kvůli nezdolatelnosti, postupnému objevitelství a pronikání k blíže neurčené „podstatě“. O tomhle zkrátka není, ale čistě pro uvolnění a radost z nezatěžujícího poslechu.
Snílkové THROES OF DAWN navzdory jistému vývinu nepřekvapí, ale mají to vůbec v úmyslu?
7,5 / 10
Henri
- vokály
Jani Heinola
- kytara, klávesy
Juha Ylikoski
- kytara
Harri Huhtala
- basa
Jani
- bicí
host:
Henri Andersson
- klávesy
1. Entropy
2. Ignition Of The Grey Sky
3. Velvet Chokehold
4. Soft Whispers Of The Chemical Sun
5. Chloroform
6. Slow Motion
7. We Have Ways To Hurt You
8. Lethe
9. The Great Fleet Of Echoes
10. Blue Dead Skies
The Great Fleet Of Echoes (2011)
Quicksilver Clouds (2004)
Binding Of The Spirit (2000)
The Blackened Rainbow (EP) (1998)
Dream Of The Black Earth (1998)
Pakkasherra (1997)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Firebox Records
Stopáž: 54:25
Produkce: Timo Kotipelto
Studio: Finnvox Studios
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.