OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dark Tranqulity se experimentů nebojí. Ty tam jsou časy stylotvorných deathových monolitů, které definovaly švédskou melodiku. Album Projector bylo definitivním zlomem – brutalita si na něm podala ruku s téměř gotickou zasněností a vokál Michaela Stanneho odkryl dechberoucí potenciál. Haven je jistým způsobem volné pokračování, které učinilo nepatrný krůček vzad. DT se zabořili hlouběji do kypré prsti vlastní minulosti a ocitli se o něco blíže starému deathovému kořeni.
Pokud zapomenu na zmučené povzdechy nenaplněného očekávání, zbývá mi už jen jásot a aplaus. Na rozdíl od svých žánrových souputník In Flames se sympatická šestice nenechala unést prázdnými kompozicemi, které na živo fungují, ale na albu okázale nudí, neboť co se opakuje příliš často leze pomalu ale jistě na nervy. DT vsadili na konstruktivnější přístup a do chátrající goteburgského konceptu nasázeli něco moderních technologií. Zní to prostě úžasně a Haven má dobře hmatatelné charisma. Jediná výtka snad ke studiu – Fredman se už pomalu zajídá…. Pro všechny, kteří mají rádi barvitou agresivitu a promyšlený extrém s pižmem neškatulkovatelnosti je tenhle počin jako stvořený.
Čekal jsem víc, ale po uvážení všech pro i proti se cítím příjemně sytý.
DARK TRANQUILLITY po odskoku do experimentálních vod alba Projector opět probouzejí svou death metalovou totožnost. Jejich projev je dravý, moderně zabalený, ale po odvážném Projectoru jaksi bezvýrazný... Dobré album, ani o chlup víc.
7 / 10
Mikael Stanne
- vokál
Niklas Sundin
- kytara
Martin Hendriksson
- kytara
Mikael Nicklasson
- basa
Martin Brändström
- klávesy, samply
1. The wonders at your feet
2. Not built to last
3. Indifferent suns
4. Feast of burden
5. Haven
6. The same
7. Fabric
8. Ego drama
9. Rundown
10. Emptier still
11. At loss for words
Endtime Signals (2024)
Moment (2020)
Atoma (2016)
Construct (2013)
We Are The Void (2010)
The Dying Fragments (compilation) (2009)
Where Death Is Most Alive (DVD / live album) (2009)
Misery´s Crown (single) (2009)
Yesterworlds (compilation) (2009)
Manifesto Of Dark Tranquillity (compilation) (2009)
Fiction (2007)
Focus Shift (single) (2007)
Character (2005)
Lost To Apathy (EP) (2004)
Exposures – In Retrospect And Denial (rarity) (2004)
Live Damage (DVD) (2003)
Damage Done (2002)
Haven (2000)
Projector (1999)
Zodijackyl Light (video) (1997)
The Mind´s I (1997)
Enter Suicidal Angels (MCD) (1996)
The Gallery (1995)
Of Chaos And Eternal Night (MCD) (1995)
Skydancer (1993)
Tranquillity (EP casette) (1992)
Trail Of Life Decayed (EP) (1992)
A Moonclad Reflection (EP) (1992)
Trail Of Life Decayed (demo) (1991)
Vydáno: 2000
Vydavatel: Century Media
Produkce: Dark Tranquillity+Fredrik Nordström
Studio: Fredman (SWE)
Vynikajúca fošňa a vždy príjemná spomienka na horúce leto roku 2000.
DARK TRANQUILLITY sú majstrami v skĺbení elektronických motívov s typickými švédskymi metalovými postupmi, predstavujú akúsi inteligentnejšiu, sofistikovanejšiu "nadstavbu" toho, čím nám už roky robia radosť ich slávnejší krajania IN FLAMES.
Nad zvyškom tohto albumu s prehľadom kraľujú dve kompozície - geniálny úvod "The Wonders At Your Feet" a piata "Haven". Tie si púšťam s chuťou hocikedy, na celú dosku už treba mať zvláštnu náladu. Ak sa však tá dostaví, vždy to stojí za to. Album "Haven" patrí právom k mojím osobným klenotom severského metalu.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.