OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Donedávna velmi plodný a pokrokový žánr zvaný deathcore se ocitl ve fázi stagnace. Problém by nebyl ani tak s kvantitou, neboť nových nahrávek i kapel se objevuje stále víc než dost, ale spíš s kvalitou. Většina spolků více méně opakuje již stokrát slyšené a placka, která by tomuto odvětví vrátila dřívější lesk, se neobjevila už pěkně dlouho.
Velká jména, ke kterým se pozornost upírá nejvíce, často zbaběle utíkají k tradičnímu death metalu (ALL SHALL PERISH, JOB FOR A COWBOY) nebo taktéž upadli do stereotypu (CARNIFEX, SUICIDE SILENCE, EMMURE), či rozloženi personálními problémy mlčí (THE RED CHORD, OCEANO), popřípadě to zabalili úplně (DESPISED ICON, ANIMOSITY).
Až nyní na sebe vzali zodpovědnost (taktéž mezi starou gardu patřící) WHITECHAPEL a na svém bezejmenném albu se rozhodli škarohlídům ukázat, že všem deathcorovým dnům ještě nemusí být konec. Amíci, kteří po celou svoji kariéru hrají víceméně typickou (ryzí) verzi žánru, na své letošní novince totiž předvádějí vskutku impozantní evoluční skok a po třech dost nahrubo hoblovaných fošnách přinášejí materiál, který krom toho, že zní jako vždy tvrdě, razantně, drtivě, je i hudebně zajímavý a nad současnou sériovou výrobou výrazně vyčnívá.
Hned od úvodních okamžiků je z alba jasně patrná snaha zahustit a trochu zkomplikovat svůj projev a taktéž vyhnout se klišé. Kytary i rytmika toho hrají mnohem více než na minulých deskách, skladby jsou členitější s mnoha zajímavými zvraty a celou produkci jistí jako vždy předpisově brutální murmur. Doporučuji soustředit se zejména na kusy „Hate Creation“, „(Cult)uralist“ nebo „Section 8“.
Kapela zajímavým způsobem střídá lehce nepravidelné rytmy, rychlé sypačky, pomalé, úderné „groove“ riffy, sóla, harmonie, občas je slyšet i sampl, ale i přes složitější stavbu skladeb ji to stále ukázkově hnětá. A v tom je právě ten vtip. WHITECHAPEL prostě namíchali správný poměr složitostí a přímočarého, metalového hoblování. Jejich aktuální matroš tak dle mého dokáže nejen rozpoutat na živo pořádný kotel, ale i zaujmout náročnějšího posluchače, který při soustředěném poslechu na kvalitní aparatuře kontroluje každý detail.
Podobně jako u poslední desky kolegů VEIL OF MAYA, je i z novinky WHITECHAPEL v některých momentech nepatrně cítit vliv „příbuzného“ djentu, ovšem žádné převlékání kabátu či změna stylu se ve výsledku nekoná. Američané jsou bezesporu hudebně vyspělejší a skladatelsky dál, ovšem stále zůstávají sympaticky věrni tomu svému deathcoru, což v jejich případě beru jako správnou cestu. Konec konců jejich bezejmenné „s/t“ je toho důkazem.
Bezejmenné „s/t“ od WHITECHAPEL budiž důkazem, že žánr zvaný deathcore ještě neřekl poslední slovo.
8 / 10
Phil Bozeman
- vokál
Ben Savage
- sólová kytara
Alex Wade
- kytara
Zach Householder
- kytara
Gabe Crisp
- basa
Ben Harclerode
- bicí
1. Make It Bleed
2. Hate Creation
3. (Cult)uralist
4. I, Dementia
5. Section 8
6. Faces
7. Dead Silence
8. The Night Remains
9. Devoid
10. Possibilities of an Impossible Existence
Our Endless War (2014)
Whitechapel (2012)
A New Era Of Corruption (2010)
This Is Exile (2008)
The Somatic Defilement (2007)
Vydáno: 2012
Vydavatel: Metal Blade
Stopáž: 37:40
Produkce: Mark Lewis
Studio: Audio Hammer Studios, Florida, U.S.
Tak toto se jim vážně povedlo!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.