OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Počítám, že od vydání „Gods Of War“ se toho u MANOWAR mnoho změnilo. Nemám samozřejmě na mysli narcistickou zálibu kapely ve vydávání nejrůznějších živých záznamů a jiných neřadových navolňovačů peněženek (vzpomeňme, když už jsme u toho, třeba dva roky starou kompletně znovu nahranou klasiku „Battle Hymns“), ale věci jiné, odehrávající se „pod povrchem“, respektive v myslích našich starých známých ocelových bojovníků.
Pět let od vydání zmíněného posledního studiového záznamu tu totiž najednou máme album, které ani náznakem nejde ve stopách tehdejších prohlášení o celé řadě bohů, kterým se (tedy po Odinovi) ještě kapela hodlá co možná nejspektakulárněji věnovat, a které je, pro někoho možná překvapivě, velmi důstojným návratem k tomu, co téhle kapele vždy slušelo nejvíc.
Proč je tomu tak, lze jen těžko říct. Možná ale především díky neodvratně se blížícímu šestému křížku na bedrech dvou nejdůležitějších persón skupiny, totiž Joeyho DeMaia a Erica Adamse, který mohl ve spojení s povědomím o předčasném odchodu další neodmyslitelné ikony mužů z bitevní vřavy Scotta Columbuse (skonal v dubnu 2011 ve věku 54 let), zcela jistě vyvolat potřebu jakéhosi bilancování a s ním i přirozené soustředění se na podstatné hudební věci a ne jen velkohubé tlachání.
V každém případě album „The Lord Of Steel“ mění obrázek o MANOWAR z posledních několika let a vrací jim důstojnost, která už jim scházela ještě o nějaký ten pátek déle. Jako kdyby ve studiu zase stáli jen ti čtyři mladíci s hromadou čistých, upřímných heavymetalových ideálů, a ne jen pánové v letech s nějakými těmi zkušenostmi ze šoubyznysu. Jistě, už sám název nahrávky tomu nenapovídá, řeknou teď jistě mnozí z vás, ale opak je pravdou. Už sám název je přesně takový, jak si to sbírka šťavnatých variací na to nejlepší, co za sebou tahle parta chlapíků v kůži kdy zanechala, přesně zaslouží, a o to víc ji symbolizuje.
„On Hymns Of Battle We Rode To Glory,
Hail England Did We By The Sign Of The Hammer,
We Fought The World, Kings Of Metal To Be,
Louder Than Hell, Warriors Of The World,
Now Gods Of War“ („Hail, Kill And Die“)
Rekapitulační injekce postihla prakticky celý playlist alba a v konečném důsledku pro něj znamená výsostnou zvučnost, do uší bijící rozhodnost při skladatelském procesu a samozřejmě i přemnohé heroické fráze, opěvující vše od pravé heavymetalové víry až po osudovou vyzývavost desperátů stojících nakonec vždy na té správné straně (pravda, jednou se nám do toho v krásně tradiční baladě „Righteous Glory“ znovu nacpe i Odin, ale to snad nestojí ani za řeč).
Jinými slovy tedy přesně ty průvodní znaky, které MANOWAR neochvějně provázely vždy, když byli bráni za kovově stylotvůrné. Je už pak jedno, zda se posluchač cítí spíše jako „Manowarrior“, „El Gringo“ (mimochodem skladba složená pro stejnojmenný americký thriller) či „Expendable“, podstatná je úplně jiná věc. Soudě dle „The Lord Of Steel“ se totiž MANOWAR na sklonku své kariéry zdají být pokornými, a to z nich - při všech kvalitách, které v sobě jako autoři stále mají zakódovány - znovu činí pravou heavymetalovou kapelu, kterou je radost poslouchat.
Těžký kov, kůže, meče, svaly a charakter. Není to tak dlouho, kdy už to bylo téměř všem pro smích, ale stačilo trochu pokory a rázem tady máme MANOWAR, o které jsme vlastně vždycky stáli.
7 / 10
Eric Adams
- zpěv
Karl Logan
- kytara
Joey DeMaio
- baskytara
Donnie Hamzik
- bicí
1. The Lord Of Steel
2. Manowarriors
3. Born In A Grave
4. Righteous Glory
5. Touch The Sky
6. Black List
7. Expendable
8. El Gringo
9. Annihilation
10. Hail Kill And Die
The Lord Of Steel (2012)
Battle Hymns MMXI (2010)
Thunder In The Sky (EP) (2009)
Gods Of War Live (2007)
Gods Of War (2007)
The Sons Of Odin (EP) (2006)
The Dawn Of Battle (single) (2002)
Warriors Of The World (2002)
Hell On Stage (Live) (1999)
Hell On Wheels (Live) (1997)
Louder Than Hell (1996)
The Triumph Of Steel (1992)
Kings Of Metal (1988)
Fighting The World (1986)
Sign Of The Hammer (1984)
Hail To England (1984)
Into Glory Ride (1983)
Battle Hymns (1982)
Vydáno: 2012
Vydavatel: Magic Circle Music
Stopáž: 47:40
Produkce: Joey DeMaio
Jo, ta basa je příšerná, ale písničky jsou dost dobré. Souhlas s recenzí. Po čase změna názoru a hodnocení. Album neposlouchám, ta basa mě strašně sere. Pár pecek se najde (Expandable, El Gringo), ale takových je třeba na rozporuplné WOTW půlka alba. Tak zas změna. Album jsem si po pár měsících zas pustil a baví mě. Basa se dá přežít, sice výsledné vyznění alba fakt kazí nejvíc, ale dá se. Album dobře odsýpá, má i pár hitů. Zvedám z 5,5 na
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.