OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Českému deathmetalovému vydavateľstvu Lavadome Productions sa podaril veľmi zaujímavý úlovok až odkiaľsi z konca sveta. Nie že by sa tu nikto predtým nevydal bandy z Austrálie – BLOOD DUSTER a CAPTAIN CLEANOFF u Čurbyho potvrdia –, stále je to však nie priam každodenný úkaz. Možno BEYOND MORTAL DREAMS hľadali ortodoxne deathmetalové a na aktuálne trendy v žánri kašlúce zastrešenie, a Lavadome sa ukázali byť presne niečím takým.
BEYOND MORTAL DREAMS z Adelaide v Južnej Austrálii nie sú žiadni „násťroční“ holopyskovia, korene tejto bandy siahajú do roku 1992 k spolku s názvom SUFFERING. Ten odohral niekoľko koncertov s CANNIBAL CORPSE a DEICIDE, v roku 1995 zmenil názov na ten dnešný a keď sa vtedajší bubeník Hellaeon a gitarista Bloodspawn pridali k japonskú démonológiu a samurajov uctievajúcim ONI, bolo na pár rokov za hranicou smrteľných snov ticho a neživo.
ONI to zabalili v roku 2003 a z popola povstali BEYOND MORTAL DREAMS. Po dvoch demách debutovali v roku 2008 s dlhohrajúcim albumom „From Hell“. Nomen est omen, sedemskladbový materiál tohto vtedy kvinteta znel presne takto. Majestátny, pochmúrny, apokalyptický death metal s rozviatymi riffmi, kanonádovými bicími a ťahavými harmóniami, podfarbenými zlovestným, hlbokým vokálom. Trochu infernálneho vírenia v duchu INCANTATION, trochu zbesilosti na spôsob ANGELCORPSE, ale s o dosť hlbším, podladenejším vyznením. A zvukové ambície siahať po nezemských, neľudských, pradávnych atmosférach zla z iných dimenzií kapelu priblížili aj takým mágom ako sú PORTAL alebo MITOCHONDRION.
Jednoducho stelesnená prapodstata deathmetalovej hrôzy a desu, ktorá nepotrebuje maľovať krvou a zdrapmi zmasakrovaných tiel, pohybuje sa v iných, strašidelnejších končinách. Kto má rád tento typ kovu smrti, neurobí s „From Hell“ krok vedľa. A popri tom si bude môcť vychutnať tiež veľa melódií a sól, ktoré do zničujúceho hudobného konceptu až nečakane dobre zapadajú.
V apríli minulého roku vydané EP „Dreaming Death“ ukazuje, že aj v štýle, ktorý si vymysleli BEYOND MORTAL DREAMS, sa dá ísť ešte ďalej a ešte všeličo vybrúsiť. Materiál obsahuje štyri skladby, technicky však len tri, keďže záverečná „Beast Of Damnation“ je coverom od fínskych démonov pekla a chaosu BEHERIT, ktorí ho prvýkrát mali na EP „Dawn Of Satan’s Millenium“ z roku 1990.
Stačia tri autorské skladby, aby sa nám Austrálčania mohli predstaviť s vynovenou, ešte extrémnejšou a zároveň variabilnejšou a atmosférickejšou tvárou. V prvých dvoch zvlášť udrie do uší počuteľné pridanie na brutalite a rýchlosti, v čom, rovnako ako vo viacerých harmóniách a v celkovej natlakovanosti a agresivite, hádžu BEYOND MORTAL DREAMS rukavicu aj NILE v ich najlepších a najpochmúrnejších časoch.
Divoká, besniaca, rúhavá atmosféra hudby i textov sa potom v tretej, titulnej skladbe dostáva do kontrastu s mnohými prepracovanými melodickými, náladovými pasážami, čím táto kompozícia získava naozaj výpravný, epický rozmer. Záverečný cover je istým nahliadnutím do dávnej studne inšpirácie Austrálčanov, a treba povedať, že profesionálny, čistejší zvuk neubrali „Beast Of Damnation“ na nepríčetnej divokosti a chaotickosti rovnako, ako jej na pekelnosti neubral o dosť hlbší vokál.
Myslím, že tento krátky materiál je dostatočným signálom toho, že od chystaného dlhohrajúceho albumu možno čakať veľké veci, povedzme kusisko brutálneho, temného a zároveň atmosférického death metalu, inšpirovaného dávnymi pochmúrnymi kultmi. A teraz nemám na mysli len tie hudobné. Mohol by to byť materiál, ktorý si budeme pamätať dlho, už teraz BEYOND MORTAL DREAMS znejú nadpriemerne originálne.
V Austrálii sa k životu preberá pekelná beštia, ktorá má na to, aby rozvírila čoraz stojatejšie deathmetalové vody.
8 / 10
Dreaming Death (EP) (2012)
From Hell (2008)
The Demon And The Tree Of The Dead (demo) (2006)
Promo 2004 (demo) (2004)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.