OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Držím v rukou první výsledek nové spolupráce v řadách legendárního tuzemského CITRONu a nemohu se ubránit drobnému zklamání. Ne ovšem z jeho obsahu, ale z toho, že ve svém pětipísňovém formátu zdaleka nedostál všemu tomu humbuku, který se kolem kapely v posledních třech měsících odehrával. Dlouhatánské studiové reportáže, rozhovory v duchu smíření starých známých, kteří v sobě objevili nečekanou sílou stvořit něco OPRAVDU VELKÉHO, vnadný nástin koncepce „Rebelie rebelů“ a teď jen tohle?
Jistě, chápu, nejspíš bylo třeba dodržet smluvně podtržené termíny podzimních koncertů a do té doby se zkrátka celé album udělat nedalo, ale pak je otázka, zda nebylo lepší nechat to, jak bylo, a nemělnit síly a potenciál prací na tomhle ípíčku. Protože síla a potenciál tady jsou, to je zkrátka jasné.
Na celé nahrávce totiž není žádné výrazně slabší místo, a to ať už se jedná o autorské věci Radima Pařízka či Ládi Křížka. Titulní „Rebelie rebelů“ je poctivým kusem kovu, který se z hřmotného riffu odpíchne ke svižnému refrénu, v němž je doslova slyšet odpočítávání času k zážehu. „Píseň ztracených“ naopak začíná jemnou předehrou, z níž vykvete do jistě nejlepší nové autorské věci celého EP (pochopitelně, neboť „Kráska a Radegast“ je zkrátka „Kráska a Radegast“ a na tu se nesahá), jíž zejména sedí krásný refrén a Láďovy výšky. „Jsem posedlá“ je pak výrazný, rockovější kousek, psaný vysloveně na tělo hostující Tanje, který funguje stejně dobře jako některé její někdejší hity. No a „Jseš volnej“, skladba, která údajně zbyla při přípravě „Vypusťte psy!“, je přesně taková, jako kdybyste si jí na tomhle skvělém albu představili - jen samozřejmě se zpěvem Ládi Křížka.
Záměrně jsem vynechal již vzpomenutou perlu „Kráska a Radegast“. Ta na nahrávce dostává novou tvář, když party „Krásky“ zpívá vůbec poprvé žena, tj. v tomto případě samozřejmě Tanja. Jinak je ovšem krom zvuku vše při starém, takže skladba par excellence, co si budeme povídat, která bude už navždy promlouvat do dějin československého heavy metalu.
Přiznávám, po tom všem, co se okolo nového CITRONu napovídalo a napsalo, jsem čekal nového „Radegasta“, pokud možno podobně silného a nezapomenutelného. A budu-li chtít v tomhle očekávání pokračovat, pak musím zkrátka první část „Rebelie“ brát jenom jako další (a třeba sebepovedenější) vábničku na cestě za kýženým výsledkem, ve který snad nová spolupráce pánů Pařízka a Křížka vyústí. Počkejme si.
Rebélie na pokračování s tím, že to podstatnější nás (snad) teprve čeká.
7 / 10
Ladislav Křížek
- zpěv
Tanja
- zpěv
Djordje Erić
- kytara
Pavel Hanus
- kytara
George Rain
- zpěv
Radim Pařízek
- bicí
1. Rebelie rebelů
2. Píseň ztracených
3. Kráska a Radegast
4. Jsem posedlá
5. Jseš volnej
Rebelie rebelů (2016)
Rebelie Vol. 2 (EP) (2016)
Rebelie Vol. 1 (EP) (2015)
Jen si od plic zanadávej (1982 – 1985) (2013)
Bigbítový pánbů (2010)
Síla návratů (2001)
Best Of (1999)
Sexbomby (1992)
Vypusťte psy! (1990)
Radegast (1987)
Plni energie (1986)
Obratník Raka (1981)
Vydáno: 2015
Vydavatel: Studio Citron
Stopáž: 19:57
Produkce: Ladislav Křížek a Djorde Erić
Studio: Studio Citron
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.