Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Přes TRIVIUM tu byl vždycky spíš kolega Rudi, já jsem tuhle americkou sebranku, které nikdy nedělalo problémy vyhmátnout frčící trendy, pokládal vždycky za čistě spotřební zboží. Zpětně musím uznat, že třeba „Shogun“ (2008) patří k tomu lepšímu, co metalcorem načichlý mainstream vyprodukoval. Nicméně následující alba kapely zabředla do rozpačitosti, kterou už bolestně pociťovali i jinak věrní fandové.
Jako by floridskou úderku zdravě nasralo období nejistoty na postu bubeníka (mezi lety 2014 a 2016 vystřídala hned tři) a jako by kýženým katalyzátorem hněvu byl příchod virtuózního kanonýra Alexe Benta. Rodák z californského Oaklandu je sice ledva v polovině třetí dekády života, ale profesně už má na kontě takové záseky jako technickou smrt s DECREPIT BIRTH nebo živé účinkování s legendárními thrashery TESTAMENT. Možná vám tenhle chlapík bude asociovat blaženého méďu, ale jakmile vleze za bicí, dějí se věci. Zejména u kapely, která sází na dokonalou souhru agresivních thrashových pasáží s hyper-melodickými party.
U TRIVIUM je vlastně na „The Sin and the Sentence“ všechno při starém, jen vyvanutý arzenál metalcorových riffů a hitových refrénů nahradila čerstvou municí. Matt Heafy stále střídá nasraný křik a výše posazený melodický vokál, ale na rozdíl od předchozích desek mu to zase lepí dohromady. Už v titulním songu funguje chemie dokonale – a je to právě projev Alexe Benta, který jednoduché, ale šikovně poskládané koláži dodává adrenalin. Připočtěme si k tomu hlavní kytaru Coreyho Beaulieua, která do pranice přidává maidenovské vyhrávky a neštítí se ani trochy těch neoklasicistních kudrlinek, a máme tu TRIVIUM, o kterých může nejen zámořská kritika zase pět ódy jako o modelových představitelích posluchačsky vstřícné metly.
Pokud vás na TRIVIUM (podobně jako mě) štvala určitá unylost; pocit, že kapela v líbivých zpěvných pasážích dříme, nyní se najednou dostavuje pocit ostražité šelmy, která se chystá ke skoku. A její tesáky už nejsou z kartonu, ale zadírají se pod kůži. Producent Josh Wilbur, který má na kontě tak rozdílné zářezy jako GOJIRU, SUM 41 či AVRIL LAVIGNE, dodal přesně padnoucí zvuk, tak akorát nadýchaný, čitelný i agresivní. Skvěle v něm vynikne reformovaná a našlapaná rytmika i nadání pro průrazné silové riffy a zapamatovatelné melodické vrstvy. Víc dynamiky by neškodilo, ale přinejmenším nemáte pocit, že si dáváte soutěž v hlavičkování s buldozerem.
„The Sin and the Sentence“ je moderní, přístupná a zdravě sebevědomá deska od kapely, která si už dávno osvojila všechny triky, ale najednou dostala novou jiskru. Nedá se říct, že tahle jízda probíhá totálně hladce, na to jsou některé položky ve druhé polovině desky až moc předvídatelné a generické. Bezmála hodinová stopáž klade dost výrazné nároky na nerezový řetěz kapely a ten sem tam spadne, ne že ne. Jenže když si melodie a kousavost sednou, je to parádní souhra. Při poslechu rtuťovitého songu „Betrayer“ dokonce člověk chápe, proč některá média roky TRIVIUM hajpují jako možnou další velkou metalovou značku.
Pro mne Floriďané pořád zůstávají až příliš čitelní a nepůvodní na to, aby mohli trendy sami tvořit. Ale vůbec poprvé jejich partii beru skoro od prvního do posledního tahu. „The Sin and the Sentence“ patří rozhodně k nejlepším zásekům jejich bohaté diskografie a byla by škoda se mu vyhnout.
1. The Sin and the Sentence
2. Beyond Oblivion
3. Other Words
4. The Heart from Your Hat
5. Betrayer
6. The Wretchedness Inside
7. Endless Night
8. Sever the Hand
9. Beauty in the Sorrow
10. The Revanchist
11. Thrown into the Fire
22/ 02 / 2025 / PRAHA / FORUM KARLÍN
SNAKEPIT NA OBOUR PORTÁLECH VYPRODÁN!Poprosíme tedy již nekontaktovat Ticketportal či Ticketmaster.Žádné další vstupenky do této sekce se už nikde nenachází.
„Poisoned Ascendancy EU Tour“: BULLET FOR MY VALENTINE a TRIVIUM, „The Poison“ a „Ascendency“. Dvě kapely, dvě zásadní desky vydané v roce 2005, které budou mít 20leté výročí, jedna společná tour.
"The Poison" katapultovalo britské Bullet for My Valentine k mezinárodní slávě...
ZÍTRA
Z HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
fathertime
8,5 / 10
no po Shogunovi zacali chlapci trochu stagnovat... nie som si isty, ze by prezili dalsi album ako Snow... novy bubenik ich zdravo nakopol a zase serviruju to, co na nich mame radi... a ked vas rozseka hned uvodna skladba a dalsia zadupe do zeme, ani velmi nevadi, ze polozka cislo styri znie ako Nickelback - hlavne ked vas hned potom zvalcuje Betrayer... druha polovica albumu sa sice trochu vlecie, ale aj tak si mozu tuto dosku dat zaramovat...
Pořád je všechno v pořádku a americká super grupa jede v kolejích poklidného progrocku. I tentokrát se najdou příjemná místa, celkově mám ale pocit, že docházejí silnější melodické nápady. Snad to bude jen takový ten oddech před něčím větším. Doufejme.
Pojďme si zase užít trochu pravého DM chrastění. MACERATION splňují žánrové atributy na potřebných 100% a doručují desku, ze které budou nadšeni zejména příznivci DISMEMBER nebo GRAVE (ale i BOLT THROWER). Zvuk je tučný, hluboký s deska nepostrádá tlak.
AC/DC war metalu a jejich nová deska. Výrazně podobná těm předchozím. Příznivci REVENGE dostanou klasicky zvrhlý a maximálně agresivní klepec. Tak jako vždycky. A tentokrát rovnou přes 40 minut. No, mě to stačilo dvakrát, potřetí do toho už asi nejdu.
Tak je to konečně venku! Pohrobci geniální tech/death entity SPAWN OF POSSESSION jsou zpět v centru dění. V kůži RETROMORPHOSIS působí robustněji a špinavěji, nicméně i tak je dokážete neomylně identifikovat hned po prvním riffu. Epické zmrtvýchvstání.
GOLGOTHAN REMAINS trochu pročistili zvuk a zvýraznili ULCERATE vibes. Nové EP je pořád hodně agresivní a inspirace novozélandskou ikonou (tentokrát přichází na řadu jejich pozdní tvorba) slouží spíše jako vydatná poleva než jako zásadní konstrukční prvek.
Komplexní metalová skládanka, kde si podává ruce agresivní death metal s dusavými djent výpady, ale i melodickými a klidnějšími pasážemi. Přes veškerou agresivitu to má i zvláštní ladnost. První dojem slušný.
Desítka v rychlém kvapíku pádících válů nenechává nikoho na pochybách o čem že to tady bude. Španěle svůj tradiční hejvík hrají natolik tradičním způsobem, že tradičněji už to nejde. Skladby šlapou, refrény trefují cíl, jen do těch legín už se nenacpu.