OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Rok 1990 a album „Seasons In The Abyss“ znamenaly pro thrashmetalovou veličinu SLAYER velmi mnoho. Skupina touto nahrávkou ukončila pro ni vlastně životně důležitá osmdesátá léta minulého století (bože, ten čas letí!), na pěkně dlouhou dobu to bylo také naposledy, co jsme ji slyšeli na klasické studiové desce a, což považuji za nejdůležitější, definitivně a s rozhodností sobě vlastní se takto povýšila mezi hudební mýty a legendy bez ohledu na to, že před sebou ještě měla (a má, doufejme) dlouhý život. Vždyť jak jinak lze nahlížet na vývojovou linii „Reign In Blood“ – „South Of Heaven“ – „Seasons In The Abyss“, když nám odkrývá to nejpodstatnější, nejdůležitější a nejkrásnější z thrashmetalové pokladnice, jejímuž vrcholnému rozkvětu byla určena právě osmá dekáda dvacátého století.
Jistý hudební redaktor svého času napsal, že album „Reign In Blood“ mu připadá, jako když sedí na bedně plné dynamitu a v ruce drží zažehnutou zápalku. Má-li to být pravda (a já tomu bezvýhradně věřím), pak „Seasons In The Abyss“ je jako šílená, nezastavitelná a neuvěřitelná jízda na špičce tříštivé střely dum-dum přímo prostředkem největší bitevní vřavy. Stejně jako taková střela totiž SLAYER při své skrznaskrz thrashové cestě za posluchačovým sluchem trhají, drtí a ničí, a té cesty se drží tak neochvějně a přímočaře, jak jen to je možné. Pořádné porce startovní energie se jí, tak jako při každém jiném výstřelu, dostává už při úvodním otvíráku „War Ensemble“, klasickém protiválečném songu, jenž s Lombardovým dvoukopákovým peklem v základech a řezajícími Hannemanovými a Kingovými kytarami typickou agresivitu a naštvanost přímo chrlí (na dokreslení vezměme třeba charismatický Arayův výkřik „War!“ do pomalu sekaného kytarového riffu bez bicích).
To jsme ovšem teprve na samém začátku dráhy letu, i když tempo je stále úchvatné - další dobře mířený úder do tváře válečné mašinérie „Blood Red“ s nádhernou ukázkou toho, jak jsou pánové Hanneman a King skvělými kytaristy, jak skvělá sóla dokážou napsat a ve finále se o ně ještě nezištně a dokonale rozdělit, pokračující zběsilá jízda potemnělým podvečerem „Spirit In Black“ a trocha toho přibrždění v „Expendable Youth“ a „Dead Skin Mask“, když cíl je ještě celkem daleko. Zejména u druhé jmenované však jakoby už uvnitř střely pomalu docházelo k samovznítivému procesu, to když se ďábelská kytarová vyhrávka zadírá až do samotného mozku a člověku se zadrhává dech při představě všeho toho, co by se za ní mohlo skrývat. Ale vzdálenost se přece jen stále zkracuje a tak jakási vnitřní energie, vymykající se všem fyzikálním zákonům a poučkám, žene střelu dál a dál. Spletitým (v té rychlosti) kytarovým podhoubím „Hallowed Point“, úderným a rytmicky úchvatným pochodem „Skeletons Of Society“, při němž lze velmi snadno pochopit, že v jednoduchosti může skutečně být ukryta velmi velká síla, či nepřehlednými zákrutami „Temptation“ a „Born Of Fire“, kde už je cíl skutečně na dosah, pročež zuřivost a napětí dosahují vrcholu. Vzápětí pak přichází přesný zásah a s ním i málokdy opakovatelná možnost definitivně pochopit pravou podstatu riffu, jímž vládnou SLAYER. Titulní skladba „Seasons In The Abyss“ je totiž opravdovým monumentem amerických zabijáků, na první poslech už navždy znásilňujícím vaše sluchovody, jenž v sobě skrývá agresivity a thrashové eliminace na celé dvojalbum. Navíc, zůstaneme-li ještě u naší střely, nejprve definuje jakési její temné a tiché vnitřní uklidnění nad tím, že zasáhla cíl, a vzápětí obrovskou explozi, která (jako v tomto případě) nemusí být znázorněna strhujícím tempem, ale přesto může být uvěřitelná tak, až vám málem doopravdy hučí v hlavě.
A upřímně, SLAYER, i když stále zůstávají špičkovými a vlastně i jedněmi z nejvýstavnějších thrasherů, už pak nikdy nebyli takoví, jako na téhle desce. Jestli je to tím, že následoval Lombardův odchod, si opravdu tvrdit netroufám, nicméně faktem zůstává, že „Seasons In The Abyss“ skupina dosud nepřekonala. Možná je to dobře, možná ne, to už nechám na vás. Jisté však je, že by to znamenalo vskutku pořádnou fušku.
A upřímně, SLAYER, i když stále zůstávají špičkovými a vlastně i jedněmi z nejvýstavnějších thrasherů, už pak nikdy nebyli takoví, jako na téhle desce. Jestli je to tím, že následoval Lombardův odchod, si opravdu tvrdit netroufám, nicméně faktem zůstává, že „Seasons In The Abyss“ skupina dosud nepřekonala. Možná je to dobře, možná ne, to už nechám na vás. Jisté však je, že by to znamenalo vskutku pořádnou fušku.
10 / 10
Jeff Hanneman
- kytara
Kerry King
- kytara
Tom Araya
- zpěv, basa
Dave Lombardo
- bicí
1. War Ensemble
2. Blood Red
3. Spirit In Black
4. Expendable Youth
5. Dead Skin Mask
6. Hallowed Point
7. Skeletons of Society
8. Temptation
9. Born Of Fire
10. Seasons In The Abyss
Repentless (2015)
World Painted Blood (2009)
Christ Illusion (2006)
Still Reigning (DVD) (2004)
Soundtrack To The Apocalypse (2003)
War At The Warfield (DVD) (2003)
God Hates Us All (2001)
Diabolus In Musica (1998)
Undisputed Attitude (1996)
Divine Intervention (1994)
Decade of Aggression(Live) (1991)
Season In The Abyss (1990)
South Of Heaven (1988)
Reign In Blood (1986)
Hell Awaits (1985)
Live Undead (Live) (1985)
Haunting The Chapel (EP) (1984)
Show No Mercy (1983)
Vydáno: 1990
Vydavatel: Def American Records
Stopáž: 42:29
Produkce: Rick Rubin
Studio: Hit City West, Los Angeles, USA
„Seasons In The Abyss“ je až príliš osobná záležitosť. Poznáte tie stupídne otázky typu „Čo by ste si so sebou zobrali na opustený ostrov“, ak by som mal vybrať jedno jediné metalové CD, tak je to práve toto. Rovnako je to s výberom skladby. Rovnomenný monolit má všetko to, čo sa mi na metalovej hudbe páči – skvelú melódiu, parádne gitarové riffy, bicie z inej planéty, geniálnu atmosféru...
Plný počet a doživotná permanentka na popredných miestach všetkých mojich hudobných rebríčkov.
Kultovní album... I když pro mě je ještě "kultovnější" South Of Heaven... :-)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.