OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Je to nějakej bejvalej moutrhed rivajvl“ – to mi bylo řečeno, když jsem se chtěl informovat na kapelu FLOOD, jejíž novinkové CD „Drivera“ jsem obdržel k recenzi. Z tohoto přirovnání jsem byl poněkud na rozpacích, protože k MOTÖRHEAD jsem si i přes některá vcelku dobrá alba (1916, Ace of Spades) nikdy cestičku nenašel. Nakonec se ukázala ona úvodní informace jako mírně nepřesná – někteří členové FLOOD v revivalu MOTÖRHEAD stále působí. Samotná tvorba FLOOD je Lemmym & spol. ovlivněna pouze po stránce „energie“, nebo chcete-li údernosti většiny písní – hlavní zdroj inspirace a vlivu je totiž ukrytý ve stoner-rockovém království, kde vládne velký Tony se svým SGčkem.
Jestli znáte ono recenzentské klišé „tah na branku“ tak v případě tohoto alba je opravdu na místě. Skupina opravdu dostála názvu desky a jejich hudba je jakýmsi soundtrackem k projížďce v silném autě s těžkou nohou na plynovém pedálu – sám sem to vyzkoušel a výsledný efekt je vskutku bezchybný – jestli znáte album „Bring It On“ od LEADFOOT, tak snad víte, jakou atmosféru mám na mysli.
Možná by se, v souvislosti s na úvod zmíněnou oblíbenou kapelou mohla nabízet obava z monotónnosti alba, ale takový nedostatek zde rozhodně nehrozí. I když je to první regulérní album skupiny, tak kluci rozhodně nejsou zelenáči a „Drivera“ je kompaktní dílko bez jakýchkoliv nováčkovských neduhů. Samozřejmě – prim na albu hrají úderné, čistokrevné stoner-rockové kousky, ale dočkáte se i takových překvapení, jako je např. úvodní „cultovská“ „Blood On The White Wall“, použití žesťových nástrojů („Go Go Dance“ a titulní instrumentálka), čistě akustické naléhavé balady („All Against One“), metalové jízdy „Honey, I Don´t“ a dokonce i vtipně zakomponované disko-smyčky v písni „Major Z“. Ta je ostatně jedna ze dvou (společně s hitem „Jako psi“) česky zpívaných věcí na desce. O texty se podělili zpěvák Tommy společně s basákem Bobanem a úkol zvládli na výbornou. Nijak podrobněji jsem se lyrikou nezaobíral, ale co jsem letmo pochytil, tak většinou nijak zvlášť nevybočuje z „auto-moto“ tématiky alba.
Rozepisovat se o instrumentálních výkonech je v případě FLOOD holou zbytečností. Jak jsem již psal – všichni členové kapely jsou staří harcovníci, a tak nějaké nezvládnutí technické stránky věci je v oblasti utopie. Co se zvuku a aranží týká, tak jsem byl příjemně překvapen tím, jak „zápaďácky“ celá produkce zní. Bzenecké studio Shaark opět nezklamalo a pod dohledem Pavla Hlavici vypustilo ven nahrávku, která má všechny ambice být konkurenceschopná i za hranicemi. Nechápejte mě špatně – to není nějaké plivání po národní hrdosti nebo kritika zpívání v češtině, to vůbec ne – prostě jen nemám rád, když slyším nějaké demo/promo/debut a díky nehorázně odfláknutému přístupu a amatérismu (v tom negativním slova smyslu) ihned poznám, že pochází z tuzemska. To FLOOD je jiná káva – nebýt oněch dvou česky zpívaných písní, tak si myslím, že by málokdo tipoval, že se jedná o domácí kapelu (samozřejmě pokud by o ní dopředu nic nevěděl).
Po mnohonásobném poslechu „Drivery“ můžu s potěšením konstatovat, že u nás stále vychází alba, která zní neotřele a i když hudba na nich čerpá z hodně starého stylu, tak si troufám říct, že je originální. Všem, kteří si libují v těžkotonážních riffech a valivém tempu, ale zároveň se nebrání různým experimentům a úletům, můžu tuto desku s čistým svědomím doporučit.
Album, na kterém vynikajícím způsobem fúzuje stoner-rock s jinými hudebními styly. Vynikající záležitost pro toho, kdo rád podléhá volání 70tek a potrpí si na hudbu plnou energie a dynamiky.
8,5 / 10
Tomáš Rakvica
- zpěv, kytara
Petr Laga
- kytara
Dalibor Trebal
- zpěv, basa
Miroslav Laga
- bicí
1. HeteroStereo
2. Blood On The White Wall
3. Follow Your Lies
4. I Want To Save You
5. Honey, I don´t
6. Go Go Dance
7. Jako psi
8. Love Track
9. All Against One
10. Mezcal Sexy Trip
11. Vote You
12. Major Z
13. Private Nightmare
14. Drivera
15. Floodman
Closer Than Ever (2006)
Drivera (2004)
Flood In The Discount Furniture Mart (demo) (1999)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Redblack
Stopáž: 44:04
Produkce: Pavel Hlavica
Studio: Shaark
Kontakt: + 420 777 256 448
Při prvním seznámení s touto deskou formou jediné skladby „Blood On The White Wall“ mě zarazila překvapivá podobnost s afektovaným projevem THE CULT, ale FLOOD jsou mnohem víc než jen nějací napodobitelé. Jejich projev vystřeluje do různých stran, aniž by přitom ztrácel základní údernou kostru a příjemně nenáročnou melodičnost. Ostrý kytarový zvuk nedovoluje sklouznout k nějakým nasládlým „líbivkám“ a rázný projev tak výrazně inklinuje ke klasice jižanského rocku. Takhle povedený mix starého „dobrého“ rocku s přídechy i moderních postupů se dneska málokdy slyší.
Tohle tu fakt ještě nikdo nehodnotil? Když kdysi na rockovém AZ rádiu hrávali songy Blood On The White Wall a Honey, I don´t, říkal jsem si, že ti "Flat" jsou fakt hodně dobrá kapela, možná nejlepší, co momentálně pravidelně hrávají. Když pak jeden z moderátorů řekl, že se jedná o českou kapelu, myslel jsem si, že blbě slyším (doslova). Po nějaké době jsem si desku koupil, asi jsem měl hodně naivní očekávání, protože na první poslech to bylo pro mě hodně velké zklamání, z kterého jsem ale nutno říct po čase vystřízlivěl jen z části. První část alba je pro mě kromě uvedených dvou hitovek totálně nezjímavá, všechno se zlomí až se songem Jako psi a od té doby se album ustálí na jakémsi lehkém nadprůměru. K albu se jednou za čas vracím, především díky jeho neotřelosti, ještě častěji si pak samostatně pouštím Blood On The White Wall, jelikož to je jeden z nejlepších songů, co kdy u nás vzniknul.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.