OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Plzeňská kapela SAD natočila v loňském roce debutové dvoupísňové demo. Skupina, která vystupuje ve složení Jana Zahradníková - zpěv (dříve INTERITUS, TYCHO DE BRAHE), Vlasta Zahradník - basa (dříve INTERITUS,VELVET ECSTASY), Jirka Sponner - kytara (dříve TYCHO DE BRAHE), David Harvan - bicí (dříve TYCHO DE BRAHE) se sama zaškatulkovává jako Nu-Rock. Pod tímto zařazením mě hned napadá, že se kapela jakkoliv distancuje od staršího pojetí rockové popřípadě big beatové hudby. Jak toto tvrzení naplňuje jejich prvotina se Vám teď budu snažit přiblížit.
Nahrávka se nese spíše v mírnějším ambientně popovém tempu, což je paradoxem, protože jestliže je někdo v kapele na koncertech posilou, pak rozhodně kytarista Jirka Sponner. Zde je bohužel v obou skladbách hodně upozaděn a naopak jsou zde použity různé keyboardové zvuky a podkreslení. Celé mi to přijde příliš uhlazené, bezpečné, nikam nevybočující, jakoby normalizované Evropskou unií. Představte si kdyby ve finské kapele HIM zpívala žena a jejich hudba dostala díky podkresu keyboardů a utišení kytar ještě mnohem mírnější tón. Janin zpěv je pevnější spíše ve vygradovanějších pasážích refrénů obou skladeb nežli v téměř odříkávaných slokách, které se objevují v první skladbě „Out Of The Blue“, jejíž začátek považuji za vůbec nejslabší chvíli nahrávky. Její kvality se však dostaví s lehce vypjatým refrénem. Druhá skladba „Naive“ je mírnější, pomalejší, více atmosférická, náladová. Evokuuje mi trochu tvorbu holandských THE GATHERING na konci minulého století a líbí se mi z obou skladeb víc.
Závěrem bych chtěl dodat, že se nejedná o nějak převratnou nahrávku, ani moc dobrou, ani špatnou. Zkrátka takovou normální, banální, nepřekvapující. Jako když v nočním podniku klavírista preluduje a partneři oddávající se nerušené konverzaci nad skleničkou vína si nevšímají jeho snažení. A tak si marně lámu hlavu koho z klubových návštěvníků tohle může dostat? Jelikož se jedná o demo dám přesnej průměr tedy 5, v případě regulerní desky bych byl přísnější.
Nejedná se o převratnou nahrávku, dvoupísňový singl není ani moc dobrý, ale ani špatný. Zkátka takový normální...
5 / 10
Jana Zahradníková
- zpěv
Vlasta Zahradník
- basa
Jirka Sponner
- kytara
David Harvan
- bicí
1. Out Of The Blue
2. Naive
Singl (2003)
Plzeňský SAD je dobře nastartovaná kometka, mající za sebou již pěknou řádku koncertů a zkušeností. Jejich tvorbu bych specifikoval jako moderně pojatý rock s prvky popu. Na skupinu, která funguje teprve krátkou dobu je skupina poměrně dosti plodná a je vidět a slyšet, že nejsou v oboru žádnými začátečníky. <br>
Jejich demo pro rok 2003 obsahuje dvě skladby „Out Of The Blue“ a „Naive“. Asi největší slabinou je značně potlačená kytara, díky níž skladby nabírají značně popíkatou vodu. Co mi trochu nesedí je raperská deklamace od jinak výborné zpěvačky Jany. Obě písničky jsou příjemné na poslech, nic nezatahá za uši. Do pozice českých DIE HAPPY, nebo GUANO APES, kam se SAD snaží dostat, jim chybí dynamičtější a provokativnější rytmika, nápaditější basové linky, sem tam rychlejší tempa.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.