OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když pohlédnete na fotografie britského romanopisce Chiny Miévilleho (*1972), asi byste bez potřebných znalostí a souvislostí jen velice těžko hádali, že tenhle „ranař“ má někde tam uvnitř hory svalstva ukrytou duši spisovatele. A to prosím, ne jen tak ledajakou; hýčká si totiž talent básníka bez veršů, zato s imaginací velikosti karavany slonů. Koneckonců, kdo se pročetl časovanou pumou jménem „Nádraží Perdido“, ví moc dobře, o čem je řeč. Mix „vetřelecké“ tématiky s pozadím uvěřitelného a především plně funkčního modelu městského státu Nového Krobuzonu v bizardním světě planety Bas-Lag, kde se téměř „Verneovská věda“ prolíná s neskutečnem, zvířata s lidmi i rostlinami. Město je černá stoka, lacinou voňavkou politá příslušnice nejstaršího povolání. Paláce, domy, chatrče, hospody, nálevny - bohatí mají moc, chudým zbývá žebrání a zločin. Spousta míst uvnitř kamenných zdí, které můžete buď milovat anebo nenávidět. Či ještě lépe obojí najednou.
V čem je Miéville jiný než stovky dalších? Na přímou otázku přímá odpověď - v popisech. Je to jasné jako facka, tam kde současná (nejen) angloamerická literatura spěje ke stále překotnějšímu a přímějšímu ději s upřednostněním čisté akce, tlačené vpřed jen dialogy mezi jednotlivými hrdiny, jde China přesně opačným směrem. Ano, na první pohled možná nelogické, vždyť popisné záležitosti přece tak neskutečně nudí, a nutno přiznat, že po prvních stránkách textu jsem sám byl nejednou na rozpacích. Ovšem posléze člověk zjistí, vypráví-li skutečný mistr, dostane vás, ať se bráníte sebeurputněji. Zkrátka, od jistého místa v knize se něco zlomí a vy už jen bezdechu hltáte všechny linie vyprávění, bravurně zabalené v spletitostech Miévilleho jazykových eskapád a není vám pomoci, dokud pod prsty nezašustí poslední stránka. Ručím vám za to, že překousnete i sexuální přitažlivost mezi lidmi a dosti „zvláštními“ ženami druhu Cheprijek, kupříkladu.
Děj „Jizvy“ nás sice vrací zpět do Nového Krobuzonu, dokonce těsně za události „Nádraží...“, ovšem jsou to jen úvodní kulisy pro zbrusu nový spektákl. V něm nám do hledáčku padne mladá a talentovaná lingvistka Bellis Chladvína, která potřebuje nutně opustit své rodné město z důvodů pronásledování úřady a není lepší šance, než to zkusit na palubě zaoceánské lodi Terpsichorie mířící do novokrobuzonské kolonie Nova Esperium. Vidina nového života ve spartanských podmínkách a pionýrském budování ji sice blahem příliš nenaplňuje, ale je to lepší, než shnít někde v kobce, či zmizet ze světa úplně, že ano. Kolonizační plavidlo má na palubě i známého přírodovědce doktora Trhomucha (jména dává China okouzlující, všimli jste si?) a právě s ním si Bellis, možná trochu překvapivě, padne do noty. Nedlouho po vyplutí lodní osazenstvo registruje zmizení jedné mořské těžní plošiny, a aniž by to tušili, začíná se kolem nich utahovat smyčka úkladů. Nebezpečí, strašlivá podmořská síla, chuť po moci, šílenství, láska. Všechny emoce staré jako lidstvo samo najdete v konání obyvatelstva pirátského města Armady, kam jsou naši kolonizátoři uneseni. A nebyl by to Miéville (ve skvělém překladu Milana Žáčka), aby plovoucímu městu, zbudovanému ze samých k sobě ukotvených lodí, nevtiskl patřičný ráz živosti. Dějová linie je sice štíhlejší, ale příběh tím pranic neztratil. Vášně nadále cloumají různorodou směsicí obyvatelstva stejně jako si vítr pohrává s bukanýrskou občinou uprostřed oceánu, a za návrat domů se tady bez uzardění upisuje duše všem rohatým z hlubin...
A aby snad nevzniknul omyl, „Nádraží Perdido“ bylo až druhým autorovým románem. Prvotinu „Král Krysa“ má nakladatelství Laser nachystánu na příští rok, ovšem už v letošním červnu by nás mělo oblažit zbrusu novým „krobuzoňátkem“ pojmenovaným „Železná rada“. A kdyby snad někdo skutečně nemohl přežít bez dalších slov našeho „Číny“, pak vřele doporučuji soubor právě vyšlých povídek „Trochu divné kusy“ (opět Laser). I tam je totiž jeho květnatý sloh k nalezení.
China Miéville udržel pozice dosažené románem "Nádraží Perdido". Víc netřeba dodávat.
9 / 10
Vydáno: 2004
Vydavatel: Laser-books
China Miéville: Jizva (The Scar)
Překlad: Milan Žáček
Obálka: Edward Miller
Laser-books, 2004.
560 stran.
Cena: 259,-Kč.
ISBN: 80-7193-176-4
moc pekne
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.