OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Neumím si představit, že by album „Insanity & Genius“, které GAMMA RAY vypustili do světa v roce 1993, tedy dva roky po rozpačitém „Sigh No More“, mohla otevírat symboličtější skladba, než právě „Tribute To The Past“. A to nejen kvůli dvojznačnému názvu, odkazujícímu na minulost, ale především kvůli klasicky střižené speedové košilce, která jí padne opravdu na míru a sluší jako ošoupanému příznivci heavy metalu zbrusu nový křivák. Jakoby se Hansen a spol. (což mimochodem znamená i nováčky Jana Rubacha (bg.) a Thomase Nacka (dr.), oba ex-ANESTHESIA) ohlédli daleko za sebe, do časů debutu, a zjistili, že si tehdy vytyčili skutečně správný směr, z nějž později bůhví proč uhnuli. A zároveň jakoby samotný ten fakt, že si tuto skutečnost doopravdy uvědomují, chtěli svým fanouškům, i všem ostatním, co nejostentativněji signalizovat a vlastně také tak trochu prodat. Člověk se ostatně nemůže divit, zvláště když je tahle úvodní skladba opravdu dokonalou upoutávkou k poslechu celého alba, které se tentokráte snaží soustředit pouze na to, co je kapele nejvlastnější, a nějaké kolemjdoucí úvahy či náměty nechává víceméně stranou.
Jistě vám neuniklo, že jsem užil slovíčka „snaží“ a „víceméně“, a říkáte si, pročpak asi ta pootevřená zadní vrátka? Inu proto, že ta vrátka tam zkrátka stále ještě jsou, a GAMMA RAY si v nich čas od času přešlápnou a občas znejistí, jestli to dělají opravdu správně. Nechme teď stranou baladu „18 Years“, jíž nelze upřít jistý kousek samostatné životaschopnosti, což je vlastně pro balady jako takové nejdůležitější, a posviťme si na kousky „The Cave Principle“, „Your Turn Is Over“ a závěrečnou „Brothers“. Všechny tři totiž reprezentují přesně tu tvář kapely, s níž si neradno zahrávat, hrozí ukrutánskou nudou, pramenící především z neschopnosti kapely vyjádřit skutečnost, že jí nejvíce sedí jen a jen poctivý melodický speed metal. Takto se skladby rozpouštějí v jakési nemastné a neslané „metalomorfóze“ (ARAKAIN prominou), která snad nemůže zaujmout ani lehčeji naladěné rockové příznivce. Naštěstí však tentokráte zůstává jen u těchto tří věcí a na zbytku alba už je prostor pro rychlost a melodickou fantazii prakticky neomezený. Po úvodní tutovce se rozjíždí klasicky nadlehčená „No Return“ s nezaměnitelným nástupem na refrén a plynule následuje zemitější „Last Before The Storm“, přinášející malinko vážnější výraz, jehož ostatně bude za chvíli zapotřebí. Totiž tak trochu ve stylu skladby „Money“ z debutu se ozvou rozpustilé kousky „Future Madhouse“ a „Gamma Ray“ (což je, mimochodem, cover verze od kapely BIRTH CONTROL), odsýpající v čertovském tempu a přinášející spoustu dalších zajímavých okamžiků, zejména pak těch kytarových v podání samotného Kaie. Ostatně, suďte sami, táhlé šestistrunné zakvílení v refrénu jmenované cover verze je podle mě něčím, co se zkrátka nedá z hlavy jen tak jednoduše vymazat. Poté už ovšem přichází titulní skladba a tady jdou žerty strany. V jemných náznacích (zejména v refrénu) v ní totiž mimo jiné objevíme i zvláštním způsobem bombastickou melodiku, dýchající jakýmsi tajemným neznámem, kterým kapela ještě daleko více prosluje v budoucnu. Ale už tady je to veskrze magnetizující zážitek, zvlášť když si začnete představovat, jaké všechny scenérie či výjevy by právě taková hudba mohla doplňovat či dokonce ztvárňovat. Výčet těch povedenějších skladeb můžeme následně zakončit delším dramatickým kusem „Heal Me“, jemuž podobné se však kapele daří obecně (vzpomeňme „Heading For Tomorrow“ a „Dream Healer“), a tak i tady máme co do činění s pořádným kusem metalové dramatičnosti, provázené (jak jinak než) dostatečně žhavým melodickým nápadem.
Tolik snad k třetímu zápisu v deníku o léčbě Gamma paprsky, k zápisu, jenž především uvedl na pravou míru, jak to bylo se zápisy předešlými. A přestože to z něj není úplně zřejmé, který dále znamenal definitivní nasměrování kapely, která od tohoto okamžiku už jde neochvějně za svým, neuhne z vytýčeného směru ani o píď a neohlíží se, i kdyby při onom vytyčování sem tam odlétla nějaká ta tříska. Tedy jinými slovy už konečně byla stanovena nezvratitelná diagnóza, podle níž se Kai a spol. měli napříště zařídit, a ona diagnóza byla stanovena skutečně na míru přesně. V neposlední řadě pak tenhle víceméně (už zase ta pootevřená zadní vrátka!) povedený zápis znamenal i labutí píseň Ralfa Scheeperse A pokud byste si snad mohli myslet, že právě on mohl být nějakou takovou odlétnuvší třískou, tak já jsem nic takového v žádném případě neřekl. Alespoň tedy ne nahlas.
Dá-li se o libovolném hudebním albu uvažovat jako o jakémsi mostu, spojujícím jeho předchůdce a následovníka, pak „Insanity & Genius“ je právě jedním z takových pojítek. GAMMA RAY se na něm vypořádali se vším, co se jim dříve nepovedlo, a jasně naznačili, co se jim naopak do budoucna bude dařit nadmíru výtečně.
7,5 / 10
Ralf Scheepers
- zpěv
Kai Hansen
- kytara
Dirk Schlächter
- kytara
Jan Rubach
- baskytara
Thomas Nack
- bicí
1. Tribute To The Past
2. No Return
3. Last Before The Storm
4. The Cave Principle
5. Future Madhouse
6. Gamma Ray
7. Insanity & Genius
8. 18 Years
9. Your Turn Is Over
10. Heal Me
11. Brothers
30 Years Live Anniversary (Live) (2021)
Empire Of The Undead (2014)
Master Of Confusion (EP) (2013)
Skeletons & Majesties (EP) (2011)
To The Metal (2010)
Land Of The Free II (2007)
Majestic (2005)
Skeletons In The Closet (2003)
No World Order! (2001)
Blast From The Past (Best Of) (2000)
Powerplant (1999)
Valley Of The Kings (EP) (1997)
The Karaoke Album (1997)
Somewhere Out In Space (1997)
Alive ´95 (1996)
Silent Miracles (EP) (1995)
Rebellion In Dreamland (EP) (1995)
Land Of The Free (1995)
Lust For Life (VHS) (1994)
Future Madhouse (EP) (1993)
Insanity And Genius (1993)
Heading For The East (VHS) (1991)
Sigh No More (1991)
Who Do You Think You Are? (EP) (1990)
Heaven Can Wait (EP) (1990)
Heading For Tommorow (1989)
Datum vydání: Středa, 7. července 1993
Vydavatel: Noise Int.
Stopáž: 56:21
Produkce: K. Hansen a D. Schlächter
Studio: Hansen Studio, Hamburg, SRN
Vyšlo v době kdy melodické metalové žánry byly absolutně pasé a zřejmě proto v průběhu jeho příprav zastihlo kapelu ve stádiu určité nerozhodnosti. Písním chybí potřebný magnet, kterým tak okouzlily skladby z předchůdce, zvuk je rovněž o něco slabší nebo spíš syrovější a koncept budí dojem určité rozháranosti. Přesto mírný nadprůměr.
Insanity & Genius je důkazem o tehdejším posluchačském a tvůrčím rozpoložení Kaie Hansena (v nějakém rozhovoru na něj prozradil Ralf Scheepers, že hodně ulétával i na funky-music). Po poslechu takové "Future Madhouse", nebo coveru "Gamma Ray" musíme dát Scheepersovu tvrzeni za pravdu. Skupina ovšem nezavrhla ani rockovou linii nasměrovanou minulým albem ("Brothers", "Turn is Over" a "Cave Principle") a zároveň nezapomíná na ortodoxní speeduchtivé (tzn. netolerantní a svým způsobem omezené) fanoušky, které obšťastní úvodní "Tribute to the Past". Sečteno a podtrženo je to (hudebně) nejpestřejší směska, která se kdy objevila na CD s visačkou GAMMA RAY.
PS: zvukově se jedná o nejslabší album v historii kapely - škoda - možná by šel nějaký ten bodík ještě přidat
nektreé skladby mi tam nesvedcí asi tak tri, ale zbytek je hodne slusný.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.