OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Páni. Tak tohle je teda věcička. O projektu CHAOSTAR jsem slyšel už před časem, četl jsem i rozplývající se recenzi našeho vrchní „shit killera“, klasikoznalce a drsoně (myšleno striktně v dobrém) Immortala, který všechny chabé pokusy o pseudoklasiku nemilosrdně popravuje. Nějak se mi ale dlouho nepoštěstilo dostat jejich tvorbu k ušním boltcům. To jsem ovšem s příchodem nového alba promptně napravil, protože to, co se na něm odehrává za poslech dozajista stojí.
To, že CHAOSTAR páchá jistý řek působící mimo jiné i v světoznámých SEPTIC FLESH asi nezůstane utajeno. Můžete však s klidem věřit, že jméno Mr. Antoniou je jediným pojítkem CHAOSTAR s metalem. Tvorba CHAOSTAR se totiž drží hlavně atmosférického ambientního hudebního chápání, možná s lehounkou příměsí industriálu. Hlavně na minulých albech. Na „The Scarlet Queen“ už místo tajemných krabiček najdete hlavně smyčce. Ano, smyčce. To je to, oč tu většinu běží. Smyčce a sbory. Asi proto jsou občas CHAOSTAR označováni jako neoklasická hudba, s čímž nelze nesouhlasit. Ovšem pozor! Jestli si někdo představí pod pojmem klasika Mozarta, je zde dost vedle. Tady si neodpustím rýpnutí. Zvučná jména typu Mozarta, či Bethoveena a jejich líbivé hrátky uchvacující milióny posluchačů mi totiž přijdou ve scénáři klasiky jako naprostý pop. Existuje podle mě mnoho skladatelů, kteří jsou na aranžérské a emociální úrovni mnohem vyspělejší, leč neprorazili mezi smetánku. S nadsázkou by se dal mezi ně započítat i Antoniou. Jeho práce na CHAOSTAR je skutečně uchvacující. To jakým způsobem dokáže kombinovat sbory, jak dokáže zaranžovat smyčcové podklady a dát je dohromady s vokály. To, že ví kdy trhnout za strunu a kdy nechat posluchače vydechnout. Bez povšimnutí nemůžu nechat ani roztomilé scénické, někdy až etnické momentky. Z vůbec nezdařilejší pasáž na albu pokládám závěr skladby „Vampire Renegades“, s dokonale propracovaným mužským vstupem, jenž může v síle projevu s klidem konkurovat notoricky známých pasáží z „Carmina Burana“. Zkrátka a dobře, Antoniou je machr, jenž snese srovnání snad jedině s Ihsahnem a jeho PECCATUM, případně THOU SHALT SUFFER a ještě tak světlými chvilkami Garma, řekněme na „Perdition City“. Leč stejně jako „hudba“ obou zmiňovaných pánů, ani CHAOSTAR nejsou pro všechny. Přesto se mi zdá, že jsou to právě CHAOSTAR a jejich znělá příslušnost ke klasice, kteří jsou pro širší veřejnost stravitelní asi nejlépe. A stejně tak i pro mě.
Tak a teď slovíčko k provedení. Přiznám se že jsem nikde nenarazil na nějaké obsáhlejší materiály o vzniku CHAOSTAR, takže následující myšlenka je spíše spekulace, nicméně, zná-li někdo z Vás pravdu rád se nechávám poučit. V bookletu alba je totiž Chris uveden jako „sampler“ a pak už jsou v sestavě pouze zpěváci, což ve mně evokuje vzpomínku na jistého Martina Schirence a jeho HOLLENTHON. Pokud se totiž stejně jako Martin postavil i Chris k CHAOSTAR cestou samplingu, to je vybíráním malých kousků orchestru a lepení dohromady pomocí počítače, nezná můj údiv mezí. Taky bych nechtěl nikoho mást obalem desky, jenž spatřil světlo světa ve dvou provedeních. Žlutém digipackovém a pak ještě odlišným vnitřním bookletem. Do hlavičky jsem vybral ten vnitřní zkrátka proto, že se mi víc líbí.
Svízel je s hodnocením. CHAOSTAR jsou hudbou tak specifickou, že je snad skoro nesmysl je hodnotit. Jak už jsem psal kdysi u THOU SHALT SUFFER. Tohle člověk buď poslouchá a něco mu to říká, nebo se s tím zkrátka mine (a případně zahrnuje okolní společnost uhrančivými duchaplnými kecy o tom jaké to je, jaké by to mělo být a jací jsme čoudové, že to posloucháme, ventilující tak své vnitřní komplexy spojené s nudou, únavou a nechutí v pracovním procesu). Pro znalce předchozích desek se nic moc nemění. CHAOSTAR pokračují tam, kde posledně skončili.
Toto album je zcela nevšední zážitek, patřící ovšem jednoznačně do sféry klasické hudby, částečně by se dalo mluvit i o temném ambientu. Pokud nervům potřebujete ulevit od drásavých rockových kytar a nechcete se zpronevěřit kvalitní hudbě, klidně sáhněte po CHAOSTAR.
9 / 10
Christos Antoniou
- Samply
Sapfo Stavridou
- Zpěv
Tania Nikoloudi
- Zpěv
Basia Lakoumenta
- Zpěv
1. Birth Of A Vampire - Lullaby
2. The Scarlet Queen
3. Crimson Order
4. Embrace
5. I Am... The Assassin Of God
6. The Soul Of The Dephts
7. Vampire Renegades
8. The Pleasure Dome
9. The Arab Merchant
10. Rex Mundi
11. Vampire's Illusions
12. When Death Dies
Vydáno: 2004
Vydavatel: Holy Records
Stopáž: 50:32
Produkce: Christos Antoniou
Studio: Praxis Studio, Chaostar's Studio
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.