UNDERDOSE - TILT
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jako meteorický roj se na nás v poslední době valí jeden reunion za druhým. Tento trend postihnul i téměř zapomenuté americké HELMET, kteří zhruba v polovině devadesátých let minulého století platili za velmi originální alternativně metalovou kapelu. Skupina byla charakteristická hlavně intenzivním lomozivým kytarovým riffováním a střídáním klasických rockových postupů s agresivními metalickými pasážemi. Desky jako„Betty“ a „Aftertaste“ pak lze zpětně považovat za vrchol tvorby HELMET.
Netuším, jaké pohnutky vedly Page Hamiltona, aby po tolika letech oprášil jméno HELMET, a to kromě něj ve zcela nové sestavě. S čím neotřelým asi dnes může kapela přijít? Bohužel, s ničím. Jestliže pojem HELMET představoval kdysi originalitu a jisté vzrušené čekání na každou další nahrávku, současnost amerických je zcela v intencích mainstreamově pojatého rocku. Co jiného říct, než že kvalitativně stejných nahrávek vzniká v současnosti tolik, že by se daly přehazovat lopatou? Co naplat, že album je opatřeno výborným a čitelným zvukem? Nebo snad zviditelnění pomůže fakt, že bicí party tradičně bravurně zvládnul světoběžník John Tempesta (ex-WHITE ZOMBIE, TESTAMENT)? Myslím si, že těžko. Problém je totiž ten, že skalní budou od HELMET očekávat něco neobvyklého, něco nového a zajímavého a nikoliv sbírku, byť v několika případech příjemných a chytlavých, avšak v globále tak nevýrazných, (hard)rockových písní, že si HELMET lehce spletete s mnoha jinými kapelami.
Jinak je na „Size Matters“ samozřejmě vše, co má na profesionální nahrávce být. Slušné instrumentální výkony, kvalitní zpěv a pochopitelně výborná produkce. A i když se tu a tam dají vystopovat klasické postupy HELMET, je uvedené ovšem pohříchu vším, co tato deska může nabídnout. Možná jsem příliš kritický a nedokážu na ni nahlížet jako na dílo úplně jiné kapely, než kterou jsem znával. V tom případě mělo ovšem vyjít pod jinou hlavičkou, než HELMET. Jak už jsem řekl, v podstatě zbytečný reunion.
Další zbytečný reunion kdysi velmi svérázné a originální kapely. Sbírka sterilních hardrockových písní může zaujmout jen velmi stěží.
4,5 / 10
Page Hamilton
- kytara, vokály
Frank Bello
- basa
John Tempesta
- bicí
Chris Traynor
- kytara
1. Smart
2. Crashing Foreign Cars
3. See You Dead
4. Drug Lord
5. Enemies
6. Unwound
7. Everybody Loves You
8. Surgery
9. Speak And Spell
10. Throwing Punches
11. Last Breath
Left (2023)
Dead to the World (2016)
Seeing Eye Dog (2010)
Monochrome (2006)
Size Matters (2004)
Unsung: The Best of Helmet 1991-2004 (2001)
Aftertaste (1997)
Betty (1994)
Born Annoying (EP) (1993)
Meantime (1992)
Strap It On (1991)
Vydáno: 2004
Vydavatel: Interscope Records / Universal
Stopáž: 39:41
Produkce: Page Hamilton
Studio: Cello Studios
Predoslu tvorbu Helmet nepoznam, preto som neni sklamany ako vacsina. Album neni nicim vynimocny, obycajne dobre zvladnuta robota, ale nic k comu by som mal potrebu sa vracat. Naj. skladba: Crashing Foreign Cars
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Jednočlenný projekt Kanaďana Jocelyna Galipeaua už dlouho vzývá raně osmdesátkový heavy metal a v současné vlně zájmu o kovové retro může být jeho nové album zajímavým tipem, pokud ovšem snesete, že umělcův pěvecký výkon dokáže občas mírně zatahat za uši.
Pro mě zásadní objev na slovenské scéně a to nejen v neotřelých nápadech, ale i v přístupu k tvorbě v rámci black a death metalu. Korunováno skvostným zvukem ze studia Pulp. A ano, máme v tu zpoždění v tom objevování. Asi rok.
Má to niekoľko dobrých nápadov, ale celkovo mi tu chýba akákoľvek ambícia. Je to celé uponáhľané, miestami aj dosť blbučké, herci žiadna sláva - skrátka taká spotrebná hororová jednohubka. Za návštevu kina to nestojí. 5/10, možno 6/10.
Naprosto unikátní slovenský projekt tematizující aktuální společenská i politická témata. Hudebně založený na žánrové hravosti kombinující alternativní rock, mathrock, jazzové elementy i postpunk.
Kytarista HIPPOTRAKTOR Sander Rom se svou druhou skupinou prezentuje zvláštní rockovou alternativu s nervózní atmosférou a funky prvky. I tvrdší a melodické polohy se objeví. Možná jen pro omezený okruh posluchačů, neboť to smrdí inspirací Mike Patonem.
Mexická odpověď na AMARANTHE. Je to trochu ostřejší, v základu více do deathu, téměř bez čistého mužského zpěvu a méně chytlavých melodií, ve kterých má zase navrch Mörckova parta. Ale je to dobré.