OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jak dlouho nás bude ještě Zachary Stevens trápit a odkládat návrat do rodných SAVATAGE? Vždyť už je to skoro na pováženou, kolik projektů, skupin a materiálu chrlí jednotliví členové této kdysi zásadní americké formace, přičemž kvalita se ne vždy pojí s nabízenou kvantitou. Jon Oliva má svou „Bolest“, se kterou sice vydal poměrně slušnou desku a dokonce obráží i štace letních festivalů, ovšem největší úspěch stejnak sklízí při mateřském vzpomínání. Kytarista Chris Caffery postrašil vlastní sólo piruetkou na značně ojetém metalovém rybníku a z jeho pojetí „zpěvu“ ještě teď spolehlivě naskakuje kopřivka. Není tedy divu, že ani náš Zak se nenechá zahanbit. Tak tedy - jakou razanci má druhé podání CIRCLE II CIRCLE?
Nebudeme tu rozebírat důvody odchodu celé původní sestavy, spokojme se s konstatováním, že před námi stojí úplně noví lidé s čistým štítem. Pochopitelně však do hry vstupuje i očekávání umocněné vkusným debutem. Jakou cestou se vydají nové „kruhy“? Bude to snad již vyzkoušený zlatý střed s mnoha odkazy na SAVA-rodinku? Nebo něco dočista jiného? Otázek spousta, odpověď však přichází až s „The Middle Of Nowhere“ a mám takový pocit, že nebude příliš opěvována.
Nejde mi to z úst, ale zkrátka a dobře, musím s pravdou ven - nadšením z nové placky na ústa rozhodně nepadám. Pokud se ptáte po příčinách, je jedna a skutečně zásadní - totiž pořádně „fousatá“ kytara drhnoucí riffy v těžkém retro heavy stylu. A to rozhodně není směr, který by Stevensovu famóznímu vokálu svědčil, nebo ho snad dokonce tlačil do dalšího rozměru. Co naplat, že úvodní skladba „In This Life“ začíná v příjemném duchu starých dobrých časů, že ani dvojce „All That Remains“ nelze upřít trochu té zlaté patiny z minulosti, když od třetí „Open Season“ nějak přestane fungovat to NĚCO, co dělalo (v podstatě jednoduché) skladby SAVATAGE výjimečnými. Není to žádný průšvih, to ne, ale z desky se stane jedna hmota válcovaná tou již vzpomínanou kytarou a i přes občasný dobrý melodický nápad se zkrátka neobjeví nic, co by posluchače řachlo po kebuli s jasným avízem, že poslouchá něco zásadního. A tenhle mlžný závoj nejde dostat z hlavy ven. Až s položkou číslo osm „Faces In The Dark“ se nám vrací starý dobrý Zachary. Spíše baladická záležitost, která však disponuje jasně čitelným refrénem. Nechápu, proč to takhle nešlo už dřív? Navíc, když ani následná titulka neslevuje pranic ze zpět na kolíky nasazené laťky a dočkáme se dokonce i typické vícehlasé halečky v závěru. Desátá „Lost“ je hladivá akustická věc ve stylu takové „Sleep“ a závěrečný bonus živě sejmuté „Watching The Silence“ už jenom chuťovčička pro neznalé koncertního reje skupiny.
Budu se opakovat, vím, ale zkrátka a dobře mi to nedá. Poslech „The Middle Of Nowhere“ totiž jasně ukázal, co funguje s hlasem našeho Zaka nejlépe. Nejedná se o heavy metal, ač se o to kapele tentokráte evidentně snažila. Jenže riffy metallicovského střihu ala černá deska už rozhodně dávno nejsou vývozním artiklem. Takže jak z toho vybruslit? Už jsem to naznačil v úvodu, já bych se přikláněl pro návrat do SAVATAGE. Uvidíme však, co přinese čas.
Je to složité. Na jednu stranu výtečný pěvec a něco dosti povedených skladeb. Na druhou stranu nápadově "řídké" riffy a prostředek desky táhnoucí se jako laciné žužu z Matějské pouti. Vyberte si.
6,5 / 10
Zak Stevens
- zpěv
Andrew Lee
- kytara, zpěv
Evan Christopher
- kytara, zpěv
Paul Michael Stewart
- basa, zpěv
Robert Thomas Drennan
- bicí, zpěv
1. In This Life
2. All That Remains
3. Open Season
4. Holding On
5. Cynical Ride
6. Hollow
7. Psycho Motor
8. Faces In The Dark
9. The Middle Of Nowhere
10. Lost
11. Watching In Silence (Live Bonus)
Delusions Of Grandeur (2008)
Burden Of Truth (2006)
The Middle Of Nowhere (2005)
Watching In Silence (2003)
Ha, korunovaný princ Kritik, úhlavní postrach všech promo CD co jich jen MP má, Darkmoor, se probírá z letargie a hnedle z kraje to brutálně našil do své oblíbené smečky. Takhle. On má v podstatě pravdu, druhé album rozhodně není lepší než jednička a to že se ehm vrací ke kořenům, jinými slovy : drhne to jak agro špičky 80. let, to je taky pravda. Narozdíl od prince Kritikoně s tím ale nemám moc problém, takže si přihodím bodíček navíc, zavdám si agro hltem agro piva z agroflašky otřu směsici bláta a hnoje z holínek a sem přece v pohodě. Jo a All That Remains je doopravdy bombózní písnička. Normálně singly nežeru, ale tohle mě rajcuje skoro víc než Darkmoorova chlapecká tvářička.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.