OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Abych hned na začátku přiznal barvu. Klasický heavy metal s občasnou výjimkou starých klasik (IRON MAIDEN, vybrané statě z MANOWAR – zdravím Shnoffa! - a hrstka dalších) dobrovolně moc neposlouchám. Většinou mi ročně stačí těch pár desek s podobnou tématikou, dorazivších v podobě lukrativních promáčů (o které jsem však nucen tvrdě bojovat se šéfredaktorem). Ne vždy sice vyhraju, ale i tak jsem z redakce zdaleka největší heavy metalista a s poslechem i recenzí na OVERLORDE i totální adept na doživotní čestný post RB pozitivního aktivisty.
Hned první, co mě na debutu OVERLORDE upoutalo, byl netradičně bílý obal s tradičně oplechovaným a důmyslně pronýtovaným logem, uvozujícím dvě statné bojující kreatury a jednu vilnou mini valkýru v bikinách po pás ponořenou do sněhu. A protože mám tyhle dětinskosti docela dost rád, hned jsem se začal zajímat i o jeho obsah. Rozhodně nezklamal. OVERLORDE hrají něco jako totální heavy metal, prostě heavy metal. Zlaté 80-tky se reinkarnují už v úvodních tónech alba a hutná masáž nepovoluje až do závěru. Na obranu kapely musím říct, že oni jsou v podstatě matadoři (nepleteš si to s magorama? - pozn. Dalas). První EP vydali právě v 80-tých letech a pak se raději organizovaně rozpadli. V aktualizované sestavě přicházejí na scénu až nyní, takřka po dvaceti letech, aby naplnili svá metalová poslání i okované peněženky. A upřímně, mohlo by se jim to i podařit. Člověk se až musí smát jak dokonale dokázali navzdory modernímu zvuku oživit původního ducha kovu a kůže.
Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když z dnešního pohledu rozdělím vliv tehdejších kapel nové vlny (ne vždy) britského hevíku na tři základní proudy : osobité a slavné (IRON MAIDEN, JUDAS PRIEST), CIRITH UNGOL a ostatní (SAMSON, SAXON, PRAYING MANTIS, BATTLEZONE, AVENGER, BLITZKRIEG, CHARIOT, DESOLATION ANGELS, ANGEL WITCH, BITCHES SIN, BLOOD MONEY, EF BAND, HOLOCAUST, ETHEL THE FROG, HANDSOME BEASTS, TANK, SWEET SAVAGE, QUARTZ, PAGAN ALTAR, GRIM REAPER, DEMON, FIST, ROCK GODDESS, RAVEN, WITCHFINDER GENERAL, PERSIAN RISK, HOLOGRAM, LIMELIGHT, MORE, SATAN, JAGUAR, LEGEND, SHIVA, SPARTAN WARRIOR, PERSIAN RISK, CLOVEN HOOF, TYTAN, WHITE SPIRIT, SPLIT BEAVER, EZY RYDER, ELIXIR, SAVAGE, HELLANBACH, DARK STAR, GASKIN, ATOMKRAFT, BLIND FURY, CHATEAUX, WILDFIRE, TYSONDOG, WILDFIRE, SAVAGE apod.) OVERLORDE jsou pak typickým představitelem těch ostatních. Z utopení v hluboké žumpě průměru jim pomáhá jen to, že hrají tak totální heavy metal, prostě heavy metal, až to už přestává být vtipné. Ba dokonce, začíná to být zajímavé. Veškerý materiál z „Return of the Snow Giant“ zní tak, jako byste ho přetáhli černou dírou přímo z doby před dvaceti lety. A to i s feelingem, adekvátními (nerozuměj špatnými, naopak, hrají zde v rámci možností dobří hudebníci) instrumentálními party a charismatickým osobitým zpěvákem s klasickým (jak jinak než 80kovým) výrazem. OVERLORDE se povedlo to, co jsem myslel, že už nikdy neuslyším. Povedlo se jim nahrát hevík, při jehož poslechu mě nenapadne ani jediné jméno, které by vykradli. V dnešní době naprosto ojedinělý úkaz. Dobře, výjimka potvrzuje pravidlo, skladba „Trapped by Magic“ přeci jen dokazuje, že JUDAS PRIEST nacpou okované zadky všude, ale to je opravdu tak to jediné.
Ano, máte pravdu. Kdysi tak jako OVERLORDE hrál každej druhej. Jenže dnes už hrají všichni druzí jinak. A ti první druzí už dávno vymizeli ze scény. A právě toho OVERLORDE velmi šikovně využili. Jsou to prostě hoší pomazaní. Závěrem prohlašuji, že se pod recenzi podepisuji bez nátlaku a s plným vědomím všech důsledků i toho, že jsem se pro některé (pro ty, pro které jsem se neocejchoval už dřív) redakční kolegy definitivně odkopal a za vzývání totálního heavy metalu, prostě heavy metalu mě jistě stihne prokletí ďábelského čobláka jakožto i redakční trest v podobě deportace na nucené brigády ve floridském Morrisoundu s hlavní náplní čítající především zvučení mikrofonu Chrise Barnese (ne, toho nesnáším - pozn. Dalas). Ač ocejchovaný a sám, přesto dím : A přece se (mařena) točí!
Totální heavy metal, prostě heavy metal. Old school heavy metalový nátěr. Obraťte košťata a rozpusťte mařeny!
6,5 / 10
Bobby "Leather Lungs" Lucas
- Zpěv
Mark "M.E." Edwards
- Kytara
John "Kong" Bunucci
- Basa
Dave Wrenn
- bicí
1. And the Battle Begins...
2. Snow Giant
3. Hell Hath No Fury
4. Starcastle
5. When he Comes
6. Metallic Madness
7. Blackness
8. Ogre Wizard
9. Mark of the Wolf
10. My Disease
11. Trapped by Magic
12. Colossus (Island of the Cyclops)
13. Overlorde
Return of the Snow Giant (2005)
Vše, co je na heavymetalu odpudivé, nám OVERLORDE servírují plnými doušky. Jedná se o trapné klišé toho nejhoršího kalibru. Kdekdo by se domníval, že překonat typické představitelé "kožené" větve jako MANOWAR, resp. HAMMERFALL je nemožné - geniální OVERLORDE ovšem ví jak na to...
Píše se rok 1982, tou dobou sice tahám kačera, ale dovedu si představit následující situaci. Řekněme na londýnském předměstí potkám kamaráda, v křívákovi s hřeby, úzké, roztrhané džíny a s dlouhými mastnými vlasy, podobného zevnějšku jako já osobně. Povídám mu (v nedoslovném českém překladu): „Čus vole, slyšel jsi tu desku, co jsem ti předevčírem půjčil?“, „ty Overlorde?“, „Jo“, „sušný jméno, ale…“, „Ale co, vole, je to sušný ne?“. Zamračí se, odhrne zpocené vlasy z čela o odpoví mi? „Myslel jsem, že máš lepší vkus. Tohle je fakt slabota. Já to slyšel asi jen dvakrát, možná třikrát, ale to u mě byla Mary Jane a musel jsem to po čtvtý písničce vypnout, chtěla tam Maidny. Jo, na Killers tohle nemá ani náhodou, slabý vodvar, kdes k tomu vůbec přišel?“, „…ale to máš fuk, ale ten zpěv je slušný ne, jak umí pěkně zařvat!“, „Houbeles, jen se snaží napodobit Roba! A vůbec, vem si to zpátky, já to nechci, tohle nemá ani žádné pěkné melodie, žádnej vodvaz, nuuuuda. Jo, ale puč si tohle, poslední Venom, to je náhul, tomu říkám nakoplý kytary, pusť si to na plný koule a na nějaký Overlorde si nevzpomeneš. Pojď na pivo, ještě několik hodně dobrých desek se mi dostalo do ruky, o mnoho lepších než je tohle, musíme si o tom…“
Jenže tahle deska vyšla letos. To už i ty MAJESTY, co jenom kopírují MANOWAR, mají alespoň chytlavé refrénové nápěvy, ale OVERLORDE…
desku jsem neslysel, ale chtel bych timto moralne podporit Louzu
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.