50M ZNAK - Nadechnout se
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Neviem, či sa mi niekedy bude chcieť zisťovať, čo hovorí názov posledného radového albumu Fínov MOONSORROW. To isté by sa dalo povedať aj o aktuálnej tvorbe. Neviem, či po x-násobnom vypočutí tohto opusu budem chcieť vedieť, kam táto kapela smeruje a prečo… Rozpačitá nahrávka, rozpačité pocity, zabudnutie…
Tak nejako by som stručne mohol „Verisäkeet“ charakterizovať. Už len pohľad na tracklist s piatimi skladbami a stopáž temer 71 minút môže slabšie povahy od počúvania odradiť. Inu epika si asi žiada svoje. Bez mučenia sa musím priznať, že predposledný album „Kivenkantaja“ sa mi celkom pozdával a snaha o posun svojej tvorby do epických melancholickejších polôh mi prišla celkom sympatická. Novinka tento trend vyháňa do extrému („Kivenkantaja“ – 6 trackov, 51 minút). Mám síce extrémy rád, ale tu sa niečo podarilo prepáliť.
Čo sa hudobných alebo kompozičných postupov, okrem spomínanej dĺžky skladieb sa nezmenilo nič. Opäť tu máme výrazné klávesové plochy, jednoduchú melodiku, snahu o značnú epickosť, „havraní vokál“ a rozsiahle party spievané chórmi. V ďalšom bode je tu povinná záplava (predpokladám národných) folklórnych postupov a zodpovedajúcich nástrojov, ako píšťala, akordeón, ústna harmonika, akustická gitara a zopár ďalších, samplovaných. Pre dotvorenie atmosféry sú tradične použité aj nejaké tie ambiencie (škriekanie havranov, chôdza po snehu a pod.). Tento mix môže znieť celkom lákavo a ozaj v niektorých momentoch funguje celkom dobre, lež v mnohých ani zďaleka nie. Totálnym zabijakom je už omieľaná dĺžka skladieb a silný pocit „déjà vu“ minulej tvorby. Chce to vybrúsenú hudobnú pamäť (alebo statočný masochizmus opakovaných posluchov) pre zachytenie nejakého výrazného motívu alebo melódie. Po tretej skladbe mám pocit, ako by som túto silne epickú vatu počúval prinajmenšom hodinu. Aj keď som album počul veľakrát, ani za boha nedokážem vyzdvihnúť nejakú konkrétnu pasáž. Maria sa mi len snáď celkom príjemné akustické časti a povinná silne folková záverečná pesnička...
Nebudem túto recenziu naťahovať ako MOONSORROW svoje skladby. Priaznivci si možno nájdu svoje a nebude im vadiť ani prehnaná dĺžka trackov. Ja neviem, či sa k „Verisäkeet“ ešte vrátim, pretože skôr siahnem po kompaktnejšom predchodcovi, posledných THYRFING alebo FALKENBACH.
Ak vám nevadí nulový posun, prehnaná dĺžka skladieb a nevadí vám ani predchádzajúca tvorba tejto kapely, tak potom tento album odporúčam. Inak nie. Chvíľami sa to ale dobre počúva...
5 / 10
Ville Sorvali
- vokály, basgitara
Marko Tarvonen
- bicie, akustické gitary, vokály
Mitja Harvilahti
- gitary, vokály
Henri Sorvali
- gitary, akustické gitary, ďalšie nástroje
Markus Eurén
- klávesy
1. Karhunkynsi
2. Haaska
3. Pimeä
4. Jotunheim
5. Kaiku
Jumalten aika (2016)
Varjoina kuljemme kuolleiden maassa (2011)
Tulimyrsky (EP) (2008)
Viides luku – Hävitetty (2007)
Verisäkeet (2005)
Suden Uni + DVD (2004)
Kivenkantaja (2003)
Tämä Ikuinen Talvi (2001)
Voimasta ja Kunniasta (2001)
Suden Uni (2001)
-bez slovního hodnocení-
Trochu emařiny, trochu punkrocku a špetka indie melancholie. KOVADLINA řiznutá CARCIO RADIO. Ve výsledku celkem pozitivní vibe. Nová kapela se staronovými tvářemi a Banánem u mikrofonu. Hardcorovější MŇÁGA? Možná.
Tahle britská parta si prostě musí vybrat co chce. Koncept, ve kterém střídáte mělký emotivní rock a temnou post metalovou vlnu šilhající po blackaze v konečném důsledku působí jako zmatlaný dort od Pejska a Kočičky.
Nesúhlasím úplne s kolegom Shnoffom, že „PowerNerd“ je „ezo“. Devinovej potrhlosti je v textoch síce dosť, no v prvom rade ide o priamočiary prog’n'roll, ktorý strhne a baví od začiatku až do konca. Ad koniec: na „Ruby Quaker“ sa už so Shnoffom zhodneme.
Devinovu sólovou tvorbu buď milujete nebo je vám lhostejná. Nenávidět Devina nějak nelze. PowerNerd je asi očekávatelný, vrstevnatý ezo prog opus, který potěšil, ale nijak mě na lopatky nepoložil. Kromě songu "Ruby Quaker" ovšem. To je šleha jako kráva.
Hvězda za rok třicetiletých Jezdců jakoby po druhém dechu na albu "Der Rote Reiter" (2017) znovu začínala blednout. Po ukrutné nudě z divného alba "The Divine Horsemen" (2021) je toto EP už druhou studiovou nahrávkou, ale stále se neděje nic vzrušujícího.
Finský prog-power metal, který vykresluje kouzelné melodie a nápadité kytarové a hlavně klávesové instrumentální variace. Jde o one-man projekt, to je i kámen úrazu, nevýrazný zpěv spíš ruší a syntetické bicí také nic moc. Škoda, jinak super poslech.
Letité vzývání nové Kingovy autorské tvorby je s aktuálním singlem snad již definitině na začátku svého konce, i když musím říct, že 5 let starý ojedinělý kus "Masquerade Of Madness" zněl poměrně výživněji. Tak snad to tak ale kompletní album nenechá.