OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pokus ukotvit na papíře jakousi definitivní slovní podobu dojmů z Ajvazovy knihy „Prázdné ulice“ připomíná snahu popsat stále se proměňující trsy písmen a z nich rostoucích obrazů, které se před vámi zjevují a zase mizí, aby se posléze objevily nekonečně změněné a přesto znepokojujícím způsobem povědomé. Bloudění labyrintem tohoto románu je věc natolik subjektivní a intimní, že pokusy poskytnout jeho obrysový nástin jeho nitra jsou nekonečně zbytečné. „Prázdné ulice“ představují tvarem i obsahem neuvěřitelně zralou prózu pro zralého čtenáře, který rád hledá a nebojí se dlouho propracovávat k objevům skrze matoucí náznaky a nekončící narativní odbočky.
Vše začalo jednoho horkého letního dne roku 1999, kdy bezejmenný spisovatel kdesi na skládce za bezejmenným městem šlápne na záhadný dřevěný útvar tvaru dvojitého trojzubce. Jeho příběh o hledání příběhu se začíná odvíjet. Pozorný posluchač a citlivý interpretátor od té chvíle prochází rozpálenými ulicemi města, setkává se s lidmi, jejichž osud byl pozoruhodným způsobem poznamenán dvojitým trojzubcem, bloudí jejich vyprávěními a hledá… co vlastně? Ztracenou dívku Violu? Původ znaku? Nebo je jen zmítán chtíčem vlastní fantazie, která paradoxně baží po rozuzlení a zároveň po nekončícím hledání, vzrušení z neznáma…?
Teď jsem uvažoval o tom, že by věc také mohla být hieroglyf či písmeno nějaké neznámé, snad tajné abecedy. Ke kryptickému písmu ovšem patřilo tajné bratrstvo. A hned se vynořila představa zasvěcenců, strnule sedících v slavnostních úborech kolem těžkého kulatého stolu. Proč je ale písmeno tak velké?
[s.22]
Žánrově lze „Prázdné ulice“ vměstnat do dějového schématu romaneta, nicméně tím příliš redukujeme plnost Ajvazovy prózy. Ta expanduje od půdorysu detektivního románu, přes thrillerové náznaky až k filozofickému pojednání, kterýžto průnik je vyveden s tvůrčím mistrovstvím a stylistickou lehkostí, jaká se dnes vidí jen vzácně. Z Ajvazova rukopisu je cítit zralost člověka, který bez zbytečného poetizování dokáže doslova chrlit působivé verbální obrazy – čímž se doposud poslední román liší od předchozích autorových próz, které často hodovaly v matoucím křížení nesourodých slovních významů. Záliba v popisu je takřka obsesivní, ale každá deskripce oplývá neuvěřitelnou plasticitou, vnitřní dynamikou a sugestivitou. Ať je popisován člověk nebo bizarní opera, vždy se nad písmenky Zelené knihy vznáší jiskřící a magnetizující atmosféra, která fatálně vtahuje do víru fikčního světa. Ten je doslova utkán z mnohovrstevnatého vyprávění, která zacházejí až do bláznivých dimenzí, kdy ich-formový vypravěč líčí vyprávění o vyprávění, které je samo vyprávěním o ději ztracené knihy. Kupodivu není výsledkem zmatená narativní kaše, ve které by se ztrácela hlavní nit, ale s architektonickou precizností vybudovaný labyrint. Jeho rafinovanost je dech beroucí – po čtyřech stech stránkách první části („Dvojitý trojzubec“), na kterých doslova obletíte svět a zavítáte do podivuhodných komnat fantazie, stanete na samém počátku, aniž byste věděli něco víc o původu trojzubce. A přesto jste bohatší právě o tu spoustu sice slepých, ale přesto krásných narativních odboček. Stojíte v bizarním panoptiku tajemných náznaků, prazvláštních osudů, v paláci mnohoznačnosti, kde, jak se zdá, všechny dveře vedou právě tak, kam si vaše čtenářská představivost přeje. Možná je trojzubec znakem temné zločinecké organizace, nebo magickým symbolem, klíček k bájnému netvorovi… Z nejistých obrysů věcí vyrůstají další a další možné tvary, další a další možné příběhy.
Cítil jsem se, jako bych skládal beznadějný puzzle, v němž každý další dílek přináší zcela nový, nezařaditelný tvar.
[s. 289]
Ve druhé části, nazvané „Dům u trati“, vám vypravěč nabídne překvapivě logické a pasující rozuzlení, v němž se zručně oddělí mýty a výmysly od skutečnosti, samotné tajemství však s neobyčejnou rafinovaností přežije poslední stránku a stane se s konečnou platností majetkem vaší představivosti. Způsob, jakým vám vypravěč nabídne kompromis mezi tajemnem a skutečností, je důkazem Ajvazovy autorské brilance a sebevědomí. Nenechá racionálnem zruinovat iracionálno, které pohání postavy knihy, neustále je inspiruje a provokuje. Díky decentnímu upozadění hlavní postavy a rezignaci na jakýkoli zevrubnější popis její psýché se ich-formou otevírá překvapivě široký prostor pro sebe-projekci čtenáře a díky zvolené formě vyprávění se tak čtenář sám stává naslouchajícím subjektem a bezprostředním interpretátorem mnoha příběhů. Naléhavost a přitažlivost knihy, umocňovaná již zmíněným stylistickým mistrovstvím autora, je největším kladem „Prázdných ulic“. Nejedná se o spotřební čtivo, jakým se tuzemské literární dění jen hemží. Ajvazovo město ze slov do sebe vtáhne jen toho, kdo je ochotný číst s otevřenýma očima a rozehrávat v mysli obrazy s lehkostí dítěte. A zároveň je schopen s úporností dospělých rozvažovat. Pokud máte rádi hluboké a z reality vytržené čtení, vejděte do „Prázdných ulic“, hltejte pomíjivá slova o mizejících knihách, o skladbách složených z ticha a o obrazci, který se jednoho dne zjevil a utkal složitou pavučinu lidských osudů a příběhů. Hledejte tvar věcí a nechte se jeho věčnou proměnlivostí zavádět stále hloub a hloub do nitra labyrintu, který je ohraničen jen vaši fantazií.
Zdálo se jí, že smysl se může zrodit a udržet pouze v živém čase věcí a bytostí, v čase, ve kterém má vše začátek a konec, a že se dílo musí podrobit jeho rytmům, projít všemi fázemi času, které vnímala jako komnaty zázračného zámku: kdo přijde do zámku času, říkala, musí pobýt v komnatě zrodu, v komnatách přítomnosti , uvadání a rozkladu, v zešeřelé komnatě paměti s těžkými závěsy na oknech a v temné komnatě zapomínání a rozkladu tvarů v podzemním zámku – v komnatě, která je zároveň komnatou metamorfóz a nového zrodu, kdy přetrvávající dech zaniklého tiše pracuje na vzniku nových tvarů.
[s. 444–445]
Tvrdit, že „Prázdné ulice“ jsou jednou z nejpropracovanějších a nejpřitažlivějších próz, které porevoluční česká literatura zrodila, je takřka prohřeškem na intimním čtenářském poutu, které se mezi námi vytvořilo.
Vydáno: 2004
Vydavatel: Petrov
Michal Ajvaz: Prázdné ulice.
Brno: Petrov, 2004. 536 stran.
ISBN 80-7227-209-8
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.