OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Cesta mezinárodní formace PLACEBO z indie klubů k nejvyšším patrům světového mainstreamu v průběhu jejich desetileté existence reprezentuje naprosto plynulý, nenásilný a přirozený vývoj jedné z bezesporu nejnadějnějších kytarových kapel současnosti. Pozvolný lineární nárůst kvality všech jejich dosavadních alb, stejně tak jako stále se zlepšující živé produkce stvrdily, že máme co do činění s cílevědomými a velmi talentovanými muzikanty, kteří svou hudbou doslova dýchají. Už DAVID BOWIE zhruba před osmi lety upozorňoval na možnou velkou budoucnost Briana Molka a jeho dvou kumpánů. Současnost mu tedy dává jenom za pravdu. Po třech letech od veleúspěšného platinového předchůdce „Sleeping With Ghosts“ přicházejí konečně PLACEBO s napjatě očekávaným následovníkem – albem „Meds“.
Jedná se o typické album PLACEBO, které svým charakterem reprezentuje to, za čím si kapela stála doposud, a které přirozeně navazuje na úspěšného předchůdce. Moderní, různými umělými efekty i přírodními zvuky střídmě obohacené přímočaré kytarové skladby znovu fungují jako celek. Dle mého názoru jde o jejich nejtvrdší album i přes fakt, že je na něm mnohem více použito moderních mašinek a různých ozdůbek než na předchůdci. Ty však fungují znovu výhradně jako dokreslení základního nástrojového vybavení, nikoliv jako stavební materiál. Nelekejte se, PLACEBO nijak zásadně nepřitvrdili, avšak jejich zvuk v podobně koncipovaných skladbách jako v minulosti doznal dnes jaksi plnější podoby. PLACEBO jsou hustší i přesto, že se na „Meds“ nalézá několik pozoruhodných jemnůstek. Několik položek aspiruje na jednoznačný hit. Zejména nakřáplá „Infra-red“ vedená ve středním tempu, která se přes futuristickou sloku kostrbatě vyšplhá k tomu nejnápaditějšímu refrénu, co jen na albu je. Dalším trhákem je „Broken Promise“ s hostujícím Michaelem Stipem z R.E.M., která je sice zahájena jako velmi něžná skladbička, postupně však přechází v energičtější pasáže a následně pak vygraduje ve zdrcujícím finále. „Broken Promise“ je zřejmě nejzajímavější položkou alba „Meds“, která s grácií zobrazuje PLACEBO ve všech jeho podobách, přirozeně a bez vypočítavosti. Post-gotický klavír zahajuje budoucí singl „Song To Say Goodbye“, ve kterém se střídají fáze plné napětí s výrazným a velmi příjemně poslouchatelným refrénem, jež je doprovázen opakující se kytarovou linkou. Typickou rychlejší skladbou ve stylu „The Bitter End“ nebo „Black Eyed“ je na „Meds“ upalující píseň „Drag“. Mrazivou atmosférou napumpovaná, „Space Money“ stojí zas převážně na plíživých umělých zvucích. Těžko byste však na albu hledali dojemnější pasáž, než je její kouzelný refrén. Hitové ambice má i „Post Blue“, naopak pilotní singl „Because I Want You“ je jedinou skladbou, která mě nezaujala. Album obsahuje i několik pomalejších skladeb vzbuzující nostalgické či snové představy z již neovlivnitelné minulosti - „Follow The Cops Back Home“ a „In The Cold Light Of Morning“, které jsou převážně postavené na syntetických zvucích, výrazném zpěvu a nenápadné rytmice. Co ještě dodat? Nové album PLACEBO je zkrátka znovu perfektní.
„Meds“ potvrzuje formu PLACEBO a je znovu jejich charakteristickým albem. Na první poslech méně nápadné než jeho předchůdce „Sleeping With Ghosts“, obrat však přichází velmi záhy. Není prvoplánově hitové, přesto je plné ambicí. Už teď jeden z horkých kandidátů na desku roku.
9 / 10
Brian Molko
- kytara, vokál, piani, baskytara
Stefan Olsdahl
- basová kytara, kytara
Steve James Hewitt
- bicí
1. Meds
2. Infra-red
3. Drag
4. Space Monkey
5. Follow The Cops Back Home
6. Post Blue
7. Because I Want You
8. Blind
9. Pierrot The Clown
10. Broken Promise
11. One Of A Kind
12. In The Cold Light Of Morning
13. Song To Say Goodbye
Loud Like Love (2013)
Battle For The Sun (2009)
Meds (2006)
Once More With Feeling (singles) (2004)
Sleeping With Ghosts (2003)
Black Market Music (2000)
Without You I´m Nothing (1998)
Placebo (1996)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Virgin / Hut Recordings / Elevator Music
Stopáž: 47:00
Produkce: Dimitri Tikovoi
Výrazná a osobitá kytarovka, kterou identifikuje hlavně jedinečně ukňouraný bisexuál Brian Molko je tu s další fošnou silně navazující na předchozí „Sleeping With Ghosts“. Nahrávka je psána pro PLACEBO charakteristických rukopisem, nic nepřekvapí, nic příliš nevybočí, snad je tu jen méně vlezlých motivů než na desce minulé. Najdou se tu některé melodické postupy, jenž jsem mněl tu čest slyšet od různých interpretů již v minulosti, samozřejmě nenásilně převlečené do placebovského kabátu – ani to však nic nemění na tom, že „Meds“ je kotoučem, který si mne do značné míry získal. I po jeho vydání však zůstává z diskografie PLACEBA zásek „Black Market Music“ nepřekonaný.
Nové album PLACEBO je především méně křiklavé než jeho silně hitový (to však v žádném případě neznamená, že špatný) předchůdce „Sleeping With Ghosts”. Na „Meds” nenajdeme na první poslech účinkující tutovky jako byla kupříkladu provařená „This Picture“, ale spíše skryté, střídměji laděné skladby, které plně rozkvetou až s dalšími poslechy. Vaši časovou investici bohatě odmění především „Space Monkey“, „Song To Say Goodbye“ a hlavně emotivní záležitost „Blind“. Extravagantní panáček Brian Molko a jeho nohsledi uspěli i tentokrát a znovu namíchali vysoce účinkující „medicínu“, která jménu PLACEBO bude dělat jen a jen čest.
Držia si kvalitu...buzny jedne
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.