PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Technicky založený, k lesku vybroušený a osobitý instrumentální rock z vydavatelství Relapse, ve kterém jsou kytara, basa a bicí více než vyváženými partnery – to je DYSRHYTHMIA. Oděná do skřípavého a ošoupaného zvukového hávu, který zavání garážovou produkcí. S invencí, která se zarputile vyhýbá mnoha skupinám dosahujícím světového věhlasu. Co zaujme nejdříve, krom toho, že v sestavě chybí jakýkoliv vokalista, je právě zvuk, který ačkoliv zní velmi zkušebnovitě, se ke stylu, jaký toto trio z Philadephie produkuje, více než hodí. Tento atribut nahrávky bych přirovnal například k sacramentským šílencům HELLA. I díky němu však nahrávka vyznívá poněkud ploše, což je na jednu stranu trochu škoda, neboť jak basy tak výšky by mohly mít svoje limity daleko dále. Na druhou stranu právě poněkud písečná kytara a nepříliš nabasovaná a lehce zbustřená basa jsou jedny z hlavních rysů tvořící xicht alba "Pretest".
Povězme si teď něco z historie skupiny. Základní kameny tohoto tělesa byly položeny již v roce 1999, kdy Kevin Hufnagel zavolal Clayton Ingersononovi, že má několik "džezových" figur, které by mu chtěl ukázat. Z několika figur se velmi rychle stalo šest skladeb a po doplnění bubeníka Jeffa Ebera tu byla DYSRHYTHMIA, která se měla činorodě k světu. Krom tour se skupinami typu MASTODON, CEPHALIC CARNAGE, BURNT BY THE SUN se mohou pochlubit i sedmi kotouči, na kterých se vyskytuje jejich rytmická poruchovost, z nichž jsou čtyři plnohodnotná samostatná alba. Recenzované album „Pretest“ je vlastně předposlední ze série, nové album spatřívá světlo světa právě v těchto dnech a jsem na něj celkem značně zvědav, neboť trojúhelník (který tvoří DYSRHYTHMII) byl poněkud obměněn. Dlouholetý baskytarista Clayton Ingerson v začátcích vývoje nového materiálu ze skupiny odešel a nahradil ho Colin Marston z experimentálních řezníků BEHOLD...THE ARCTOPUS.
Instrumentální stránka je náchylná k math rockovým elaboracím, indie rockovým relaxům, hard-coreové tvrdosti i najazzlým kudrlinkám – tedy je plná zvratů, nicméně tu skrze progresivní instrumentální stránku probleskují i celkem hezké a kupodivu i chytlavé melodie. Například naprosto geniální táhlý zvonivý motiv v druhé, ani ne dvouapůlminutové pecce „My Relationship“. Kytarové linky jsou po technické stránce celkem zajímavě stavěny, nezvrhávají se v klasické sólové kreace, často využívají zpětnovazebního skřípotu a napískávání, jindy proplouvají prazvláštně syrovou najazzlou technikou nebo se cachtají ve zvonivých vlnkách krystalicky čirých kytarových nití. Práce s baskytarou mi lehce připomíná styl a místy i zvuk Justina Chancellora z TOOL s tím rozdílem, že linky rozhodně nejsou tak temné a náladové, ale na druhou stranu jsou o dost techničtější. Tím však nechci říci, že by DYSRHYTHMIA nebyla o náladách a pocitech. I tady nalezneme rozmáchlé atmosférické plochy, které však spadají do zcela jiného soudku než u výše jmenovaných kaliforňanů. Například rozvleklá hypnotická hymna „Anihillation II“ pluje na atmosférické issisovské vlně, která je však striktně přepsána suchým rukopisem dysrhythmickým. Těžko k něčemu přirovnávat, DYSRHYTHMIA má vlastní zvuk, vlastní styl a razí si v tvorbě vlastní cestu. Sečteno podtrženo, po delší době pro mne zajímavý, nekonvenční a invenční objev, který v sobě mísí různé žánry tak, aby vznikla jedna originální homogenní směs nálad, rytmů, melodií a pocitů.
DYSRHYTHMIA – synonymum pro originální, energickou, hravou a současně pořádně ujetou a psychotickou ryze instrumentální fůzi hranou v základní rockové sestavě.
8,5 / 10
Kevin Hufnagel
- kytara
Clayton Ingerson
- basová kytara
Jeff Eber
- bicí
1. Bastard
2. My Relationship
3. And Just Go
4. Heatsink
5. Running Shoe of Justice
6. Annihilation II
7. Annihilation I
8. Catalog of Personal Faults
9. Touch Benediction
10. An Ally to Comprehension
Barriers And Passages (2006)
Live At Contamination Festival (2003)
Pretest (2003)
No Interference (2001)
Contradiction (2000)
Datum vydání: Úterý, 13. května 2003
Vydavatel: Relapse Records
Stopáž: 52:22
-bez slovního hodnocení-
Urzovci jsou zpět a vyráží do klubů, radujme se! To by asi tak stačilo. Snad jen drobná poznámka. Minulá deska byla a je až příliš dokonalá. Nová je dokonalá poněkud méně, je pouze vynikající. Kdo by to byl čekal?
Atmosférický black metal / post-metal. Hodně odlehčená produkce plná vybrnkávaček, náladových pasáží a košatých atmosférických vsuvek. Zuby se moc necení, možná občas mléčné jedničky. Příjemný poslech, vyloženou hitovku však na "Succumb" nenajdete.
Šíleně plodný oneman projekt, Aaron Edge se utrhl ze řetězu s sází jednu desku za druhou. "Agglomeration" je třetí z letošních již pěti alb. A překvapivě to drží slušnou kvalitu. Pokud tedy máte rádi dusivý sludge doom s výbuchy disonantního šílenství.
Hulváti z Jura sú takí naši DARKTHRONE: o pol generácie mladší a s koreňmi v grinde miesto blacku, no doživotne verní metalovej klasike (s čoraz hrubším zvukom). „Kromaňon“ a „Abeceda nenávistí“ sa zapíšu do zlatého fondu. Zbytok asi nie, čo vôbec nevadí.
Oproti EP "God Made Me An Animal" ubral Greg Puciato (ex-THE DILLINGER ESCAPE PLAN), ale i skupina jako celek, na nekompromisnosti, objevují se více i zpěvné a melodické polohy, nicméně je to stále hodně nasraný a uřvaný post-hardcore té nejvyšší kvality.
Strhující rozsáhlé kompozice, které buď zcela pohltí, nebo unudí. Já se hlásím k první možnosti. Je to jako snové divadlo severského death metalu. Za mě je to zatím rozhodně jedna z nejzajímavějších desek letošního roku.
Singl „Winter Storm Vigilantes“ je povedená záležitost, která byla slibnou návnadou na nové album. Velká očekávání byla nakonec zbytečná. S trochou dobré vůle se na albu najdou dvě další slušné skladby, jinak je to stále ten samý a nenápaditý kolovrátek.