OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Adagio vyšlo v Spojených štátoch v januári 1999. Skupina momentálne pracuje na novom albume.“ Takto nejako znie posledná zmienka v biografii amerických doommetalistov SOLITUDE AETURNUS. Nuž, píše sa rok 2006 a nový album konečne vychádza. Album znie presne tak, ako by ste očakávali od diela, ktorého vytvorenie trvalo dlhočizných osem rokov. Presnejšie povedané, album „Alone“ bohužiaľ znie, ako keby ho skupina nahrala ešte v roku 1998 a dlhých osem rokov čakala, kým Travis Smith namaľuje obal. SOLITUDE AETURNUS by sa dali označiť ako americká odpoveď na MY DYING BRIDE, kým však Angličania v roku 2006 pripravili konzervatívny, no nohy podpopávajúci „A Line Of Deathless Kings“, SOLITUDE AETURNUS dokázali napodobniť práve len ten konzervativizmus.
„Alone“ nie je ten doom metal, ktorý aj pri monotónnosti a opakovaniu natiahnutých motívov dokáže stavať chlpy do pozoru a rozbúšiť srdce na päťnásobok bpm, valiacich sa z reproduktorov. Novinka zabudnutých Američanov kladie na poslucháčovo vnímanie príliš málo nárokov. Úvodná „Scent Of Death“ odmení pútavejším momentom (samozrejme náležite dlhým) až po takmer šiestich minútach nudy a utrpenia a hoci vo vyvrcholení spojením motívov dá tristnému začiatku zmysel, nie som si istý, či budete kapele príliš vďační za premrhaných päť minút života. Druhá „Waiting For The Light“ posúva album konečne o čosi vyššie. Stonerdoomový riff symbolizuje konečne hlbšie načretie do kotla inšpirácii a keďže sme iba pri začiatku albumu, Orientom napáchnuté stupnice gitarových sól stále bavia. Asi najlepšia skladba albumu, pretože je bohužiaľ jednou z mála, pri ktorej SOLITUDE AETURNUS pochopili, že čosi vyše štyroch minút je presne to bojisko, kde bitku o vnímanie poslucháča ešte dokážu vyhrať. Odtiaľto pôjde album už len dolu kopcom. Aby ste ocenili jeho najlepšie chvíle, budete musieť zabudnúť, že niekedy existovali nejakí MY DYING BRIDE a zvyknúť si na speváka, ktorý za päť minút dokáže vystrieľať celý svoj tulec a ďalej už len omieľa.
SOLITUDE AETURNUS sú v doom metale presne tým, čo SODOM v thrashi a MOTORHEAD v... v tom, čo hrajú. Adult Oriented Doom, od veteránov a pre veteránov. Príliš veľa pridanej hodnoty sa nekoná. Album „Alone“ je síce príjemné retro, no príliš vyčpelé a príliš vágne, splývajúce s celými zástupmi kapiel, ktoré pôsobili vo svojej ére, začínajúcej ešte číslicami jedna a deväť. Nostalgia, ktorá by mala oveľa väčšiu šancu, nebyť tohtoročnej senzácie „A Line Of Deathless Kings“. Matematika nepustí, „Alone“ je minimálne o tri čísla slabšie.
Počúva Natascha Kampusch doom metal?
6 / 10
John Perez
- gitary
Robert Lowe
- spev
Steve Mosely
- gitary, basa
Steve Nichols
- bicie
James Martin
- basa
1. Scent Of Death
2. Waiting For The Light
3. Blessed Be The Dead
4. Sightless
5. Upon Within
6. Burning
7. Is There
8. Tomorrow's Dead
9. Essence Of Black
Hour Of Despair (DVD) (2007)
Alone (2006)
Adagio (1998)
Downfall (1996)
Through The Darkest Hour (1994)
Beyond The Crimson Horizon (1992)
Into The Depths Of Sorrow (1991)
Ano, přesně tak jak naznačil kolega V-dur, SOLITUDE AETURNUS se po dlouhé době vracejí s albem, které jako by se vynořilo z nějakého archívu. „Alone“ je pouhý dým vzpomínky na ve své době zajímavé „Adagio“. Specifický vzletný vokální projev, ani typické melodické postupy, které jednoznačně definují charakteristickou tvář skupiny, však nezachrání stereotypní obyčejnost, ve které se emoce rozpouštějí jako vosk ve vroucí vodě, podivné patvary plovoucí pak na hladivě jen výjimečně připomenou nějaký zajímavý tvar. Album průměrné i z pohledu retro doom stylu, který stagnuje již léta.
Tak já vám to pokazím. Pro mě je nová deska Solitude Aeturnus trochu zklamáním. Z technického hlediska není prakticky co vytknout, jen mě to nějak nebaví a to jsem tomu dal celkem dost poslechů. A srovnání s posledními My Dying Bride? to snad opravdu radši ne...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.