OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Najít východisko ze současného stereotypu, který švédský thrash/death metal neúprosně svírá v kleštích, se ukazuje nadmíru těžkým úkolem. Kdykoli poslouchám podobná alba jako je kupříkladu recenzovaný manifest „Holy Murder Masquerade“, děkuji Bohu, že nám na pomoc seslal kapacity typu BY NIGHT nebo DARKANE. Nicméně v záplavě jako vejce vejci si podobných kapel se tahle hrstka progresivně smýšlejících jedinců doslova ztrácí, beznadějně obklopena zatvrzelostí a tolik snadnou sázkou na jistotu. Cožpak o to, konkrétně IMPIOUS nemůžeme upřít jistou snahu o pohyb směrem vpřed, jenže co je to všechno platné, když jejich kroky znovu vedou do jedné z mnoha slepých uliček.
Švédové se po tři roky staré a mimochodem hodně nekompromisní desce „Hellucinate“ znatelně uklidnili, dali prostor rozvážnějším tempům a nevědomky se tak přiblížili k náladám zachyceným v rámci nahrávky „The Killer“ (2002). Kromě uvolnění rychlostního pedálu IMPIOUS neváhali do své produkce zaintegrovat i chytlavější momenty, samozřejmě včetně dnes tolik oblíbených a stále více provařených melodických refrénů (viz „Bound To Bleed“). Zvukově pánové zůstali vězet hluboko v polovině devadesátek, ostatně není divu, vždyť kapela letos oslaví už třináctý rok své existence, čili stockholmský old shool sound jí koluje v žilách plným právem. Velmi sympatickou reminiscencí oněch starých časů je hned úvodní riff v „The Confession“, při kterém se úplně zhmotňují staří matadoři NECROPHOBIC v období své třetí řadovky „The Third Antichrist“ (1999). Tím však veškerá podobnost s apoštoly black/deathové kultury končí a namísto příjemného vzpomínání na časy minulé přichází tvrdá realita v přítmí severské retro-thrashové komůrky. Je mi skutečně líto, ale na „Holy Murder Masquerade“ nenacházím kromě záplavy notoricky známých motivů byť jen zlomek alespoň trochu akceptovatelných nebo nepříliš často citovaných myšlenek. Když už se tedy neděje nic převratného po stránce hudební, snaží se Valle Adzic a jeho kumpanie zachránit situaci alespoň po stránce grafické, konkrétně pak comicsem v bookletu, jenž ilustruje koncepční příběh, na kterém je páté řadové album IMPIOUS vystaveno. Ani to ovšem, stejně jako vokální participace v podání hostujícího Thomase Backelina (LORD BELIAL), nevýrazný dojem z „Holy Murder Masquerade“ nezachraňuje.
Co říci závěrem k průměrnému albu a přitom neopakovat tolikrát vyřčené? Pokoušet se dnes objevit skutečně kvalitní záznam v rámci švédského thrash/death metalu je jako hledat onu pověstnou jehlu v kupce sena. Tím samozřejmě netvrdím, že současná žánrová produkce stojí za zlámanou grešli, to vůbec ne, vždyť v drtivé většině se jedná o poslouchatelnou a instrumentálně slušně odvedenou práci. Tím však výčet veškerých pozitiv končí, neb jen málo kapel se nad tuto řemeslnou jistotu dokáže výrazněji povznést a učinit odvážnější krok směrem ven z čím dál více nepřehlednějších chodbiček skandinávského labyrintu. Nepovedlo se to ani zkušeným harcovníkům IMPIOUS, kteří oproti zdařilému „Hellucinate“ klesli nejméně o třídu níže, a to přímo do přecpaného pásma dokonalého stylového průměru.
Jen málo vyvolených se dokáže povznést nad současný skandinávský thrash/death metalový stereotyp a učinit odvážnější krok směrem ven z nepřehledných chodbiček žánrového labyrintu. Nepovedlo se to ani zkušeným harcovníkům IMPIOUS, kteří oproti zdařilému „Hellucinate“ klesli nejméně o třídu níže, a to přímo do přecpaného pásma dokonalého stylového průměru.
6 / 10
Martin Åkesson
- zpěv
Robin Sörqvist
- kytara
Valle Adzic
- kytara
Erik Peterson
- baskytara
Mikael Norén
- bicí
host:
Thomas Backelin
- zpěv
1. The Confession
2. Bound To Bleed (For A Sacred Need)
3. T.P.S.
4. Bloodcraft
5. Holy Murder Masquerade
6. Death On Floor 44
7. Slaughtertown Report
8. Three Of One
9. Everlasting Punishment
10. Purified By Fire
11. Dark Closure
Holy Murder Masquerade (2007)
Hellucinate (2004)
The Death Squad (MCD) (2003)
The Killer (2002)
Terror Succeeds (2000)
Evilized (1998)
Promo 97 (demo) (1997)
The Suffering (demo) (1996)
Infernal Predomination (demo) (1995)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Metal Blade Records
Stopáž: 37:30
Produkce: Valle Adzic
Studio: Deadline Studios, Mega Studios
IMPIOUS zvolnili a oproti minulé desce ztratili šťávu. Pokud přičteme až křečovité riffy, které nepřekvapí ani v thrashovém stylu méně zběhlé posluchače, plus hodně monotónní vokál, začne se "Holy Murder Masquerade" velmi rychle zajídat. Samostatný poslech jedné nebo dvou skladeb ještě nepůsobí nijak tragicky, ale díky jediné použité šabloně se celé album nakonec mění v nudně stereotypní zážitek.
Veru tak.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.