OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tahle kapela způsobila v roce 2003 pořádné pozdvižení. DECREPIT BIRTH vtrhli do stojatých vod USBDM přinejmenším stejně tak hrubě a intenzivně jako ono tornádo vyobrazené na překrásném old schoolově designovaném přebalu jejich debutové desky „…And Time Begins“. První pokus a hned se jednalo o jasný zásah do černého. Z nepřeberných řad zaoceánských spolků se zčistajasna vynořil jeden výjimečný.
Po pěti letech podezřelého ticha se zubaté logo DECREPIT BIRTH objevuje znovu na scéně, tentokráte však v úplně jiném světle. Nečekejte prosím žádné „…And Time Begins part II“, nová deska toho s debutem zas tak moc společného nemá. Ostatně i sám předák Matt Sotelo věcně prohlásil, že „Diminishing Between Worlds“ nebude jen o přímočarosti ale i o melodice, progresivitě a v neposlední řadě i o četných odkazech na tvorbu velkých mistrů, kterými jsou nebo byli DEATH, CYNIC či QUO VADIS. Ty první dvě jména tentokráte v potaz vezměte, i když dobře víte, že si je do kolonky „inspirace“ vypisuje každá druhá techničtěji zaměřená kapela. Přesto více upřete svůj zrak a následně i slechy na jméno třetí. Ano, kanadští vyznavači vzletných melodií jsou tu opravdu znát, dovolím si dokonce poznamenat, že ještě více než u nedávno recenzovaných ODIOUS MORTEM.
Pomalu se začínáme dostávat k jádru věci, neb autoři famózní desky „Cryptic Implosion“ jsou s DECREPIT BIRTH hodně spříznění, a to jak musicky tak personálně. Pojítkem hudebním je samozřejmě precizně zvládnutý techno death metal, tím lidským pak KC Howard, bez nadsázky jeden z nejšikovnějších extrémních bicmanů současnosti. Mladý talent exceloval na obou albech ODIOUS MORTEM, exceloval v sestavě ELEMENT při příležitosti nahrávaní „Aeons Past“ a světe div se, exceluje i na „Diminishing Between Worlds“. Zatímco poměrně konzervativní schéma „…And Time Begins“ nutilo Tima Yeunga k hodně straightforward drummingu, nová deska je o poznání komplexnější a poskytuje tak Howardovi mnohem více životního prostoru. Podobným způsobem rozvinul svůj potenciál i Matt Sotelo, tam kde před pěti lety figurovaly zejména přímočaré old schoolové party, dneska bují prudce chytlavé melodie a technicky náročné strunné ekvilibristiky. I přesto si „Diminishing Between Worlds“ dokázalo uchovat ohromnou energičnost a koneckonců i ten nezaměnitelný odér „staré školy“, jímž tolik oplývalo debutové album. Kromě skutečně bohatého přídělu líbivých kytarových linek se dočkáme i jiných překvapení, za všechny pak jmenujme nejvíce experimentální skladbu desky „The Enigmatic Form“, kde zazní jak tklivá španělka, blackem načichlý sjezd po vzoru skandinávských kapel poloviny devadesátek (hned se mi vybavili BLOT MINE) tak i tutové flashbacky na legendární CYNIC. Marně přemýšlím o nedostatcích, snad bych si dovolil trochu povytáhnout Robinsonův vokál (mimochodem o dost srozumitelnější než na debutu), ale to je skutečně jediná výhrada, kterou vůči novým DECREPIT BIRTH mám.
Zhruba před rokem jsem tady rozebíral „Feeding The Abscess“, třetí to záznam quebeckých virtuózů MARTYR. Ač se to přirovnání nemusí zdát právě košer, „Diminishing Between Worlds“ je v některých rysech deskou podobnou. Stejně jako Kanaďané odkazují i DECREPIT BIRTH směrem do minulosti, na druhou stranu si však uchovávají tvář moderní, progresivní kapely. Skutečně působivá a maximálně funkční syntéza současnosti a časů dávno minulých. Ač nedisponuji křišťálovou koulí, dovoluji si již teď pasovat „Diminishing Between Worlds“ na jednu z vůbec nejlepších nahrávek, kterých se v roce 2008 dočkáme.
Mistři obhroublého USBDM otočili o 180 stupňů a vrhli se do náruče techniky a melodie. A znovu zvítězili na celé čáře. Bezchybný diktát v podání DECREPIT BIRTH bude v bilancování roku 2008 figurovat hodně vysoko.
9,5 / 10
Bill Robinson
- zpěv
Matt Sotelo
- kytara, zpěv
Risha Eryavec
- baskytara
KC Howard
- bicí
1. The Living Doorway
2. Reflection Of Emotions
3. Diminishing Between Worlds
4. Dimensions Intertwine
5. The Enigmatic Form
6. A Gathering Of Imaginations
7. Await The Unending
8. Through Alchemy Bound Eternal
9. ...And Time Begins
10. Essence Of Creation
11. The Morpheus Oracle
Axis Mundi (2017)
Hieroglyphic (single) (2017)
Epigenetic Triplicity (single) (2017)
Polarity (2010)
Diminishing Between Worlds (2008)
...And Time Begins (2003)
Promo 2002 (demo) (2002)
Datum vydání: Úterý, 29. ledna 2008
Vydavatel: Unique Leader Records
Stopáž: 44:44
Produkce: Zack Ohren
Studio: Castle Ultimate Studios (Oakland, CA)
Coverart: Dan Seagrave
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.