OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Rok se s rokem sešel a je čas na další album EDENBRIDGE. Plány se mají plnit! Loni to ošidili „Best Of“ kompilací, címž možná uchlácholili vydavatele, ale letos by to už neprošlo. Takže tu máme „MyEarthDream“ a s ním i zásadní otázka: „Potřeboval Lanvall dva roky na komponování materiálu pro nový studiový počin?“. Ke své vlastní radosti si odpustím rychlou odpověď: „Kdepak, vše je při starém, vzal si prostě dovolenou.“ Něco se tu přece stalo. Nejde o nějakou nápadnou změnu stylu, řekněme spíš o přístup k vlastní tvorbě. A nejde ani tak o zapojení živého orchestru, o němž ještě bude řeč, ale o oživení písní, které začínaly trpět značnou unylostí a nevýrazností a to i přes čím dal lepší produkční práci. „No dobrá,“ peskuje mi do toho mé kritičtější já, „kde je teda ta změna, která stojí za tím vyšším hodnocením? Poslední roky se s body zrovna nepředáš.“
Začněme od úvodní „Shadowplay“, která má kytarové riffy jaké tahle kapela nikdy neměla. Lanvall tvrdil, že „MyEarthDream“ je nejtvrdší album kapely a v tom mu musím dát za pravdu (to ale ještě nemusí být známkou kvality). Podobně, avšak ještě výrazněji je tento nový zvuk patrný na „Adamantine“. Nabrat více metalové syrovosti, ale neupustit od důrazu na romantické melodie, které se pro tuhle kapelu staly vývěsním štítem, je pravděpodobně styl, kterým by se Lanvall rád ubíral dále. Do kytarových pasáží jsou promíchány orchestrální pasáže, ale přesto nejsou na úkor studiových aranží kytary utopeny. V baladické „Undying Devotion“ nejlépe vyznívají vrstvené, vícehlasé zpěvy v refrénu. Více než kdy jindy si právě na této desce kapela dala záležet na propracování sborů a neklade důraz jen na ústřední motiv. Sólový zpěv je stále doménou Sabine Edelsbacher, která má silný hlas a po technické stránce je skoro bez chyby. Na druhou stranu se nemůžu zbavit dojmu, že její projev je až moc profesionální, postrádající osobitost, kterou si jinak méně nadané zpěvule dokázaly získat proslulost. Výraznější zapojení kláves a piána také prospělo, například v „Remember Me“, kde právě prolínání svižného klavíru celou skladbou dodává potřebný náboj.
„MyEarthDream“ (kapela to píše takhle dohromady, proč to nevím) je „ta dlouhá na závěr“, tentokrát v dvojnásobném balení, a zároveň i hlavní důvod pro přítomnost orchestru. Nejprve jako „MyEarthDream Suite (For Guitar And Orchestra)“, kde už podtitul napovídá, jde o instrumentální skladbu pro akustickou kytaru. Škoda, že tato podařená vložka z oblasti klasické hudby, pro kterou má Lanvall na svých sólových projektech slabost, nebyla umístěna někam doprostřed alba, jako intermezzo by fungovala. A na samotný závěr je přichystaná megalomanská titulní skladba „MyEarthDream“, která v sobě kloubí všechny klady i zápory dvanáctiminutové stopáže - instrumentálně nejpropracovanější dílo na albu, členité, plné různých motivů a zvratů, podpořeno burácivým orchestrem. Je to možná až moc dlouhý závěr, na druhou stranu (včetně Suity) to těch dvacet minut ustojí samo o sobě. O orchestrální část se starají lidé z Czech Film Orchestra, což je agentura, která verbuje muzikanty pro filmovou hudbu z České Filharmonie, Orchestru Národního divadla, Orchestru Českého rozhlasu a dalších, čili ty nejlepší, co naše země nabízí. Určitě se Lanvall pořádně plácnul přes kapsu, ale také se netajil tím, že s přechodem pod Napalm Records si vyjednal tučný rozpočet, který mu zapojení orchestru umožnil.
„Nuže, kam se ti EDENBRIDGE teda posouvají, že je na nové album pěna chvála?“
Nikam se neposouvají, oni hrají to co předtím, jen lépe, hudba je tvrdší, instrumentálně propracovanější, sbory členitější. Ten živý orchestr je jen třešnička, bez které by to také fungovalo, ale dnes je to holt v módě.
Dosud nejlepší album rakouských melodiků. Změna ve stylu nenastala, ale skladby jsou výraznější, produkce propracovanější. Jde o spoustu práce, která však znamená to něco málo, co předchozím deskám chybělo.
8 / 10
Sabine Edelsbacher
- zpěv
Lanvall
- kytary, klávesy, piáno
Frank Bindig
- basa
Sebastian Lanser
- bicí
1. The Force Within
2. Shadowplay
3. Paramount
4. Undying Devotion
5. Adamantine
6. Whale Rider
7. Remember Me
8. Fallen from Grace
9. Place of Higher Power
10. MyEarthDream Suite (For Guitar And Orchestra)
11. MyEarthDream
MyEarthDream (2008)
The Chronicles Of Eden (2007)
The Grand Design (2006)
Shine (2004)
Aphelion (2003)
Arcana (2001)
Sunrise In Eden (2000)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Napalm Records
Stopáž: 52:14
Produkce: Lanvall
Studio: Farpoint Station Studio, Wild One Studio, Studio A (Česká televize) a další
Po troch priemernych albumoch vydali Edenbridge celkom solidny heavy/symfo/power ..(whatever)... album s pomerne chytlavymi songami, dobrymi aranzmanmi a vynikajucim zvukom. Odporucam vsak pri pocuvani aspon zamerne neporovnavat s o triedu lepsimi Nightwish, Epica, After Forever inak pojdu body dole.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.