MOGWAI - The Bad Fire
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pokud hledáte hlubinu, která je daleko za tím stavem, kdy kesonová nemoc potlačí vnímání reality a oko již zírá v nicotnou tmu, protržené ušní bubínky jen bezvládně plandají a tělo ze všech stran smyslu zbavuje absurdní intenzita, která se snaží oddělit fyzickou a astrální složku bytosti – pak jsou STORM OF LIGHT pro vás tou pravou volbou. Projekt srocený kolem Joshe Grahama, který je hlavním inventorem vizuální podoby NEUROSIS (mimo jiné člen RED SPAROWES, BATTLE OF MICE nebo BLOOD & TIME) má svým pocitovým vkladem nejblíže právě k monolitickým generálům z NEUROSIS, jejichž zvukovou perverzi naleznete v mnoha odkazech i u A STORM OF LIGHT, ale nerad bych se dostal k nějakému porovnání těchto dvou spolků.
Hnací silou brooklynských A STORM OF LIGHT jsou pomalé valivé nosné motivy, které obtáčí vytrvalá břečťanovitá synteze pečlivě vláčená ambientním prachem. Album z nadhledu působí jako obrovská špinavá katedrála francouzského střihu, zasazená do koloritu Foglarových Stínadel. Je majestátní, poněkud neučesaná, trochu děsivá, ale při tom má neodolatelné kouzlo, které vás nutí nahlédnout dovnitř. Uvnitř slyšíte podivné zvuky linoucí se z různých záhybů stavby a sytě barevné světlo, které propouští prapodivné sporé vitráže, je děsivější než tma. Táhlé a vysoké hradby zvuku střeží poctivý emoční vklad, který je do tohoto nosiče nalit. Vyznavači dlouho znějících hutných syrových kytarových řezů a cinkavého neurotična, které staví na prolínání mohutných temných aranží, ledových ambientních ploch a gradující atmosféry budou spokojeni. Opomenout nesmím ani filosofické pozadí projektu, které svoji ekologickou optikou cílí na nečisté vody naší Matky Země.
Pokud bych měl přeci jen srovnávat s jinými působišti Joshe Grahama a vybral si například RED SPAROWES, tak je výsledek jednoznačný. Oproti nim jsou A STORM OF LIGHT mnohem těžkopádnější, pomalejší, dusnější, depresivnější, ale i silovější – jako byste porovnávali kabriolet s tahačem. Upozornit se sluší na Grahamův vokál – nedisponuje sice jakkoliv technicky skvělými stránkami, ale v těch několika hlubokých tónech, na nichž se pohybuje, působí skálopevně jistě a jeho čistý základ zastřený chraplákem s občasnými vypjatějšími polohami dodává skladbám charisma, šmrnc a dá se říci, že nejsilnější momenty mám asociované právě s jeho zpěvem. Graham zkrátka ani na desce „And We Wept The Black Ocean Within“ nezklamal. Tento roztříštěný všeuměl má na svém kontě další úspěšný zářez, kterým promlouvá do dění současných undergroundových proudů. A abych nezapomněl, zlí jazykové tvrdí, že tuto stránku alb opravdu zanedbáváme, takže: grafická podoba celého nosiče je více než vyvedená…
Nářek trýzněného oceánu vylitý do neurosiské šablony.
8 / 10
Josh Graham
- kytary, vokál, podklady
Pete Angevine
- bicí
Vinny Signorelli
- basa, vokál
1. Adrift
2. Vast & Endless
3. Black Ocean
4. Thunderhead
5. Undertow
6. Mass
7. Leaden Tide
8. Breach
9. Descent
10. Iron Heart
As The Valley Of Death Becomes Us, Our Silver Memories Fade (2011)
Primitive North (split s NADJA) (2009)
Forgive Us Our Trespasses (2009)
And We Wept The Black Ocean Within (2008)
Datum vydání: Úterý, 10. června 2008
Vydavatel: Neurot Recordings
Stopáž: 62:55
-bez slovního hodnocení-
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!