OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Severská stálica ENSLAVED patrí ku kapelám, ktoré boli súčasťou jadra nórskej blackmetalovej scény a po jeho štýlovej explózii urazili v hudobnom priestore značnú vzdialenosť. Tvorba zoskupenia posledných rokov priniesla blackovému základu škatuľkujúce prívlastky ako progresívny, rockový, avantgardný, atď. Ich počet rastie úmerne s počtom albumov a „Vertebrae“ (inak jedna z kostí krčnej chrbtice), doteraz zrejme najodvážnejší počin, ich rodinu určite rozšíri.
Novinka však nezostáva len pri odvahe, ale rovnako je z nej cítiť značnú ambíciu urobiť veľký krok, určite väčší, než na posledných troch nahrávkach spolu. Nebude sa však jednať o moderný alebo módny návrat do minulosti, ale naopak pôjde o výrazný progres do oblasti, s ktorou ENSLAVED začali koketovať už niekde okolo vydania „Mardraum“. Tým, ktorí sledujú dianie okolo Severanov v dlhodobom horizonte možno tento posun príde ako logický, rozmerom však prekvapuje.
V krátkosti je možné konštatovať, že „Vertebrae“ je rockovejšou nahrávkou než kedykoľvek predtým a to nielen v občasných psychedelických úletoch či chvíľkových hammondkách, ale na celej svojej ploche. Väzba na metalové, prípadne blackové korene je patrná, ale jej štruktúra je tentokrát rafinovanejšia, miestami až komplikovaná. V tomto fakte dáva zmysel všetko, od kryštalického zvukového oddelenia nástrojov cez prevažne strednotempú rytmiku až po jemnešie zašpinenie gitár. V skladbách sa až na výnimky nedočkáte žiadnych metalových hradieb, ale skôr prepracovaných hudobných melodických štruktúr s úletmi do chaotických noise dimenzií a epických vyspievaných pasáží. Jedinou konštantou a zároveň najvýraznejším spojivom s blackmetalovou minulosťou tak zostáva vokál Grutle Kjellsona, no aj ten je vyvážený (a často aj prevážený) výrazným využitím melodického spevu. Ten síce poznáme aj z prechádzajúcich diel, no tu je ho jednoznačne najviac.
ENSLAVED generujú v jednotlivých skladbách uletené nálady pretkané záchvevmi smútku a občasnou blackovou agresiou. Elektrizujúce sóla, ktoré skutočne môžu evokovať pána Gilmoura, elektronické ruchy, akustické intermezá – to všetko je možné nájsť v pulzujúco pestrých motívoch. Z celého materiálu je cítiť prepracovanosť a jednoznačný autorský zámer. Hľadať a hlavne nachádzať je možné všade, upúta pestrá úvodná „Clouds“, temer rockovo hitová „Ground“ alebo agresívne naštartovaná „New Dawn“. Osobitý dojem zanecháva najpomalší „Center“ plný depresívnej nálady dopadajúcej v pomalom rytme a vypätým coreovým záverom, evokujúcim napríklad ISIS. Zaujímavé postupy je možné vnímať v makroskopickom i mikroskopickom merítku. Aj napriek tomu je možné miestami vypozorovať odmeranosť a možno aj trochu prílišného chcenia, spolu s vypusteným záverom „The Watcher“. Myslím tiež, že potenciál striasť sa akýchkoľvek metalových klišé nebol naplnený a dalo sa ísť ešte ďalej, no otázkou zostáva, či by bol tento posun prijateľný pre poslucháčsku obec, ktorá predsalen od ENSLAVED nejaký ten extrém očákava. Zaujímavú plochu už tradične prezentuje ideová stránka albumu, spočívajúca v symbolickom prepojení mystiky rún, zraniteľnosti človeka a sily prírody.
„Vertebrae“ je potrebné počúvať s otvorenou mysľou a ako každý moderný album ENSLAVED si vyžaduje všetku pozornosť. Myslím, že kapela ide správnou a hlavne svojou cestou, priaznivejší rozsudok nad ich súčasnou tvorbou nechám vyrieknuť až čas.
Výrazný posun v kariére ENSLAVED, od blackmetalu s rockovou náladou k (art)rocku s blackmetalovou príchuťou. Rozhodne krok, ktorý stojí za vypočutie a kapele ponecháva jej experimentátorský status.
8 / 10
Grutle Kjellson
- vokály, basgitara
Ivar Bjørnson
- gitary, klávesy, efekty
Arve Isdal
- sólová gitara
Herbrand Larsen
- klávesy, vokály
Cato Bekkevold
- bicie
1. Clouds
2. To the Coast
3. Ground
4. Vertebrae
5. New Dawn
6. Relections
7. Center
8. The Watcher
Heimdal (2023)
Utgard (2020)
E (2017)
In Times (2015)
RIITIIR (2012)
Axioma Ethica Odini (2010)
Vertebrae (2008)
Ruun (2006)
Isa (2004)
Below the Lights (2003)
Monumension (2001)
Mardraum: Beyond the Within (2000)
Blodhemn (1998)
Eld (1997)
Frost (1994)
Vikingligr Veldi (1994)
Hordanes Land (EP) (1993)
Datum vydání: Pondělí, 29. září 2008
Vydavatel: Indie Recordings
Stopáž: 49:07
Po dvojici majstrštyků Isa a Ruun se Enslaved zase o kousek posunuli a opět nešlápli vedle. Už teď se těším na následovníka.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.