OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Vídeň žije Van Goghem. Reprezentativní průřez tvorbou francouzského mistra sytých barev a expresivních krajin láká do výstavní síně Albertina neskutečné davy turistů a bohužel nelze než olitovat, s jakou mírou chaotičnosti a diletantismu rakouský pořadatel k celé akci přistoupil. Nepochopitelná nemožnost zajistit si vstup na konkrétní hodinu, zmatek ve frontě, bezdůvodné čekání u různých dveří, trma vrma před obrazy a jako třešnička na dortu naprostá absence solidní ostrahy uvnitř výstavy. Situace, kdy si každý zájemce navzdory zákazu focení pořizuje snímky se zapnutým bleskem, to bych skutečně na výstavě tohoto významu nečekal. Ale nešť. Odmyslíme-li si tragickou organizační stránku věci, nelze než výstavu obrazů a kreseb Vincenta Van Gogha doporučit ke shlédnutí. Nabízí i laickému zájemci elektrizující zážitek z malířského vývoje blázna a vyvržence umění konce 19. století – od zemitých kreseb z počátků, přes silné vlivy pařížských impresionistů až po neuvěřitelný tvůrčí vzmach v léčebně pro mentálně choré v Saint Rémy. Obrazy zprostředkovávají malíře s výrazným viděním světa, kterému ve vrcholné fází dominuje neskutečná dynamika barvy a expresivní tvary věcí. Zároveň ale odkrývají i venkovský půvab Van Goghových počátků, hledání výrazu v romantizující krajině a výjevech z rurálního života. Je nepochopitelné, že výstava takového významu je bez anglických popisků, proto pokud nevládnete alespoň trochu solidní němčinou, nelze se obejít bez audio průvodce. Ač jsou mé dojmy notně poznamenány „omáčkou“ kolem, je vídeňský Van Gogh doporučeníhodnou výstavou.
8 / 10
Vincent Van Gogh. 5. 9. 2008 – 8. 12. 2008, Albertina, Vídeň (Rakousko). Vstupné: 9,50 € / 7 € (snížené).
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.