OPETH - The Last Will And Testament
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Je 1.6.2002 19:20, posilněn lahodným mokem opatrně přelamuji lístek v místě kontrolního útržku aby mi ho ti zuřivci u vchodu neroztrhli celý a vstupuji do Novesty nejzadnějším vchodem. Fronta není bohužel jenom u vchodu, ale táhne se celým ochozem a hledištěm až na plac, který se mi zdá neskutečně plný. Hned je mi jasné, že jdu pozdě, i když můj pozdní příchod byl záměrný. Nechtěl jsem plýtvat silami dolních končetin dlouho před nástupem králů. Můj plán byl jednoduchý: dostat se za kotel těsně před koncem vystoupení předkapely, využít pauzy a vecpat se co nejvíce k pódiu. Hlavně se držet uprostřed. Minule mě to vytlačilo na pravou stranu a byl jsem totálně ohluchlý.
Situace na place není až tak vážná. Poměrně velké rozestupy dovolují zaujmout výborné místo pro poslech. Rozhlédnu se a vidím, že spousta lidí dala přednost pohodlíčku a raději usedají do hlediště. Návštěvu odhaduji tak na 4 000 kousků. Jenom vůbec nechápu, jak tu může někdo stát v riflích a džísce.
Ale zpět ke koncertu. Ten pro mě začíná poslední peckou Dogy „Už nejsi nevinná“ se závěrečným ohňostrojem. Je 19:50 a začíná mě mrzet, že jsem tu nebyl dříve. Nu což, přestávku odhadují na 30-45 min. a nemýlím se. Ve 20:30 TO začíná. A jak jinak než orchestrálním úvodem gradujícím v první, podle mě nepříliš zdařilou píseň Manowar. Za zmínku jistě stojí třetí v pořadí „The Warriors Ot The World United“ . Ač je hráčsky jednoduchá, má v živém podání obrovskou sílu - nejlepší z celého koncertu. Už první údery působí na diváky jako jiskra. Následují další, již klasické písně, ve kterých jsem oproti minulým koncertům neshledal žádné změny. Cítím z nich určitou sterilitu, jakoby je chtěli jenom odehrát, podotýkám bravurně, a rychle pryč. A jedeme dál, poslouchám a ani se nesnažím moc hledět na pódium. Sem tam sprška vody, sprška piva nebo nějaký kelímek. A neuvěřitelné horko a vlhko. Mám už jenom kraťasy a tričko za opaskem.Skákat se v sandálech moc nedá , bolí mě ruce a tak třepu alespoň šiškou.
A je to tu ! Další věc z nového alba „House Of The Death“. Nové album se opravdu vyvedlo, nechápu proč z něj nezahráli trochu více. Staré kusy jsou dobré, ale já tu jsem kvůli novým! V 9:30 slyším z Ericových úst neuvěřitelné „… and good night“. No to snad ne? Ještě pořádně nezačali a že už by byl konec? Navzájem se přesvědčujeme že to není pravda, že jsme se přeslechli. Nepřeslechli. V 9:40 odehrávají poslední kousek „Black Wind, Fire and Steel“ a jsou pryč. Takže se opakuje Ostrava 2000. Kde jsou ty 2,5 hodinové koncerty bez předkapely. Kde je ta show se sháněním prsatých dívčin a kytaristů z publika ?
O to zvláštněji působí novinka na homepage Manowar:
„The band just performed two sold-out shows in the Czech Republic with 3500 and 4500 people. The single is #1 for the 6th week now at the biggest rock radio in the Czech Republic (Radio AZ Zlin) and has been added to the Antenne Bayern Rockantenne Play list “.
Bylo to dobré, ale mohlo to být lepší !
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.