OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Zakopání válečné sekery, potřesení pravicemi a všude vytrubovaný nástup do nahrávacího studia, podpořený pocitem druhého dechu v plicích. Tak zhruba vypadalo v roce 1993 znovuoživení ACCEPT, po němž už tou dobou nějaký ten pátek toužil prakticky celý metalový svět a mezi ním zejména ten konzervativněji založený. Čtyři ze starých parťáků se znovu sešli (Jörg Fischer tentokrát do plánů nezapadl nebo nechtěl zapadnout), aby stvrdili svou příslušnost ke světové heavy metalové extralize, přestože kupříkladu takového Uda Dirkschneidera, slibně rozvíjejícího svou sólovou kariéru (v mezidobí stihl s U.D.O. úctyhodná čtyři studiová alba), k tomu nemuselo nic nutit. Ale ACCEPT byli zkrátka ACCEPT a jejich zvuk přece jen zněl nejhlasitěji z toho, pod co se kdy kdo ze solingenské čtveřice podepsal, takže zřejmě nebylo nad čím se sáhodlouze rozmýšlet.
Příchuť alba, jímž návrat kapely na scénu vyvrcholil, ovšem nebyla zdaleka taková, jakou byla nejspíš původně zamýšlena, a jakou by si asi koneckonců těch jedenáct skladeb rovněž zasloužilo. Ne náhodou přitom člověku na mysli vytanul záznam „Russian Roulette“, na němž Udo zpíval s ACCEPT naposledy. A ačkoliv důvody a příčiny jistého kvalitativního poklesu byly v situaci aktuálně pozitivního naladění všech zúčastněných jistě zcela jiné než v roce 1986, celkové vyznění „Objection Overruled“ bylo jeho sedm let starému předkovi poměrně (i když rozhodně ne tak zásadně) podobné. Klasický zvuk, klasické riffy, klasické sbory, ale mezi tím vším nemnoho, co by dosahovalo na exkluzivní úroveň dříve známých skladeb typu vlastně kterékoli ze živého záznamu „Staying A Life“ (jenž celý ten réunion vlastně zčásti rovněž zpunktoval). Jako kdyby ten téměř vždy mocný stroj, téměř vždy vyrábějící výrobky prvotřídní jakosti, se momentálně zasekl těsně pod ní a vychrlil hned jedenáct skladeb, na nichž je to znatelně slyšet – chtějí, snaží se, ale ve finále to prostě neutáhnou. Mohla za to možná i přílišná přímočarost a jednoduchost, která na úkor nedostatku rytmické různorodosti vrcholila mnohokrát až v poněkud nešťastné rovině, v níž zejména zabolelo málo dotažené odlišování refrénů od slok. Album tak má spoustu skladeb, kterým nechybí nic zásadního z druhdy oslavovaného rukopisu ACCEPT („Protectors Of Terror“, „Slaves To Metal“, „All Or Nothing“, „Sick, Dirty And Mean“, „Donation“ a „This One´s For You“), ale jejichž ambice spolehlivě vždy – tu více a tu méně – předčí jejich skutečný efekt. Krom nich už pak zůstávají jen dva okamžiky, na které se v případě „Objection Overruled“ vzpomíná a vzpomínat bude, totiž šťavnatá a poctivá titulní skladba a s ní i pomalá „Amamos La Vida“, po létech znovu představující Dirkschneidera ve slušivé baladické poloze.
Tak, tak, onen první opravdový návrat se ACCEPT podařil zhruba z dobré půlky, nebudeme-li samozřejmě počítat už je ten fakt, že se vůbec dali dohromady a začali opětovně koncertovat. Dodatečně tedy k němu vznáším tuhle svoji námitku a na to, že mi jí kapela už v předstihu v názvu alba zamítla, se rozhodně ohlížet nehodlám.
První opravdový návrat ACCEPT, proti němuž rozhodně lze mít námitek.
Udo Dirkschneider
- zpěv
Wolf Hoffmann
- kytara
Peter Baltes
- baskytara
Stefan Kaufmann
- bicí
1. Objection Overruled
2. I Don't Wanna Be Like You
3. Protectors Of Terror
4. Slaves To Metal"
5. All Or Nothing
6. Bulletproof
7. Amamos La Vida
8. Sick, Dirty And Mean
9. Donation
10. Just By My Own
11. This One's For You
Humanoid (2024)
Too Mean To Die (2021)
The Rise Of Chaos (2017)
Blind Rage (2014)
Stalingrad (2012)
Blood Of The Nations (2010)
All Areas - Worldwide (Live) (1997)
Predator (1996)
Death Row (1994)
Objection Overruled (1993)
Staying A Life (Live) (1990)
Eat The Heat (1989)
Russian Roulette (1986)
Kaizoku-Ban (Live EP) (1985)
Metal Heart (1985)
Balls To The Wall (1984)
Restless And Wild (1982)
Breaker (1981)
I´m A Rebel (1980)
Accept (1979)
Datum vydání: Pondělí, 1. února 1993
Vydavatel: RCA Records
Stopáž: 47:57
Dobré, kvalitné, ale na mňa až príliš tradičné, chýba tomu šarm... dám si radšej prvotinu...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.