OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když se jeden ze symbolů ruského folk/pagan metalu ARKONA po čtvrtém řadovém albu upsal dravému a agilnímu vydavatelství Napalm Records, daly se z toho vytušit především dvě věci. Tedy že pověst ruské čtveřice už evidentně překročila hranice nejen rodné země, ale i metalově „pokrokového“ Západu, a že následující studiová nahrávka bude tomuto úpisu poplatná od A až do Z, což pochopitelně znamená především daleko bohatší produkci a s tím spojenou snahu ohromit posluchače velikostí a výpravností. A jak se dalo předpokládat, tak se také stalo. „Goi, Rode, Goi!“ je tady především proto, aby vás uchvátilo svým pojetím ruského folklóru, a nebýt jakéhosi přehnaného velikášství, podařilo by se mu to nejspíš se vším všudy.
Při paměti posledních dvou alb ARKONY („Vo Slavu Velikim!“ a „Ot Serdca K Nebu“) totiž musím chtě nechtě konstatovat, že obě tyto nahrávky měly prakticky všechno, co si jen lze od učebnicového metalového pohanství přát. Krásné melodie, šikovné instrumentální provedení s citlivým zapojením lidových nástrojů a vynalézavost, promítající se do kvality a trvanlivosti jednotlivých zpracovávaných motivů. Navrch k tomu pak netrpěly nadměrnou stopáží a někdy i umělým nastavováním témat a hudebního děje, což je přesně ten okamžik, který od nich novinku v její vlastní neprospěch odlišuje. Kdyby autorka kompletní hudby i textů alias všehoschopná (v dobrém slova smyslu) zpěvačka Masha „Scream“ a kytarista Sergej „Lazar“ zůstali při produkování trochu více při zemi a pošetřili by i časem, neměl bych nejspíš nejmenších námitek. Takhle z celé čtrnáctky skladeb „Goi, Rode, Goi!“ znovu každým pórem dýše ruský, potažmo slovanský dávnověk, onen čas, kdy člověk prostý pokroku žil v souladu s přírodou a mnohými bohy, jen je mu v některých úsecích dáváno až příliš prostoru, načechraného navíc velmi vysokým počtem hostujících nástrojů (ovšem proti nim – a zejména proti balalajce a dudům – nic, ba naopak). Tím pádem se to nicméně celé tak trochu rozmělňuje a je tak strháván i onen zamýšlený a jinak skutečně fungující uchvacující dojem. Jinak řečeno, více skladeb jako „Nevidal“, „Yarilo“, „Liki Bessmertnykh Bogov“, „Kolo Navi“ nebo „Pamiat“, kde je řečeno vše podstatné najednou a v rozumné stopáži (tak jako v minulých stěžejních skladbách typu „Goj, Kupala!!!“), a méně skladeb jako „Na Moey Zemle“ či „V Tsepiakh Drevney Tainy“, kde jde o stejně povedené hudební momenty, jen zbytečně natahované a pitvané na detaily, o které nejspíš není nutno stát, a dalo by se hovořit o výsostné spokojenosti.
Té ostatně nahrává i kompletní lyrika znovu vyvedená v ruštině či vystrkování death metalových růžků, podpořené zvučným Maschiným murmurem. To jsou věci, které už od ARKONY očekáváme tak nějak automaticky, stejně jako by jeden řekl, že i v Rusku se musí odedávna tradovat, že méně někdy znamená více. Jenže co naplat, když to nejspíš bylo tak lákavé, popustit uzdu fantazii a hracímu času. Částečně tomu vlastně i rozumím, ovšem pochopení pro to zdaleka nenalézám.
Logické pokračování posledních dvou (a jednoznačně nejlepších) alb ARKONY, jemuž by prospělo trochu zrevidovat hrací čas.
7 / 10
Masha "Scream"
- zpěv
Sergej "Lazar"
- kytara
Ruslan "Kniaz"
- baskytara
Vlad "Artist"
- bicí
1. Goi, Rode, Goi!
2. Tropoiu Nevedannoi
3. Nevidal
4. Na Moey Zemle
5. Pritcha
6. V Tsepiakh Drevney Tainy
7. Yarilo
8. Liki Bessmertnykh Bogov
9. Kolo Navi
10. Korochun
11. Pamiat
12. Kupalets
13. Arkona
14. Nebo Hmuroe, Tuchi Mrachniye
Yav (2014)
Slovo (2011)
Stenka na Stenku (EP) (2011)
Goi, Rode, Goi! (2009)
Noch Velesova (Live CD/DVD) (2009)
Ot Serdca K Nebu (2007)
Zhizn Vo Slavu (Live CD/DVD) (2006)
Vo Slavu Velikim! (2005)
Lepta (2004)
Vozhrozhdenie (2004)
Rus (demo) (2002)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Napalm Records
Stopáž: 79:39
Produkce: Masha
Studio: CDM Records Studio, Moskva
Musim povedat ze Arkona ma prijemne prekvapila. Nazivo mi az tak zaujimavy neprisli, ich koncert som zhliadol ked si ich Korpiklaani zobrali zo sebou na turne. Album rozhodne nie je tak tvrde ako ziva prezentacia kapely a je tu vela podarenych melodii. Prejav Arkony je mozno az prilis rusky, ale aspon sa odlisuju od konkurencie. Mnoho pouzitych tradicnych nastrojov len pridava na atraktivite a keby malo album o nejakych 20 minut menej urcite by som dal viac bodov.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.