OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Sanfrancisští FORBIDDEN jsou kapelou, která je (ze zpětného pohledu) vnímána spíše jako naděje, jež svůj velký potenciál postupem let ne zcela naplnila. Členy FORBIDDEN bylo totiž v určité fázi jejich existence hned několik person, jež se později prosadily v řadách úplně jiných kapel. Mám na mysli například Roba Flynna, který kapelu stačil opustit ještě coby mladíček těsně před nahráváním právě prvního alba „Forbidden Evil“, aby nejdříve na pár let přešel ke konkurenčním VIO-LENCE a později v devadesátých letech naplno prorazil se znamenitými MACHINE HEAD. Dalším pak byl Paul Bostaph alias mimořádně talentované bubenické monstrum. Ten se po odchodu z FORBIDDEN v roce 1992 na deset let usadil v řadách SLAYER (později chvilkově i v EXODUS) a nyní již znovu napevno působí v TESTAMENT. A nakonec Glen Alvelais, rovněž kdysi v devadesátých letech působící v TESTAMENT. Samotný debut „Forbidden Evil“ ovšem nastavil laťku proklatě vysoko a dle mého názoru nebyl dodnes překonán, a to i přesto, že vykazoval „pouze“ všechny povinné známky divokého a ryze nespoutaného thrash metalu amerického střihu té doby.
Je to možná jedno z posledních alb období, kdy byla (pro stylově podobně zaměřené kapely) nadpozemská rychlost vším. Upoutá zde jak výtečná hráčská úroveň kytarového tandemu Alvelais/Locicero, hnaného vpřed salvami Bostaphových škopků, tak vypjatý hlas lídra Russe Andersona, který si je jistý jak v civilně frázovitých polohách, tak oplývá i potřebnou chutí pořádně od plic zaječet. Navíc vykazuje známky určité nekonformity svými specifickými obměnami (resp. určitou deformací) kadence frázování. Již úvodní „Chalice In Blood“ do alba vtrhne jako stoletý blizard na nepřipravené americké pobřeží, aby dala všem jasně na srozuměnou, že se zde nebude konat žádné intelektuální rozjímání, ale boj o holé přežití. Vrchol zjevně přichází v hymně „Through Eyes Of Glass“, která nabídne přehršel výtečných thrashových riffů s potřebnou dávkou technické vyspělosti. A tak jeden skvělý break střídá druhý, sóla nad riffy doslova hvízdají jako svého času tryskáče nad Bejrútem a vy si dnes můžete zavzpomínat na staré dobré časy. Hymnicky vystavěná zpěvová linka způsobí, že tahle píseň bude patřit i v daleké budoucnosti k těm metalovým jízdám, na které se zkrátka nezapomíná, byť jde již vlastně o tak trochu přežitý model tvrdé hudby. Vysokou energetickou hladinu potvrdí jak následná titulní věc, která je ukázkou mistrovské kytarové práce v thrash metalovém ranku, tak také „March Into Fire“ a „As Good As Dead“ s nepřeslechnutelnými inspiracemi u velikánů ze SLAYER.
Celkově je „Forbidden Evil“ albem, které bylo ve své době doslova lahůdkovou ukázkou vysokorychlostního metalového žánru. Bohužel však na jeho následovnících samotní FORBIDDEN skladatelsky zas až tolik nepřesvědčili, a tak jim dodnes patří pouze pevné místo v rámci tehdejší scény Bay Area. Osobně jsem zvědav, zdali jejich současný comeback dozná většího smyslu v podobě nového materiálu. Přál bych si jej velmi - vždyť stačí vzpomenout úrovně posledních řadovek jejich kolegů z OVERKILL, EXODUS, TESTAMENT nebo HEATHEN.
Blizard, který ve své době zasáhl Bay Area. Ryzí thrash metal bez kompromisů na debutu kapely, která jej již nikdy nedokázala překonat, a to i přesto, že se sympaticky snažila o nemalý vývoj.
Russ Anderson
- zpěv
Glen Alvelais
- kytara
Craig Locicero
- kytara
Matt Camacho
- baskytara
Paul Bostaph
- bicí
1. Chalice Of Blood
2. Off The Edge
3. Through Eyes Of Glass
4. Forbidden Evil
5. March Into Fire
6. Feel No Pain
7. As Good As Dead
8. Follow Me
Omega Wave (2010)
Green (1997)
Distortion (1995)
The Best Of Forbidden (1992)
Twisted Into Form (1990)
Raw Evil: Live At The Dynamo (EP) (1989)
Forbidden Evil (1988)
Datum vydání: Pátek, 30. září 1988
Vydavatel: Relativity, Combat
Stopáž: 42:45
Produkce: John Cuniberti, Doug Caldwell
Studio: Alpha And Omega Recording
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.