OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V knize „Akce Heydrich“ se její autor snaží nahlížet různými pohledy na operaci Anthropoid, která hrála důležitou roli při uspořádání poválečné Evropy a s ním souvisejícího vnímání Československa vítěznými mocnostmi. Autor rozebírá atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha z mnoha úhlů a využívá při tom různé prostředky, jako jsou například osobní výpovědi obyvatel protektorátní Prahy, citace z médií (rozhlas, tisk) té doby a proslovy a zápisy z jednání politicky aktivních osob bez ohledu na jejich politickou příslušnost.
Předpokládám, že smysl napsání knihy „Akce Heydrich“ byla snaha o zodpovězení otázek, které autor v úvodu zmiňuje: „Kdo měl být zabit a kdo měl zabíjet? Kdo, kdy a proč atentát naplánoval? Proč se atentát nepovedl dle původních představ? Kdo selhal a kdo vydržel“. Nějakých odpovědí se čtenář samozřejmě dočká, ale prakticky vždy se jedná o fakta všeobecně již důvěrně známá. Pokud jde o otázky, u kterých historikové nemají dodnes jasno, tak zde autor bohužel žádné odpovědi nenabízí - vždy zmíní několik alternativ k dané otázce a je na čtenáři, aby si vybral tu, která mu připadá nejpravděpodobnější.
Kniha jako taková bohužel trpí určitým stupněm tendenčnosti. Karel Sýs nezapírá, že je levicového smýšlení, a tak pravidelně prokládá text různými narážkami na osoby, ke kterým nechová veliké sympatie. Týká se to zejména Edvarda Beneše, kterého autor v kapitole „Kuna v kurníku“ staví do pozice zuřivého antikomunisty, který se s potěšením spojí s německými nacisty, jen aby byl úspěšný v potírání bolševismu. V další kapitole je ve zmínce o Benešovi zřejmá glorifikace Vítězného února a v závěru knihy („Kdo to byl, kdo to byl?“) nám autor předkládá velmi odvážnou tezi o tom, že celá operace Anthropoid měla jako sekundární cíl, pomocí následných očekávaných represí, zlikvidovat komunistický odboj v Československu. Ušetřen nezůstal ani plukovník František Moravec, který je označován za člověka nepevných názorů. Samotní aktéři atentátu (myšlena „správná“ strana) zůstali podobných „analýz“ ušetřeni, pouze je v knize zmíněn jejich malý smysl pro odpovědnost, který prokazovali chvilkovými vztahy s více ženami a určitou neopatrností při pohybu a komunikaci v rámci Protektorátu.
Osobně mám z knihy takový pocit, že namísto promyšleného a koncepčně i formálně dotaženého díla mám před sebou jakési osobní (a někdy až nevhodně zaujaté) autorovo vyjádření k tématu. Nahrává tomu i jazykový projev autora, který je velmi často proložen vulgarismy a nevhodnými pokusy o vtip. Nesedí mi ani některé přívlastky, které, ač určeny těm nejzvrácenějším a nejsadističtějším lidem historie, jsou použity velmi rušivě. Zcela typickým příkladem je popis lékařských procedur, které probíhaly při příjmu protektora v nemocnici.
Jakoby by si Karel Sýs chtěl za každou cenu splnit své přání vydat odbornou knihu na jeho oblíbené téma a jeho nadšení zřejmě předčilo rozumnou rozvahu o tom, jak knihu napsat. V první polovině, tzn. do samotného provedení atentátu, je vše ještě relativně v pořádku - autor v drtivé většině předkládá všeobecně známá fakta a jeho „hledání“ spočívá zejména v citacích osobních zpovědí obyvatel Protektorátu, které jsou velmi sugestivní a čtenář si dokáže lépe představit onu chmurnou a beznadějnou protektorátní situaci. Bohužel, nejpozději v závěrečné třetině knihy je autor nadobro ztracen v myšlenkách a pomocí kapitol se samotnou operací jen vzdáleně souvisejících jen uměle natahuje obsah knihy. Stejně tak se nedočkáme žádného smysluplného závěru, nebo jasných odpovědí na většinu souvisejících otázek. Čtenáři se základními znalostmi o „Akci Heydrich“ tato kniha prakticky nic nového nepřinese.
Nečekejte žádná skandální odhalení, která by byla podložena seriózními fakty. Kniha není nic jiného, než sbírka subjektivních názorů, navíc „okořeněná" zbytečnými vulgarismy a tendenčně vyznívajícími neúspěšnými pokusy o humor.
3 / 10
Vydáno: 2008
Vydavatel: BVD s.r.o.
Karel Sýs: Akce Heydrich
Obálka a typografie: Dana Kavalecová
230 stran
Cena: 299,- Kč
ISBN 978-80-87090-15-2
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.