OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Brněnské PROGRES 2, respektive jejich hlavní tahouny v osobách bubeníka Zdeňka Kluky a kytaristy Pavla Váněho, to od počátku táhlo k uceleným konceptům. Už koncem šedesátých let, kdy se ještě jmenovali (THE) PROGRESS ORGANIZATION, jim bylo zatěžko jen omílat refrény do zblbnutí, jak to činila celá řada jejich souputníků a bylo znát, že chtějí něco víc. Pravda, tehdy ještě scházely zkušenosti, kolem skomíral mersey sound, a tak i jejich prvotina „Barnodaj“ trpí značnou rozháraností (a to nejen kvůli rozdělení na česky a anglicky zpívanou polovinu). Když pak došlo na známé lámání chleba ve snaze živit se hudbou, nastupují do fáze všemožných doprovodných orchestrů (Bob Frídl, Martha a Tena atd.) a s bigbítem je načas ámen.
Návrat na vlastní nohy předznamenává druhé studiové LP „Mauglí“ (podle románu Rudyarda Kiplinga texty napsal básník Pavel Kopta). A i když ani tohle dílko nelze považovat za úplně vydařené, ve srovnání s debutem jde přece jen mnohem dál. Taková příprava nanečisto. Důležitá totiž byla především snaha postavit se výzvě koncepčního příběhu, pokusit se naučit pracovat s představou delšího instrumentálního celku, nebát se větších ploch. Nahrávka sice vyšla ještě pod názvem BARNODAJ, ale ten byl záhy změněn na kýžený PROGRES 2. A aby toho nebylo málo, skupina si začíná pohrávat s představou uceleného kusu, v němž hudba i příběh jdou ruku v ruce se scénickým zpracováním. A tak se zrodil „Dialog s vesmírem“...
Tehdejší manažer Oskar Mann kapele předložil strojem psanou povídkovou knížku, která dala celému tomu „vesmírnému rozhovoru“ řád. Po ujasnění, které povídky budou použity a kam se koncept bude ubírat, kapela připravila hudbu a předložila mu ji zpět k napsání textů. Nakonec tak v roce 1978 vzniklo představení, které u nás nemělo obdoby (kde asi bral OLYMPIC „inspiraci“ pro „Prázdniny na Zemi“, co myslíte?), s doprovodným videem (původně zamýšleným, aby se snad diváci nenudili, když hráči popustí uzdu svým nástrojům), kostýmy, pyrotechnikou, pódiovými efekty – zkrátka se vším všudy.
Program byl nazkoušen a PROGRES 2 s vyrazili mezi posluchače a diváky. Že bude nakonec i „Dialog...“ zvěčněn do drážek dlouhohrající desky nebylo vůbec jasné (však víte, jaká byla doba), ale celé představení mělo úspěch, a tak se PANTON uvolil, že deska tedy ano, i když bohužel už ne ve formátu dvojalba, jak by si celý příběh zasloužil a vyžadoval. Na LP v roce 1980 tedy nakonec vychází jen osm skladeb, v podstatě výcuc celého toho spektáklu, část dalších pak byla roztroušena po EP a SP a až porevoluční reedice od firmičky FT Records spojila všechny dílky do celku tak, jak bylo od počátku zamýšleno (živá část).
Je s podivem, že krom často zmiňovaného cenzorského zásahu do textu skladby „Planeta Hieronyma Bosche II“ („...nám vládne král, má jméno Heroin...“), který skupina vyřešila nazpíváním různých shluků samohlásek (takže do verze ´99, kde je už pochopitelně celý původní text, si neznalí věci mohli myslet, jakouže krásnou mimozemskou řečí to k nim PROGRES 2 promlouvají) nepotkal brněnské tuláky po hvězdách žádný citelnější škrt. Snad, že jsme měli ve vesmíru prvního kosmonauta a téma bylo aktuální, nebo že vesmírné dálky bolševika zas tolik nepálily. Přitom téma člověka-uprchlíka ze Země, který na jiných planetách hledá pro sebe vhodné místo k životu, asi nikdy nebylo aktuálnější.
Hudební složka plně reflektuje art-rockové (nebo prog-rockové, chcete-li) dění na scéně. Ale nejsou tu žádné zběsilé onanie bez hlavy a paty, do kterých by se snad hráči pouštěli. Od úvodní instrumentálky „V zajetí počítačů“ (představující přetechnizovaný svět) je jasné, že důležitá bude nejen hudební zručnost, nýbrž především snaha o silný motiv a fungující píseň. A daří se. Vezmeme-li namátkou první zpívanou „Země 2555“, nezbytnou „sabattovskou“ hitovku „Planeta Hieronyma Bosche II“ nebo vícevrstevný „Rozhovor s centrálním mozkem“ – to všechno jsou naprosto sebevědomé, dospělé skladby s jasným poselstvím. A takový je vlastně celý „Dialog…“. Skupina patřičně pracuje s náladami skladeb – baladická „Píseň o jablku" představuje naději, „Hymna robotů“ zase strojovitou zarputilost – nešetří předěly, změnami tempa, ani atmosférou. Je jen škoda, že když už nebylo studiově zrealizováno všechno, nevydal tehdy PANTON celou rockovou operu živě. Mohlo to být zajímavé srovnání.
Frontmanství v „Dialogu...“ utvrdilo Pavla Váněho v přesvědčení, že by si měl založit vlastní soubor, ve kterém bude jediným pánem. Nastala klasická situace dvou kohoutů na jednom smetišti – Váně versus Kluka – jejímž výsledkem byl kytaristův odchod a následný vznik kapely BRONZ. Do PROGRES 2 přichází k Danielem Forró opuštěným klávesám Roman Dragoun, s nímž v roce 1981 zrealizují také hodně ceněnou, byť už ne tolik zásadní „Třetí knihu džunglí“. Ale to je jiné povídání...
Když český art rock, pak rozhodně "Dialog s vesmírem". Pro všechny mladé fanoušky Arjena Lucassena povinný poslech. Pro všechny obdivovatele "průkopnického" OLYMPICU a jeho komponovaných pořadů taktéž.
Pavel Váně
- kytara, zpěv
Pavel Pelc
- baskytara, zpěv
Daniel Forró
- klávesové nástroje
Zdeněk Kluka
- bicí, zpěv
Miloš Morávek
- kytara
1. V zajetí počítačů
2. Země 2555
3. Píseň o jablku
4. Odlet
5. Planeta Hieronyma Bosche I.
6. Planeta Hieronyma Bosche II.
7. Muzeum planety Země
8. Tisíce mých očí
9. Hymna robotů
10. Rozhovor s centrálním mozkem
11. Honička
12. Výkřik v Proxima Centauri
13. + bonusy: Píseň o jablku (Edit)
14. Planeta Hieronyma Bosche II. (93)
15. Píseň o jablku (Unplugged)
16. Roentgen 19:30
17. + live CD
Dialog s vesmírem /studio & live/ (2010)
Progress Story 1968 - 2008 (2008)
Dialog s vesmírem /live/ (1993)
Otrava krve (1990)
Změna (1987)
Mozek (1984)
Třetí kniha džunglí (1981)
Dialog s vesmírem (1980)
Mauglí (1978)
Barnodaj (1971)
Datum vydání: Čtvrtek, 1. května 1980
Vydavatel: Panton/FT Records
Stopáž: 79:59
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.