UNDERDOSE - TILT
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Je tomu pěkná řada let, kdy THROES OF DAWN (dále jen ToD) vypustili na svět „Quicksilver Clouds“, počin poněkud zvláštní. Protože už v kontextu diskografie se jednalo o značné, nikoliv však úplné odproštění od klávesově blackových kořenů, v rámci, dejme tomu, goticko metalové scény, pak o jednu z těch příjemnějších a poslouchatelnějších nahrávek.
A po dlouhé době tito finští náladotvůrci přicházejí s deskou, která není ničím jiným, než logickým pokračovatelem jejich hudebního směřování. Atributy, které činí tuto skupinu v záplavě jiných, zdánlivě podobných kapel (rozuměj, povětšinou synťákových kýčařů) alespoň trochu zapamatovatelnou, zůstaly v různé míře zachovány. Dočkáme se mnohých, leč střídmě pokládaných vrstev různorodého klávesového rejstříku, kytar, které střídavě doprovázejí, nebo táhnou skladbu svým melodickým trylkováním a v neposlední řadě i nepateticky melancholických vokálů mísených se skřehotem. To vše zabalené do podivně chemické produkce.
Nic, co bychom na předchůdci neslyšeli? Ale kdeže, věc se má jinak, posun byl zřejmě za tu dlouhou dobu nevyhnutelný. Album celkově je jaksi měkčí, uvolněnější, subtilnější a osobitější, dále se vzdává návazností na své archaické předky a z blacku se zachoval nanejvýš právě ten skřehot, byť ve stále menší míře a lehce uvadající kvalitě. Záměr navodit povznášející atmosféru je dalece promyšlenější, vše do sebe více zapadá, není problém se přenést přes ojedinělá (a ne špatně zamaskovaná) hluchá místa.
ToD nejsou, ani nikdy nebyli průkopníky či zvěstovateli velkých převratů. Metal, dá-li se ještě o současné desce takto mluvit, v jejich podání se prakticky poslouchá sám, plyne hladce, příjemně, je i do jisté míry osobitý, a když už se zdá, že z těch rozvláčně snivých nálad zabředne do řvavosti, daří se mu udržet si jakous takous decentnost. A že to při vyprávění o šepotech syntetického slunce není nic lehkého.
Kdysi se, tuším, u předchozí desky Marigold rozplýval nad poetikou tehdejších „Rtuťových mračen“. To mně přijde přesné. Kde jsem byl trochu rozmrzelý nad jejich okatostí a nesourodostí, nemám dnes výtek. Současná velká flotila ozvěn je mi sympatičtější pro svou vyzrálost, ucelenost, jistou nenápadnost, a hlavně... žádné hlavně mě, tentokrát naštěstí, nenapadá, že nic nevybočuje, je v tomto případě pozitivní jev (Mimo jiné, ty názvy jejich alb jsou docela nomen omen).
„The Great Fleet Of Echoes“ je tedy poměrně dospělé, lehounké album, ke kterému se opakovaně nevracíte kvůli nezdolatelnosti, postupnému objevitelství a pronikání k blíže neurčené „podstatě“. O tomhle zkrátka není, ale čistě pro uvolnění a radost z nezatěžujícího poslechu.
Snílkové THROES OF DAWN navzdory jistému vývinu nepřekvapí, ale mají to vůbec v úmyslu?
7,5 / 10
Henri
- vokály
Jani Heinola
- kytara, klávesy
Juha Ylikoski
- kytara
Harri Huhtala
- basa
Jani
- bicí
host:
Henri Andersson
- klávesy
1. Entropy
2. Ignition Of The Grey Sky
3. Velvet Chokehold
4. Soft Whispers Of The Chemical Sun
5. Chloroform
6. Slow Motion
7. We Have Ways To Hurt You
8. Lethe
9. The Great Fleet Of Echoes
10. Blue Dead Skies
The Great Fleet Of Echoes (2011)
Quicksilver Clouds (2004)
Binding Of The Spirit (2000)
The Blackened Rainbow (EP) (1998)
Dream Of The Black Earth (1998)
Pakkasherra (1997)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Firebox Records
Stopáž: 54:25
Produkce: Timo Kotipelto
Studio: Finnvox Studios
-bez slovního hodnocení-
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Jednočlenný projekt Kanaďana Jocelyna Galipeaua už dlouho vzývá raně osmdesátkový heavy metal a v současné vlně zájmu o kovové retro může být jeho nové album zajímavým tipem, pokud ovšem snesete, že umělcův pěvecký výkon dokáže občas mírně zatahat za uši.
Pro mě zásadní objev na slovenské scéně a to nejen v neotřelých nápadech, ale i v přístupu k tvorbě v rámci black a death metalu. Korunováno skvostným zvukem ze studia Pulp. A ano, máme v tu zpoždění v tom objevování. Asi rok.
Má to niekoľko dobrých nápadov, ale celkovo mi tu chýba akákoľvek ambícia. Je to celé uponáhľané, miestami aj dosť blbučké, herci žiadna sláva - skrátka taká spotrebná hororová jednohubka. Za návštevu kina to nestojí. 5/10, možno 6/10.
Naprosto unikátní slovenský projekt tematizující aktuální společenská i politická témata. Hudebně založený na žánrové hravosti kombinující alternativní rock, mathrock, jazzové elementy i postpunk.
Kytarista HIPPOTRAKTOR Sander Rom se svou druhou skupinou prezentuje zvláštní rockovou alternativu s nervózní atmosférou a funky prvky. I tvrdší a melodické polohy se objeví. Možná jen pro omezený okruh posluchačů, neboť to smrdí inspirací Mike Patonem.
Mexická odpověď na AMARANTHE. Je to trochu ostřejší, v základu více do deathu, téměř bez čistého mužského zpěvu a méně chytlavých melodií, ve kterých má zase navrch Mörckova parta. Ale je to dobré.