OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pravidla pro stvoření hudební legendy zatím nejsou přesněji definovaná.Američané PENTAGRAM letos nabízejí nemálo k tomu, aby mohli tento status obhájit.
Předně z mnoha úhlů nepřehlédnutelnou osobu nevyzpytatelného zpěváka a zakladatele Bobbyho Lieblinga s animálním výzorem zaříkávače lesních šelem. Návrat kytaristy Victora Griffina spojovaného s nejúspěšnější etapou souboru v podobě prvních třech desek. Vstup do páté existenční dekády, datující počátky činnosti do dob, kdy svou aktivitu též formovalo několik žánrových ikon. Konečně to vše pečetěné sedmou řadovou deskou „Last Rites“, letos vydanou major labelem Metal Blade.
Skupina je historicky šlechtěna jako nositel především doommetalového poselství. Novinka je chvályhodně, a ve větší míře než v minulosti, nadlehčována heavymetalovým vyzněním s častými vazbami na nadýchanou hardrockovou melodiku.
První rychlejší odpal „Treat Me Right” dává vzpomenout klasickou tvář souboru a slibuje zajímavý zážitek. I ostatní skladby přinášejí slušnou kvalitu a rozmanitost, které bohužel shodně postrádají větší moment překvapení. Od druhého zářezu je navíc nastolena ubíjející lenivá dynamika navlečená na středně pomalé rychlosti, přetrvávající až do konce. Tento vůbec největší problém je do jisté míry zachraňován poměrně vyváženým a funkčním naaranžováním konceptu, vynucujícího si pozornost minimálně k osmé položce „Walk In The Blue Light“. Potom se kolekce začíná poněkud zajídat, a to i díky neschopnosti vytvořit nakažlivější a semknutější atmosféru. resp. trvanlivěji upoutat pozornost.
Všechny možné klady zkrátka trpí jakýmsi dvojsečným syndromem. Další z nich je příjemná barva Lieblingova vokálu velmi citlivě operujícího na užším hlasovém rozsahu. Je pochopitelné, že v padesátisedmi letech se jisté věci nemají falešně předstírat. Proto snaha těžit z toho, co je reálně možné mně v tomto případě přijde daleko sympatičtější a férovější, než technické kamufláže vycházející ze studia. Na druhou stranu, a podobný dojem se těžko odbourává, zručnější zpěvák, s ním by se ovšem nejednalo o PENTAGRAM, by možná stejné hudební podklady dokázal zužitkovat do pestřejší a vitálnější formy.
Liebling se společně s rytmickým tandemem, po většinu času dosti pasivním, spíše nechávají unášet a jenom doplňují dominující všudypřítomné kytarové party Griffinovi. Předváděné riffy a sóla jsou skutečnou pochoutkou a dají se bezesporu hodně příjemně poslouchat. Kámen úrazu tkví, kulantně řečeno, v přílišné, věřím, že neúmyslné, přítomnosti ducha ranných BLACK SABBATH. Nejsem kdoví jaký expert-uctívatel „Ozzy years“ BLACK SABBATH, přestože je mám rád, a právě v této souvislosti mně přijde tato bolest „Last Rites“ o to horší.
Závěrem bych dodal, že jsem většinou k podobným retro nahrávkám shovívavý a zpočátku jsem byl z alba mnohem pozitivněji naladěn. S postupem času, naproti mým očekáváním, se spokojenost ale vytrácela. Budu tedy skutečně rád, pokud se najdou posluchači s více body na rozdávání, protože se určitě nejedná o nikterak průserový počin.
Lehce nadprůměrné retro ohlednutí v podání letité kapely, která by měla podobnou deskou nejspíše potěšit své skalní fandy a u ostatních nevyvolat pocit trapnosti.
6,5 / 10
Bobby Liebling
- vokály
Victor Griffin
- kytara, vokály
Greg Turley
- basa
Tim Tomaselli
- bicí
1. Treat Me Right
2. Call The Man
3. Into The Ground
4. 8
5. Everything's Turning To Night
6. Windmills And Chimes
7. American Dream
8. Walk In The Blue Light
9. Horseman
10. Death In 1st Person
11. Nothing Left
12. All Your Sins - Reprise
Last Rites (2011)
Show 'Em How (2004)
A Keg Full Of Dynamite (Live) (2003)
Sub-Basement (2001)
Review Your Choices (1999)
Human Hurricane (kompilace) (1998)
Be Forewarned (1994)
Day Of Reckoning (1987)
Pentagram (aka Relentless) (1985)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Metal Blade Records
Stopáž: 45:16
Produkce: Travis Wyrick, Victor Griffin, Bobby Liebling
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.