OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Informace o tom, že Američané CAVE IN chystají po šesti letech nové dlouhohrající album, určitě nezpůsobila na scéně nijak extra velké vzrušení. Někdo z vás možná tuto kapelu už zaregistroval díky personálnímu propojení s podobně alternativními spolky ZOZOBRA nebo OLD MAN GLOOM, ale v tomto případě je asi pravdě blíž pravidlo, že zajímavá a kritikou ceněná kapela živoří na okraji zájmu, než aby se vyhřívala na výsluní hlavního proudu. Faktem ale zůstává, že starší zářezy „Perfect Pitch Black“, „Jupiter“ anebo „Antenna“ jsou i z dnešního pohledu stále vymakané a stylově těžko zařaditelné kousky, v kontextu kterých nelze od novinky očekávat nic jiného, než kvalitu a možná i jeden z trháků letošního roku.
„White Silence“ startuje s obrovskou vervou a hned zkraje překvapí velmi drsným vyzněním, neotesaným zvukem a stylovým posunem někam na hranici sludge a hardcore. Efektem zkreslený řev, chraplavý zvuk kytar, burácející basa a stavební buchar namísto bicích tvoří v úvodních skladbách divokou, valící se masu, která je ale zcela prosta drobných fines nebo parádiček. CAVE IN se na předchozích studiových albech pohybovali spíše v oblasti alternativního rocku s nádechem grunge či stoner rocku a nová zvířecí poloha je tak krokem nejen nečekaným, ale musím říct, že i dost rozpačitým.
S třetí „Sing My Loves“ přichází menší zklidnění, poprvé přijde na řadu čistý zpěv, ale síla buldozeru zůstává. Osmiminutová, lehce psychedelicky rozmáznutá skladba je bezesporu nejlepší položkou na albu a alespoň částečně nese odkaz minulosti. V dalších kusech ovšem stroj opět zaburácí, nabere rychlost a pokračuje v destrukci. Očekávaná změna přichází ve druhé třetině se skladbou „Heartbreaks, Earthquakes“. Hluk a rachocení konečně utichají a vcelku povedená, pomalá věc s příjemnou atmosférou otevírá závěrečnou část alba, která je klidnější a probíhá v téměř poloakustickém provedení, ale ani v této formě nemají CAVE IN očekávanou kvalitu. Obě části k sobě navíc dost dobře nepasují a deska tak působí i trochu nesourodým dojmem.
Nová tvář CAVE IN je tedy nejen hrubší, ale je i dost jednoduchá a album obsahuje maximálně tři skladby, které by se mohly měřit se starší, mnohem propracovanější tvorbou. Nahrávku dost sráží zkreslující efekt na zpěvu, kterému opravdu nemohu přijít na chuť a problematický je i neučesaný, nečitelný zvuk. „White Silence“ postrádá pestrost a skladatelskou odvahu, namísto kterých kapela drtí primitivní nářez, který ovšem v závěrečných skladbách ztratí potřebnou intenzitu. V tomto případě je velmi těžké skrývat zklamání, čekal jsem mnohem víc.
Velká očekávání tentokrát vyšla na prázdno a „White Silence“ je v porovnání s kvalitní minulostí dost bída.
5,5 / 10
Stephen Brodsky
- vokály, kytara, klávesy
John-Robert Conners
- bicí, vokály
Adam McGrath
- vokály, kytara, klávesy, piano
Caleb Scofield
- vokály, basa, kytara
1. White Silence
2. Serpents
3. Sing My Loves
4. Vicious Circles
5. Centered
6. Summit Fever
7. Heartbreaks, Earthquakes
8. Iron Decibels
9. Reanimation
Final Transmission (2019)
White Silence (2011)
Planets Of Old (EP) (2009)
Perfect Pitch Black (2005)
Antenna (2003)
Jupiter (2000)
Until Your Heart Stops (1998)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Hydra Head
Stopáž: 35:44
Produkce: CAVE IN
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.