OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Původně jsem vás chtěl obdařit úvodem z kategorie květnatých, leč kýžená přízeň tvůrčích múz se znovu ne a ne dostavit. Bez osvěžujícího polibku inspirace jsem tedy nucen vynechat slohovou předehru a přikročit rovnou k věci. Tak tedy ano, hlavní problém osmého řadového alba KRISIUN hledejte v kolonce stopáž. Brazilci nikdy nebyli v kontextu hracího času (na žánrové poměry) zrovna dvakrát skromní, nicméně zatím si nikdy neukousli takovou obří porci jako v případě „The Great Execution“. Pokud jste dokonale obeznámeni s tvorbou KRISIUN, musí vám být okamžitě jasné, že stopáž přesahující hranici jedné hodiny bude pro kapelu představovat pořádně tvrdý oříšek.
Ve společnosti „The Great Execution“ jsem strávil skutečně mnoho času a proto se cítím oprávněn konstatovat, že brazilská sestava si na megalomansky pojatém projektu tak trochu vylámala zuby. Ač jsou KRISIUN kapelou ohromně sehranou (ostatně ještě aby ne, když jejich základní kostra nedoznala za posledních více než dvacet let jediné změny) a technicky slušně vybavenou, jsou zároveň i kapelou konzervativní, tedy disponující jen limitovanou škálou výrazových prostředků. Ale ani přísné dodržování žánrových norem a receptů nemusí být nutně nevýhodou, všichni přeci dobře známe sáhodlouhé a přesto dostatečně zábavné kompozice z dílen učitelů death metalové epiky jako jsou VITAL REMAINS či INCANTATION (z těch evropských mě napadají třeba šikovní Poláci LOST SOUL).
Zahajovací představení s visačkou „The Will To Potency“ je ještě v pořádku, neb KRISIUN zde svádějí, za přispění tradičně vydařených sólových výstupů v podání Moysese Kolesneho, poměrně vyrovnaný boj s šestiminutovou stopáží. Hned v samotném úvodu navíc zazní i osvěžující španělka v držení Marcella Caminhy, jednoho ze dvou hostů, které si KRISIUN k nahrávání „The Great Execution“ přizvali. Tím druhým je vokalista Joao Gordo z RATOS DE PORÃO, jehož hlasivky dostaly možnost vyniknout v deváté položce „Extinção Em Massa“. První pochybnosti o kvalitě velkoryse pojatého konceptu začínají vyvstávat už v průběhu skladby „Blood Of Lions“, kde sice úspěšně úřaduje tradiční zbraň KRISIUN v podobě thrash metalových vsuvek, nicméně ani ta nedokáže plně zamaskovat až příliš okatě protahovaný riffing, místy navíc čpící těžce rutinním odérem. A právě tady je nutno v lítostivé tónině konstatovat, že podobně rozpačitých momentů objevíme na „The Great Execution“ více.
Neznamená to však, že osmému řadovému albu KRISIUN dominují pouze a jen odstíny nevýrazné šedi. Ukázkovým důkazem je zlatý hřeb kolekce „The Sword Of Orion“, kde Brazilci seberou všechny své tvůrčí síly a názorně předvedou, že ani osm minut hracího času nemusí nutně představovat neřešitelný problém. Členitá, v závěru působivě vygradovaná skladba ozdobená příjemnou melodikou a vkusnými vstupy již zmíněné španělské kytary patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co pod vlajkou KRISIUN kdy vyšlo.
Horkokrevná sestava z Ijuí si na „The Great Execution“ evidentně hrábla na samé dno svých skladatelských možností. Předlouhá stopáž hodná apetitu progresivních experimentátorů představuje pro čistě old-schoolově laděnou kapelu až příliš velké sousto. Přísně konzervativní filosofie ve spojení s limitovanou úrovní instrumentace v nelítostné, šedesát dva minut trvající řeži bohužel prohrává. Nahrávka disponuje několika vyloženě hluchými místy (občasné bezzubé riffování, nepříliš pestré bicí party) a v konečném důsledku tak ztrácí na tolik potřebné přesvědčivosti.
KRISIUN mohli relativně snadno natočit další „AssassiNation“ nebo „Southern Storm“ a sklidit obvykle sladké ovoce chvály, místo toho se však osvobodili od pevně zakořeněných tradic a vydali se na riskantní pouť vstříc dosud neprozkoumaným končinám. A už jen za to, i přes všechnu uvedenou kritiku, je nutno naší bratrské trojici složit velkou poklonu.
Předlouhá stopáž - hodná apetitu progresivních experimentátorů - představuje pro čistě old-schoolově laděnou kapelu až příliš velké sousto. Přísně konzervativní filosofie ve spojení s limitovanou úrovní instrumentace v nelítostné, šedesát dva minut trvající řeži bohužel prohrává.
6,5 / 10
Alex Camargo
- zpěv, baskytara
Moyses Kolesne
- kytara
Max Kolesne
- bicí
hosté:
Joao Gordo
- zpěv
Marcello Caminha
- kytara
1. The Will To Potency
2. Blood Of Lions
3. The Great Execution
4. Descending Abomination
5. The Extremist
6. The Sword Of Orion
7. Violentia Gladiatore
8. Rise And Confront
9. Extinção Em Massa
10. Shadows Of Betrayal
The Great Execution (2011)
Southern Storm (2008)
AssassiNation (2006)
Live Armageddon (DVD) (2006)
Bloodshed (EP) (2004)
Works Of Carnage (2003)
Ageless Venomous (2001)
Conquerors Of Armageddon (2000)
Apocalyptic Revelation (1998)
Black Force Domain (1995)
Unmerciful Order (EP) (1994)
Curse Of The Evil One / In Between The Truth (split s VIOLENT HATE) (1993)
The Plague (demo) (1992)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Century Media Records
Stopáž: 61:57
Produkce: Andy Classen
Studio: Stage One Studios
Coverart: Toshihiro Egawa
Ořezat album o dobrých 15 minut a výsledné hodnocení mohlo být někde jinde. Škoda, takhle máme co dělat se slušně nabušenou nahrávkou, která však své ostré náboje vystřílí podstatně dříve, než dojde na počítání úlovků. Zvukově mi "The Great Execution" výrazně připomíná dva roky starou pecku polských LOST SOUL, kteří zároveň ke svěřené látce přistoupili s podstatně větší dávkou tvořivosti.
Dovolím si polemizovať s redakčným odborníkom na Kov smrti. Práve naopak, chlapcom z KRISIUN sa podľa mňa darí aj napriek enormnej stopáži udržať neustálu pozornosť poslucháča. Presne takýto album očividne potrebovali, prekypuje nápadmi a neuveriteľnou energiou. Jedna z najkvalitnejších žánrových nahrávok tohto roka.
Rádoby erudované slovní výplachy zpravidla vedou k dobrým albům. Tady je tomu naopak! Deska dobrá, nebo dokonce víc než dobrá zažije spláchnutí jen proto, že má kdosi dojem, že některé žánry zažívájí vzestupy a pády. Není tomu tak, to jen hudba se dělí na dobrou a špatnou, a tohle album je důkazem. Výtečná věc, velmi vyzrálá, vlastně skvost v rámci žánru. A proto, nenechte s sebou manipulovati! Metalopolis býval kdysi řekněme mediem, které vedlo stádo údolím smrti. Tehdy snad na úrovni a smysluplně. To žel dnes již vůbec neplatí! Předmětná záležitost udělá milovníkům dobrého deathu rozhodně radost. Redakci MP menší, ale o to přeci jde. Není "mrtvých žánrů", to jen hlupáci/samozvaní znalci mají ejakulaci...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.