OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
A máme tu ďalšiu sólovku Petra Wiwczareka. Zlovestné „yamaha-keyboard-tutorial“ intro nasledované deathmetalovou sypačkou značí, že všetko je tak, ako má byť. Oprava. Je to presne tak, ako každý čaká, že to bude.
„Welcome to the Morbid Reich“ sa obracia do minulosti viac ako ktorákoľvek nahrávka VADER. Peter sa totiž nechal počuť, že novinka je inšpirovaná demom „Morbid Reich“ z roku 1990, čomu nasvedčuje aj jej názov. Škoda, že výsledok je akýsi bezzubý.
Základom je silná zostava
Bodaj by aj bol album dobrý, keď Peter okolo seba mení hudobníkov ako na bežiacom páse. Od rozpadu najsilnejšej zostavy Peter - Mauser - Novy - Daray v roku 2008 vystriedal po troch hudobníkoch na každom poste a ostatný album „Necropolis“ nahral iba sám s bubeníkom Pawłom Jaroszewiczom (gitarista Marek Pająk vypomohol len pri niektorých skladbách). Paweł nahral aj aktuálny album, zrejme si však uvedomil, že tudy cesta nevede a na koncertoch ho nahradil 21-ročný Brit James Stewart. Na basgitarovom poste sa tiež objavila nová tvár menom Tomasz „Hal“ Halicki. Toľko telenovela menom Príchody a odchody vo VADER.
Ako je poznamenané vyššie, čakať od VADER zmenu je ako čakať zmenu od SLAYER. Americkí thrashmetaloví velikáni sa pri počúvaní už tradične tlačia do popredia ako hlavný zdroj inšpirácie. Ak sa niekto v nahrávke bude vyložene prplať, objaví odkazy aj na aktuálny metalcore v podobe tancujúcimi kopákmi priklincovaných riffov a väčšej bohatosti vokálov (pridal sa priškrtený škrek).
Tieto „nové“ elementy príjemne osviežia celok a preto sú skladby „Come and See my Sacrifice“ a „I am Who Feasts Upon your Soul“ najlepšími kúskami nahrávky. Samozrejme, všetko bolo predvedené už v takej „What Color Is Your Blood“, ale dá sa to považovať za prínos stoickej tváre VADER od nového tisícročia.
Peter ako Busta Rhymes
V závere nahrávky ešte poteší punková paľba „Decapitated Saints“ (prebratá z debutu „The Ultimate Incantation“, resp. dema „Necrolust“), kde Peter všetkých presvedčí, že má podobnú slovnú kadenciu ako Busta Rhymes. Ostatné skladby však pôsobia akosi bezzubo. Album je príjemný do pozadia, keď sa však snažíte sústrediť, začne nudiť.
Piesne nesú všetky znaky VADER. Sú rýchle, tu pomalšie a v druhej polovici väčšiny z nich sa objaví sólo, ktoré je takmer vždy slayerovsky šialené a občas melodické a rozvláčnejšie. Peter charizmaticky deklamuje svojim chraplákom, kľúčové slová textov sú soul, sacrifice, return alebo lord.
Všetko je ako kvalitné vrecúško čaju, ktorý ste si už niekoľkokrát zaliali, ale nemáte silu ho už konečne vyhodiť. Peter by to už konečne mal spraviť za nás.
Na „De Profundis“ to zahrali prvýkrát, na „Impressions In Blood“ najlepšie a na „Welcome To The Morbid Reich“ naposledy. Tak si vyberte.
6 / 10
Piotr Wiwczarek
- spev, gitara, basa
Marek Pająk
- gitara, basa
Paweł Jaroszewicz
- bicie
+ hostia:
Harry Maat
- vedľajšie vokály
Krzysztof Oloś
- klávesy
1. Ultima Thule
2. Returt To The Morbid Reich
3. The Black Eye
4. Come and See My Sacrifice
5. Only Hell Knows
6. I am Who Feasts Upon Your Soul
7. Don't Rip The Beasts Heart Out
8. I Had A Dream
9. Lord Of Thorns
10. Decapitated Saints
11. They Are Coming
12. Black Velvet And Skulls Of Steel
13. Troops of Tomorrow (THE EXPLOITED cover) (bonus)
14. Raping the Earth (EXTREME NOISE TERROR cover) (bonus)
Tibi Et Igni (2014)
Welcome To The Morbid Reich (2011)
Necropolis (2009)
XXV (Best Of) (2008)
And Blood Was Shed In Warsaw (DVD) (2007)
Impressions In Blood (2006)
The Art Of War (EP) (2005)
Night Of The Apocalypse (DVD) (2005)
The Beast (2004)
Beware The Beast (EP) (2004)
Blood (EP) (2003)
More Vision & Voice (DVD) (2002)
Revelations (2002)
Reign Forever World (EP) (2001)
Litany (2000)
Live In Japan (Live) (1998)
Vision & Voice (VHS) (1998)
Kingdom (EP) (1998)
Back To The Blind (1997)
Reborn In Chaos (1997)
Future of The Past (1996)
De Profundis (1995)
An Act Of Darkness/ I.F.Y. (EP) (1995)
Sothis (EP) (1994)
The Darkest Age - Live (Live) (1993)
The Ultimate Incantation (1993)
Morbid Reich (demo) (1990)
Necrolust (demo) (1989)
Vydáno: 2011
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 37:37
Produkce: Wojciech Wiesławski, Sławomir Wiesławski
Studio: Hertz studios v Białystoku, Poľsko
Morbid zaexperimentovali - hnoj, Cynic tiez ako tak počuvam - tiez budu hnoj..atd....Vader su vsak stale takí istí - hnoj. Tak čo chcete? :)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.