UNDERDOSE - TILT
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Přestože spíše nenápadně, odehrály se v řadách TITANICu v posledních létech a měsících věci vskutku plné pozornosti hodné. Po některých náznacích z přelomu století, které vystřídalo úplné odmlčení jedné z vlajkových lodí československého heavy metalu, přišel nejprve v roce 2009 návrat na koncertní pódia, následovaný obnovením poslední klasické sestavy se Zdeňkem Černým a prozatím asi nejdůležitějším okamžikem, tedy novým studiovým albem, které po předlouhých osmnácti létech navázalo na (násilně) přestřiženou šňůru nahrávek kapely, na níž byly do té doby navlečeny dvě opravdové perly a dvě jejich více či méně úspěšné napodobeniny.
Vsadil by na to nejspíš už málokdo, ale to by základem TITANICu nesměli být srdcaři Milan Hanák s Georgim Enčevem, kteří tak dlouho vyzvedávali jeho trosky z pomyslného mořského dna a uváděli je v život, až se jim to zkrátka podařilo. A to tak, že s plnou parádou, včetně zlákání exkluzivního hosta za bicí soupravu, jímž není nikdo jiný, než nejslavnější český velitel strojovny Martin „Marthus“ Škaroupka (CRADLE OF FILTH).
Album „Double Time“, v názvu symbolicky definující svůj vlastní význam pro TITANIC, je díky tomu jako dobře rozdané karty do pořádné pokerové partie. Ze začátku o něm také dlouze přemýšlíte, zkoumáte jej po jednotlivostech i vcelku, vymýšlíte co nejlepší herní kombinace, až nakonec po dolíznutí dalších poslechů zjistíte, že máte v ruce hotový poklad.
Ten po další symbolice v podobě typického gramofonového „praskání“ otvírá „Hráč“, rovnou a bez okolků signalizující, že navzdory křížkům na hřbetu nehodlá kapela činit žádné ústupky tvrdosti. Naopak, ve spojení s typickým zpěvem Zdeňka Černého a Enčevovým kytarovým kouzlením jde o velmi svěží, až téměř power metalem pulsující kus, co se zakousne a už nikdy nepustí. Podobně je na tom i „Zrcadlo“, zřejmě nejlepší kus alba, jemně naočkovaný orientálnem, „Otčenáš“, natahující se do obrovských metalových rozměrů, zvýrazněných aktuálně často užívaným středním tempem, a „Soudnej den“ alias rovněž velmi podmračená záležitost s nezanedbatelně podmanivým efektem.
Právě popsanou temnější stránku alba vyvažují zejména „Být či nebýt“ a titulní „Double Time“, přes přetrvávající poctivý metalový říz přece jen o poznání odlehčenější záležitosti, a s nimi i „Chlapi sobě“, skladba, která vyvolá asi největší diskuzi. Ve svém téměř čistě speedmetalovém kabátku alá HELLOWEEN totiž z desky doslova vyčnívá, což jen podtrhuje její poněkud jednodušší, hospodský textík. Ovšem proti gustu žádný dišputát, obzvláště když zrovna TITANIC má podle všeho svaté právo se takto „odreagovat“.
Do úplného výčtu skladeb je pak nutno ještě dosadit baladu „Guy Babylon“, o níž především platí, že Hanák a spol. už napsali mnohem lepší, a samozřejmě doposud nikdy digitálně nezaznamenanou „Vizáž“, o které lze naopak úspěšně tvrdit, že lepší věc ze zkušebny TITANICu pravděpodobně nikdy nevzešla. Spolu s nimi dostává „Double Time“ definitivní výraz nahrávky, která byla dělána jen s těmi nejčistšími metalovými úmysly, a díky tomu je nejspíš tak silná a přesvědčivá, až to možná leckoho překvapí. Ale svět je plný překvapení, o tom žádná, tak proč jedno nedopřát i TITANICu, který tak může svoji pomyslnou druhou plavbu (jenž, mimochodem, jeho slavnějšímu jmenovci nikdy nebyla dopřána) skutečně podřídit starému známému heslu „plnou parou vpřed!“.
Návratové album „Double Time“ je jako dobře rozdané karty do pořádné pokerové partie.
7,5 / 10
Zdeněk Černý
- zpěv, kytara
Georgi Enčev
- kytara
Milan Hanák
- baskytara
Martin "Marthus" Škaroupka
- bicí
1. Hráč
2. Zrcadlo
3. Chlapi sobě
4. Otčenáš
5. Guy Babylon
6. Vizáž
7. Soudnej den
8. Být či nebýt
9. Double Time
ON (2021)
Soumrak Titánů živě (2020)
Soumrak Titánů (2018)
Metalovej svátek živě (2016)
Double Time (2013)
Rockové balady (1995)
3 (1993)
Ábel (1990)
Metal Celebration (1989)
-bez slovního hodnocení-
Slovenský Seattle nie je Prešov, ale Nitra. Toto je naozaj špičková domáca nahrávka a ak aj neexistuje škatuľka ako dark progressive grunge, tak album TILT ju práve vytvoril.
Jednočlenný projekt Kanaďana Jocelyna Galipeaua už dlouho vzývá raně osmdesátkový heavy metal a v současné vlně zájmu o kovové retro může být jeho nové album zajímavým tipem, pokud ovšem snesete, že umělcův pěvecký výkon dokáže občas mírně zatahat za uši.
Pro mě zásadní objev na slovenské scéně a to nejen v neotřelých nápadech, ale i v přístupu k tvorbě v rámci black a death metalu. Korunováno skvostným zvukem ze studia Pulp. A ano, máme v tu zpoždění v tom objevování. Asi rok.
Má to niekoľko dobrých nápadov, ale celkovo mi tu chýba akákoľvek ambícia. Je to celé uponáhľané, miestami aj dosť blbučké, herci žiadna sláva - skrátka taká spotrebná hororová jednohubka. Za návštevu kina to nestojí. 5/10, možno 6/10.
Naprosto unikátní slovenský projekt tematizující aktuální společenská i politická témata. Hudebně založený na žánrové hravosti kombinující alternativní rock, mathrock, jazzové elementy i postpunk.
Kytarista HIPPOTRAKTOR Sander Rom se svou druhou skupinou prezentuje zvláštní rockovou alternativu s nervózní atmosférou a funky prvky. I tvrdší a melodické polohy se objeví. Možná jen pro omezený okruh posluchačů, neboť to smrdí inspirací Mike Patonem.
Mexická odpověď na AMARANTHE. Je to trochu ostřejší, v základu více do deathu, téměř bez čistého mužského zpěvu a méně chytlavých melodií, ve kterých má zase navrch Mörckova parta. Ale je to dobré.