OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Uplynulo takmer päť rokov od pamätného vystúpenia BLUE EFFECT spolu s ďalšími dvoma legendami Československej progresívnej scény. Tentokrát zoskupenie okolo Radima Hladíka vystúpilo s podporou v podobe košickej jazz-rockovej formácie JAZZABELL. Priestory starej radnice boli pre koncert nielen reprezentatívne, ale sála ponúka aj veľmi slušnú akustiku s pohodlným sedením.
Kvinteto JAZZABELL úvodom potvrdilo, že sa v tento večer minimálne zvukovo budeme pohybovať na vysokej úrovni. Pre mňa atypické zloženie kapely v podobe basgitary, bicích, kláves, klarinetu a saxofónu dalo vyniknúť zaujímavým kompozíciám postaveným na jazzových základoch s prímesami rockovej priamočiarosti a kontrastným psychedelickým plochám. V štvordielnom sete vyznela atypicky a pre mňa aj najzaujímavejšie eponymná „Jazzabell“, bohato pretkaná orientálnymi motívmi s osobitou atmosférou. Inštrumentálne išlo o vysoko profesionálne predstavenie, v ktorom sa dalo nájsť množstvo pôsobivých momentov. Voľba predkapely tak dopadla ideálne a pripravila publikum na samotnú hlavnú hviezdu večera.
BLUE EFFECT nastúpili na pódium bez zdržania, a to s Radimovým konštatovaním pri pohľade na vypredanú sálu, že veru nemladneme. Svoj set odštartovali skladbou „Je třeba obout boty a pak dlouho jít“. Už tu bolo zrejmé, že zvukovo priestor Starej radnice kapele maximálne sedí, a aj to, že pôjde o poriadny elektrický nárez, keďže kapela vystúpila klasickom rockovom zložení bez klávesov. To dalo všetkým skladbám nový rozmer. Boli zahraté s maximálnym nasadením a až metalovou razanciou v energickejších tempách. Povinnú klasiku „Sluneční Hrob“ si Radim a spolok odbili hneď ako druhú a pri nosnom gitarovom riffe a všetkých pridaných vyhrávkach, ktoré v tomto prevedení dokonale vynikli, až mrazilo.
Prekvapenie prišlo s zaradením 18-minútovej skladby „Nová syntéza 2“. BLUE EFFECT sa v nej pokúsili nahradiť „big band“, s ktorým bola pôvodne táto skladba nahratá. Osobne som nemal obavy, že by chlapci s emuláciou pôvodných aranžmánov mali nejaký problém. Energia, výborný spev a poriadne skreslené gitary s množstvom emócií, nálad a krkolomných ekvilibristík v tejto inštrumentálne otesanej podobe dokonale vynikli. Tých 18 minút mi v časovej relativite, ktorú úvodom Radim spomenul, ubehlo ako voda. V duchu som sa tešil na ďalšiu porciu skvelej hudby.
Tá sa dostavila v podobe atypicky zaradenej „Má hra“, druhej povinnej jazde „Ej padá padá rosenka“ a atmosférickej „Čajovna“. Úplný záver predstavovali svojsky podané cover verzie „Personal Jesus“ a „Little Wing“. Medzi tým dostalo aj publikum možnosť druhykrát si odspievať „Sluneční Hrob“ v trocha komornejšom vyznení.
Počas celého setu pôsobila kapela veľmi uvoľnene a dokonale zohrato. Každý si na pódiu vo výbornom zvuku vytváral dostatočný priestor. Najväčšiu pozornosť priťahoval Radim Hladík, ktorý je so svojím Gibsonom doslova zrastený a vo svojom veku prekypuje elánom, pričom si opäť neodpustil ani krkolomné sólo za chrbtom v „Napříč“.
Bolo by ale nefér v tomto smere znižovať výkony ostávajúceho tria, pretože sú to práve oni, kto dodáva starým skladbám nový „drive“. Pre mňa osobne je práve táto rocková forma pôsobivejšia než pôvodné štúdiovky. K tomu patrilo dôrazné nazvučenie bicích a famózna hra Václava Zimu, skvelá práca Honzu Křížka s publikom i jeho súhra s majstrom Hladíkom a za týmto v ničom nezaostávala ani basgitara Vojtecha Říhu.
V spojení s aktuálnou formou a vystúpením BLUE EFFECT som použil mnoho superlatívov a ani s odstupom času od tejto udalosti sa môj náhľad na koncert nezmenil. Nezostáva inak ako dúfať, že minimálne v tejto forme kapela ešte dlho vydrží a v tomto tvrdo rockovom štýle bude pokračovať, pretože tým skladbám to fantastický sedí a ukazuje to ich úplne nový potenciál. Dúfam, že sa opäť stretneme v historickej radnici Košíc. Skôr než uplynie ďalších päť rokov.
Fotografie: Feri Adamčík
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.